Co je nutné přidat do mletých řízků. Naše babičky to ještě dělaly, dnes už to ale nikdo neví

Rozšířený plevel, který obtěžuje na zahrádkách, je vítanou a chutnou přísadou do mletých řízků. Nevěříte? Pak se seznamte s bršlicí. Dochutí zeleninový salát i řízky z mletého masa. Bršlice je koření i silná léčivka. Vyzkoušejte ji v kuchyni.

Zdravější než citrón

Kde je více vitamínu C? V citrónu nebo v obtížném plevelu? Asi tušíte, že zde bršlice vítězí. Bylina, zvaná též kozí noha, která roste pod stromy či keři, je až čtyřikrát bohatší na vitamín C než citrón. Bylina se používá jako prevence proti močovým kamenům, chrání ledviny, je protizánětlivá a detoxikační. Působí i na revmatické bolesti. Obklady mírní otoky, zklidní pokožku po štípnutí, urychlují hojení drobných poranění. Bršlice podporuje trávení a pomáhá na dnu.

Bršlici můžete používat do odvarů, jako zábal nebo mast. Rané a sytě zelené výhonky můžete přidávat do salátů nebo masových pokrmů.

Listy jsou chutné

Brzy na jaře jsou listy bršlice nejchutnější. Chutí připomínají ořechy nebo petržel. Voní výrazně, podobně jako kopr nebo fenykl. Listy můžete přidat i do vývarů nebo jiných polévek. Rozšířené je přidávání bršlice do zapečených pokrmů, nádivek, mletých řízků nebo s úpravou jako tradiční špenát. Výborná je v pestu, dá se přidat do pomazánek, do rizota nebo do smažených vajec.

Foto: Shutterstock

Přidávejte bršlici do mletého masa

Napříště připravte řízky z mletého masa tak, že přidáte k mletému masu posekanou bršlici, a navíc strouhaný sýr a sladkou smetanu. Směs lépe drží vmícháním syrového vejce. Ochutíte muškátovým ořechem, solí a pepřem. Vytvarujete řízky a ty obalíte v trojobalu. Vše usmažíte na sádle, jednu stranu zprudka a druhou pod poklicí zvolna.

Pokud připravenou směs necháte před obalením hodinu v lednici, bude hezky provoněná bršlicí a pepřem. Také se bude lépe tvarovat. Před obalením udělejte v řízku rýhu, maso se nebude nadouvat a lépe se osmaží.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments