Je 40 tisíc korun slušný plat, nebo už nestačí?

Guvernér České národní banky to řekl poměrně jasně. Lidé by neměli očekávat a neměli by žádat přehnaná platová navýšení. Jinak by se totiž mohlo stát, že inflaci roztočí ještě více a už v podstatě nepůjde zastavit. To by bylo to nejhorší, co by českou ekonomiku mohlo potkat.

Solidní plat už nestačí

Jenže je to také typická knížecí rada člověka, který má každý měsíc na výplatní pásce stovky tisíc korun a na bankovních nebo investičních účtech značné prostředky. Co ale mají dělat lidé, kterým už jejich měsíční výplata nevychází a musejí v lepším případě sahat do úspor, pokud nějaké mají. Navíc ve chvíli, kdy se jim říká, že ještě zdaleka nejsme z nejhoršího venku a kdy na podzim a v zimě by měla přijít další vlna zdražování.

Těchto lidí přitom stále přibývá. Zatímco před pár měsíci nevycházeli lidé, kteří brali dvacet tisíc korun, dnes už se to týká i těch, kteří mají třicet nebo dokonce čtyřicet tisíc korun. Tedy peníze, které ještě nedávno byly brány jako velmi slušný plat. Právě na tom se ukazuje, jak moc inflace změnila pravidla hry. Dnes je to plat, se kterým mají mnozí problém vyžít.

Foto: Shutterstock

Najednou přestali vycházet

Vždycky jsem si myslel, že mám slušný nadprůměrný plat. 40 tisíc korun hrubého v Opavě nebylo vůbec špatné. Teď ale máme problémy,” líčí pan Richard, který má s manželkou na rodičovské dovolené dvě děti.

Žijí v rodinném domku po rodičích, na jehož rekonstrukci si vzali hypotéku. Tu musí ještě několik let splácet. Čáru přes rozpočet jim však udělaly především ceny plynu. “Skončila nám fixace. Místo zálohy dva tisíce korun teď platíme 8 tisíc měsíčně, a to už je pořádný rozdíl,” říká pan Richard. Letos s rodinou po dvou letech plánoval zahraniční dovolenou, ale nakonec ji museli oželet. Jednoduše na ni nemají. Místo toho vyrazili na chatu za rodiči.

Podle Richarda to takto nemůže jít dál. Finanční problémy má už i on, a to je kolem něj i řada lidí, kteří berou méně. Plyn a elektřina přitom prý ještě více zdraží. “To už půjdeme do ulic, pokud to nějak nezkrotí,” hlásí rezolutně pan Richard.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
112 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
3 měsíců

Mám 30hrubýho 2 děti z žijí

Barbora
Barbora
3 měsíců

Tak 40 je málo ? 😮😮 A co mají říkat lidi který mají práci kolem 25 nebo i méně jak oni s tím mají vyžít ?

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Barbora

Záleží na vašich závazcích. Hypo na byt v Praze nebyla potřeba stejná jako v Karviné. Aspoň se pokusit pochopit kontext by občas neuškodilo.

Pracovnik
Pracovnik
3 měsíců

40 tisíc korun = 3 práce.
Nejsem furt doma a stejně to nestačí.
Zvláštní to doba a to mame jen jedno dítě.
Nechápu jako to zvládají lidé co nechodí do práce a na úřad práce přijedou Mercedesem.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Pracovnik
Jan
Jan
3 měsíců

Každej kdo tu fňuká, že 40K je pro ně nereálné, ať si najde lepší práci a hlavně pracuje, ne jen chodí do zaměstnání 🙂 já mam v hrubém přes 40 a to pracuju polovinu hodin co ti ve fabrice 🙂 a nepotřebujete na to ani školy, hrabat se v hovnech můžete i bez dokončené základky 🙂
Ps: ano před rokem to byl slušný plat a teď už to začíná být bída, ale může ho mít každý, když bude tvrdě makat u někoho kdo to ocení 🙂

Jan Parker
Jan Parker
3 měsíců
Reply to  Jan

Spíše ať si odpustí zahraničí a pak nemají důvod fňukat že nemají aní na žrádlo !!!!

Ilona
Ilona
3 měsíců

Si děláte srandu ne? Spousta lidí maká za půlku toho co tu píšete. A musí vyjít. Nikoho to nezajímá.

Pavel
Pavel
3 měsíců

Tady je vidět ona relativizace dostatečnosti platů. Marek Ulejvák Benda se čílí s tím, že mu nemůže v žádném případě stačit na měsíc 200 tisíc korun. Na druhé straně někteří starobní důchodci musí vyjít s pěti tisíci korunami za měsíc. Pro mnohé lidi je v článku přemílaná částka příjmu ve výši 40 tisíc korun měsíčně nedosažitelnou metou, o které mohou jen snít.

Pavel
Pavel
3 měsíců

Všichni ti nejvíc exhibující ekonomové pocházejí z bankovních kruhů nebo jsou s nimi spojeni pupeční šňůrou a tito ekonomičtí rádci hýří ireálnými radami bez sebereflexe a chápání pocitů lidí na sociálním dně, takže za současné rady našich ekonomických mimoňů by se musela stydět i vyhlášená nepřítelkyně chudých Marie Antoinetta.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Pavel

Takže vás pár set tisíc voličů SPD tady terorizují 2 miliony dobře placených vyžírků s příjmem přes 60500 a další miliony s průměrným? Kde na tyhle hovadiny chodíte? To je myšlení jako ve vychlastaném Rusku.

Jana
Jana
3 měsíců

40 tisíc jsem v životě neměla, asi nezbyde než šetřit ( vařit doma, nekupovat značkové oblečení a tak), nebo poslat UK zase domů?

Lucie
Lucie
3 měsíců

Dobrý den,
Pokud člověk nevyjde s nadprůměrným platem 40.000,- tak co mají potom dělat lidí kteří mají plat podprůměrný 16.000,- a nebo důchodci kteří mají nula nula prd?????
Po 4té v tomto roce zvedají zálohy na energie a nic nenadělám,jen zbývá doufat že přijde nějaký přeplatek.
Takže pánovo příběh mě pobavil a nechápu proč to pan Richard řeší na internetu,protože jsou na tom lidi daleko hůř než je on

Shane
Shane
3 měsíců

Ovšem je fakt, že oni jsou vážně chudáci, pokud si musí odříci i dovolenou v cizině a trávit ji jenom na chatě!