Vědci našli nový spouštěč cukrovky, který se týká mnoha lidí. Patříte mezi ně?

Dosud nevíme, co přesně způsobuje cukrovku, jakkoliv je dobře známo, že svou roli hraje do značné míry životospráva. Není ale jediná, protože rizika zvyšují i jiné faktory. Vědci z Birminghamské univerzity teď učinili významný objev, který by mohl pomoci v prevenci stále častější nemoci.

Problém v nadledvinkách

Studie publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine uvádí, že nezhoubné nádory umístěné na nadledvinkách mohou vylučovat hormony, které zhoršují krevní tlak a tím zvyšují riziko cukrovky. Mohlo by se zdát, že to není žádný převratný objev, protože takové nádory jsou jistě výjimečné. Jenže tak tomu není. Ve skutečnosti najdeme tyto nádory přibližně u 10 % populace, tedy každého desátého člověka, což už je významný počet. Podle vědců je nejvyšší riziko u žen, zejména pak po menopauze.

Nadledvinky najdeme nad ledvinami, a přestože se jim většinou nepřisuzuje velká důležitost, svou roli v organismu hrají, zejména pak v regulaci hormonů. Dosud se mělo za to, že nádory, které na nich vznikají, jsou v drtivé většině případů neškodné a nijak nezasahují do jiných tkání.

Vědci teď ale zjistili, že kvůli těmto nádorům dochází k vylučování velkého množství hormonu kortizolu. Tento stav má i svůj název: autonomní kortizolová sekrece (MACS). Zatímco dosud se mělo za to, že tento syndrom postihuje pouze každého třetího, teď se zjistilo, že se týká poloviny populace s nádory na nadledvinkách.

Foto: Shutterstock

Rizikový faktor cukrovky

Mnohem častěji byl tento stav zjištěn u žen, které tvoří až 70 % případů. Většina pacientů je pak starších padesáti let. MACS je přitom spojen s negativním zdravotním výhledem, když způsobuje těžkou cukrovku a vysoký krevní tlak, tedy diagnózy, které mohou vyvolat řadu přidružených problémů, zejména pak se srdcem.

Když jsme se podívali na pacienty s diagnózou cukrovky druhého typu, ti s MACS měli dvakrát větší pravděpodobnost léčby inzulinem, což značí, že jiná léčba jejich problém s cukrem v krvi nevyřešila,” uvedl jeden z autorů studie, doktor Alessandro Prete.

Podle vědců je autonomní kortizolová sekrece významným rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovky druhého typu, a to zejména u starších žen. Zároveň upozornili, že dosud se tento aspekt podceňoval a je třeba ho vzít plně na vědomí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Annals of Internal Medicine

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments