ČNB vydala hrozivou zprávu o českých nemovitostech. Jejich majitelé se začínají bát

Ani současná krize nezastavila růst cen nemovitostí, které zejména v Praze opět výrazně vyskočily. Podle některých odborníků jde však o poslední dozvuk rozpínající se bubliny, která nakonec musí prasknout. Jen není jasné, kdy se tak stane. Ovšem je možné, že tato chvíle se přiblížila.

Nízká poptávka

Česká národní banka publikovala zprávu o finanční stabilitě, kde se věnuje právě cenám bytů a domů v této zemi. Konstatování povolaných expertů je přitom tristní. Podle něj jsou tuzemské nemovitosti nadhodnoceny o nějakých 40 % oproti tomu, kolik by na základě výše mediánových mezd stát měly.

Pokud byste se snad domnívali, že podobně je tomu všude na světě v důsledku tištění levných peněz, měli byste pravdu jen částečně. I v zahraničí sice ceny nemovitostí významně stoupaly, ale nikoliv tolik jako v Česku. Zde je situace vůbec nejhorší v Evropě.

V současné době tak představuje velkou hrozbu splasknutí realitní bubliny. K tomu by mohlo dojít v důsledku snížené poptávky po nemovitostech. K té už dochází, protože hypotéky jsou dnes velmi drahé a málokdo si je může dovolit, případně je vůbec dostane schválené.

Foto: Shutterstock

Splasknutí bubliny je blízko

Zároveň klesá atraktivita nemovitostí coby investice, protože rychle rostou úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Lidé proto už nemají potřebu dávat své prostředky do bytů, aby jim vůbec něco vydělaly.

Dost možná se tak přiblížila chvíle, kdy skončí nepřetržitý desetiletý růst cen nemovitostí. Někdo už se domníval, že porostou neustále. To se ale nikdy v historii nestalo. Ve skutečnosti jde o aktivum, které je v současné době velmi přeceňované. V některých vyspělých zemích ostatně lidé vůbec nemají potřebu nemovitosti vlastnit, protože dobře ví, jaké jsou s tím starosti. Jde například o Německo nebo severské země.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Je si pan redaktor vedom toho že pokud bude dostatek bydlení které zajistí město nebo stát za přijatelný nájem nebude mít český člověk taky nutnost pořizovat si vlastní bydlení? Proč by měl člověk platit vysoký nájem nějakému nenazranci když si do teď mohl pořídit levnější hypotéku a strkal peníze do vlastního. Kdy naposledy a kolik se postavilo normálních bytu, těch pro dělnickou třídu? Těch pár bytu které jsou pro sociálně slabé to nezachrání a tak se prostě obsebe člověk musí postarat sám třeba i tím že si musí nějaké to bydlení postavit nebo koupit. Stát to tak chce abychom se… Číst vice »

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Martin

Přesně tak,kapitalistům vyhovuje,že jsou nemovitosti predražené,že se nestaví sociální a obecní a státní byty!Vždyť si jdou na ruku s bankéři,realitními lobisty,s developery,všichni 30 let hrabou na úkor pracujicich nevolníků !!!U nás během 40 let socíku postavil stát a obecní výbor 5 000bytů pro občany.A kolik myslíte,že postavili pro lidi za 32let vlády demokratů??Ani ne 100!!!A to ještě stavěli půdní vestavby,tzv.holubniky!!Jo a pár buněk pro neplatiče..tristní stav po 30 letech prý svobody a lásky a pravdy…

Janis
Janis
1 rok

Tak vůči mzdám v ČR máme předražených více komodit, nejen byty. Prý tu chceme dražší zboží, nižší kvality….

Iris
Iris
1 rok

Jelikož nemám v úmyslu s nemovitostmi kšeftovat ani se v dohledné době nesmyslně zbavit střechy nad hlavou, je mi to jedno… Starosti s nemovitostí jsou, jenže starosti (ne-li větší) můžou být i s placením nájmu – a dnes, kdy cena energií roste jako houby po dešti (a zřejmě to zdaleka není strop) tak může být bydlení v nájemním bytě časem dost děs…to, co si můžu dovolit ve vlastním domě, to v bytě technicky nejde – ani ve vlastním bytě. Jo, tak ještě před cca 20 lety bych o stěhování za prací možná i uvažovala, ale dneska už ani náhodou –… Číst vice »