Cibulové slupky nepatří do koše. Podívejte se, co dokážou s vaším tělem, mají skvělé účinky

Cibule je součástí mnoha našich pokrmů. Jejich slupku však po oloupání neházejte do koše. Cibulová slupka díky obsaženým látkám příznivě působí na zdraví, posiluje imunitu a přináší úlevu při rýmě i kašli. Jaké jsou zdravotní benefity cibulové slupky?

Díky čemu mají cibulové slupky příznivý účinek

Cibulové slupky obsahují kvercetin, tedy flavonoid, který patří k silným antioxidantům, má výrazné protizánětlivé, antivirotické, antibakteriální, močopudné, detoxikační i protiplísňové účinky a působí jako přírodní antihistaminikum. Jeho působení navíc nijak neovlivňuje měnící se teplota a může tedy beze změn projít i varem.

Cibulová slupka uleví od kašle i bolesti v krku

Odvar z cibulových slupek přinese úlevu i při kašli a bolesti v krku. Vypijte v průběhu dne asi 3 šálky a při bolesti v krku ho kloktejte. Do 400 ml vody dejte hrst hnědých cibulových slupek, vařte 15 minut, pak nechte ještě 30 minut vyluhovat a sceďte.

Slupky z cibule pomohou i při zánětu průdušek

Cibulové slupky využijete i při zánětech průdušek. Z cibulového odvaru si můžete připravit obklady a 3x denně si je teplé po dobu půl hodiny přikládat na hrudník.

Foto: Shutterstock

Horký odvar z cibulových slupek inhalujte při rýmě

Pokud máte plný nos, ucpané dutiny a špatně se vám dýchá, zkuste při rýmě zprůchodnit dýchací cesty. Pomůže inhalace horkého odvaru z cibulových slupek. Spařte hrst cibulových slupek litrem vody, hlavu si překryjte ručníkem a alespoň 10 minut vdechujte nad hrncem horkou páru pro snížení otoku nosní sliznice.

Cibulové slupky na kožní potíže

Slupky od cibule zaberou i při akné a zanícených vřídcích. Každé ráno a večer si pomocí bavlněných tamponů přikládejte na pleť studený odvar z cibulových slupek. Pomáhá i při ekzému, kožních plísních, hnisajících ranách a popraskaných patách.

Cibulové slupky na svalové křeče

Pomocí slupek od cibule ulevíte i nohám při křečích v lýtkách, při bolestech nohou i křečových žilách. Obden si dejte koupel nohou ve vlažném odvaru ze slupek cibule.

Zmírnění vypadávání vlasů a zakrytí prvních šedin

Nadměrné vypadávání vlasů minimalizuje vlažný odvar ze slupek z cibule, který podpoří růst vlasů. Na závěr každého mytí si jím opláchněte vlasy. Odvar má však i barvicí účinky, proto se nehodí pro blonďaté a světle hnědé vlasy. Pokud se vám už objevují první šediny, odvar z cibulových slupek použijte k jejich přírodnímu barvení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Food.ndtv

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments