Cítíte zápach po česneku, i když jste ho nejedli? Dejte si pozor na možné příčiny

Nemusíte jíst česnek ani cibuli, abyste pocítili nepříjemný zápach z úst. Mohou se za ním skrývat jiné důvody, o kterých jste to ani nevěděli. Tady jsou.

Jak se píše na livestrong.com, nepříjemný pach po konzumaci česneku vzniká zpravidla tehdy, když pot a přirozený tělesný maz zareaguje s bakteriemi a sloučeninami síry, které se nacházejí na kůži. Česnekový tělesný zápach se může vyskytnout i jako vedlejší účinek některých léků a potravinových doplňků. Může však signalizovat i zdravotní problémy.

Jíte příliš mnoho česneku

Potraviny jako cibule, pórek, česnek a pažitka obsahují pálivé sloučeniny síry, které pronikají přes póry až pokožky. Pach je intenzivnější, pokud je jíte v syrovém stavu nebo v doplňcích stravy. I při krájení cibule či česneku se zápach přenese na vaše ruce a cítíte ho další 2 dny. Pach způsobení jídlem se vytratí během dne.

Koření jako kmín nebo kari

Pokud jste česnek či cibuli nejedli, možná používáte příliš aromatická dochucovadla a koření, jako je kmín a kari, které se v těle rozkládají na sloučeniny podobné síře. Po smíchání s potem vznikne česnekový zápach. Po konzumaci velkého množství může trvat několik dní, než pach zmizí.

Foto: Shutterstock

Některé léky a doplňky stravy

Některé léky a potravinové doplňky na bázi síry způsobují tělesný zápach a pach z úst připomínající česnek až 72 hodin, stejně jako užívání velkého množství selenu. Je to příznak chronické selenózy při denní konzumaci více než 1 000 mikrogramů. Přidává se svalová slabost, únava, podrážděnost i červená a podrážděná pokožka.

Emocionální stres

Pot vyvolaný stresem má jiný pach než v horku nebo při cvičení. Úzkost nebo emoční stres způsobují mastný pot, který se může smíchat s bakteriemi produkujícími síru na kůži a pokožka páchne jako po česneku. Podpaží si myjte antibakteriálním mýdlem, oholte se a používejte antiperspirant.

Onemocnění jater

Podle National Institutes of Health může být česnekový dech znakem vážného onemocnění jater. Dalším příznakem je nažloutlá pokožka a oči, nevolnost, zvracení nebo nechutenství, bolest břicha, otok břicha, nohou nebo kotníků, svědivá pokožka, tmavá moč, bledě zbarvená stolice.

Foto: Shutterstock, zdroj: livestrong.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments