ČNB vydává speciální bankovky. Mohou se hezky zhodnotit

Speciální bankovky a mince k různým příležitostem vydává Česká národní banka pravidelně. A obvykle se o ně strhne obrovský zájem, protože lidé dobře vědí, že jejich koupí rozhodně neprodělají. Většinou se totiž prodávají za nominální hodnotu, ale rázem získávají sběratelskou hodnotu, která navíc časem stoupá. Jejich počet je totiž omezen.

Limitovaná edice

Další příležitost, jak se dostat k podobnému kousku, nastane již velmi brzy. Česká národní banka totiž chystá vydání speciální výroční tisícovky. Tato bankovka bude mít na sobě zvláštní potisk, přičemž si ji budete moci koupit výměnou za obyčejné bankovky či mince.

A k jakému výročí se bude pamětní tisícikoruna vázat tentokrát? Nejde o nic menšího, než třicetileté výročí rozdělení československé měny. Od běžné tsícovky se ta speciální bude lišit tím, že bude mít přítisk v levé části přední strany. Toto logo vytvořil akademický malíř Jan Solpera.

Výročních tisícikorun bude vytištěno pouhých 200 tisíc kusů. Žádné další takové bankovky už nikdy nevzniknou. Je tedy jasné, že drtivá většina z nich skončí v různých sbírkách.

Foto: Shutterstock

Jak bankovku dostat?

A jak se k takové bankovce dostat? Překvapivě to není složité. ČNB tomu sama říká výměna. Jednoduše do některé z poboček České národní banky přinesete ekvivalent tisíce korun v bankovkách či mincích a na oplátku dostanete výroční bankovku. Ale pozor, jeden člověk si jich může vzít maximálně pět.

Bankovky nebude možné objednávat, rezervovat ani zasílat. Prostě budete muset přijít do některé z poboček centrální banky a pravděpodobně si vystát frontu, která se v podobných případech tvoří. Pakliže budete chtít bankovek větší množství, musíte vyslat další rodinné příslušníky. Prodej začne 8. února 2023.

Podobné akce jsou často předmětem zájmu spekulantů, kteří jsou schopni různými triky získat značné množství takových bankovky. Ty potom pouští do trhu postupně, aby udržovaly jejich vysokou cenu. Je totiž pravidlem, že poměrně brzy se takové bankovky dají na různých aukcích zpeněžit za mnohonásobek jejich nominální hodnoty. S časem přitom jejich cena roste. Za nějakých dvacet třicet let je tak můžete prodat s opravdu velkým ziskem.

Foto: Shutterstock, zdroj: ČNB

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Nejlepší je si takovou bankovku schovat a až umřete, tak vaše vnoučata ji můžou najít a použít jako obyčejnou tisícovku 😀 Sběratelský předmět je sběratelský předmět a hodnota mu nenaroste, pokud ho sbíráte a nepřeprodáváte. A platidlo zůstane vždy jen platidlem, pokud je stále platné a jde s ním platit, tak mu cena taky neroste a platí stejně jako obyč tisícovka…..

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jan

Jen hlupák dá za 1000kč víc než 1000kč
Ps: ano každý sběratel je hlupák, věci se kupují, aby se použili a ne aby se válely někde ve sbírce 😀