Je 40 tisíc korun slušný plat, nebo už nestačí?

Guvernér České národní banky to řekl poměrně jasně. Lidé by neměli očekávat a neměli by žádat přehnaná platová navýšení. Jinak by se totiž mohlo stát, že inflaci roztočí ještě více a už v podstatě nepůjde zastavit. To by bylo to nejhorší, co by českou ekonomiku mohlo potkat.

Solidní plat už nestačí

Jenže je to také typická knížecí rada člověka, který má každý měsíc na výplatní pásce stovky tisíc korun a na bankovních nebo investičních účtech značné prostředky. Co ale mají dělat lidé, kterým už jejich měsíční výplata nevychází a musejí v lepším případě sahat do úspor, pokud nějaké mají. Navíc ve chvíli, kdy se jim říká, že ještě zdaleka nejsme z nejhoršího venku a kdy na podzim a v zimě by měla přijít další vlna zdražování.

Těchto lidí přitom stále přibývá. Zatímco před pár měsíci nevycházeli lidé, kteří brali dvacet tisíc korun, dnes už se to týká i těch, kteří mají třicet nebo dokonce čtyřicet tisíc korun. Tedy peníze, které ještě nedávno byly brány jako velmi slušný plat. Právě na tom se ukazuje, jak moc inflace změnila pravidla hry. Dnes je to plat, se kterým mají mnozí problém vyžít.

Foto: Shutterstock

Najednou přestali vycházet

Vždycky jsem si myslel, že mám slušný nadprůměrný plat. 40 tisíc korun hrubého v Opavě nebylo vůbec špatné. Teď ale máme problémy,” líčí pan Richard, který má s manželkou na rodičovské dovolené dvě děti.

Žijí v rodinném domku po rodičích, na jehož rekonstrukci si vzali hypotéku. Tu musí ještě několik let splácet. Čáru přes rozpočet jim však udělaly především ceny plynu. “Skončila nám fixace. Místo zálohy dva tisíce korun teď platíme 8 tisíc měsíčně, a to už je pořádný rozdíl,” říká pan Richard. Letos s rodinou po dvou letech plánoval zahraniční dovolenou, ale nakonec ji museli oželet. Jednoduše na ni nemají. Místo toho vyrazili na chatu za rodiči.

Podle Richarda to takto nemůže jít dál. Finanční problémy má už i on, a to je kolem něj i řada lidí, kteří berou méně. Plyn a elektřina přitom prý ještě více zdraží. “To už půjdeme do ulic, pokud to nějak nezkrotí,” hlásí rezolutně pan Richard.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
111 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Každej kdo tu fňuká, že 40K je pro ně nereálné, ať si najde lepší práci a hlavně pracuje, ne jen chodí do zaměstnání 🙂 já mam v hrubém přes 40 a to pracuju polovinu hodin co ti ve fabrice 🙂 a nepotřebujete na to ani školy, hrabat se v hovnech můžete i bez dokončené základky 🙂
Ps: ano před rokem to byl slušný plat a teď už to začíná být bída, ale může ho mít každý, když bude tvrdě makat u někoho kdo to ocení 🙂

Jan Parker
Jan Parker
1 rok
Reply to  Jan

Spíše ať si odpustí zahraničí a pak nemají důvod fňukat že nemají aní na žrádlo !!!!

Josefina
Josefina
1 rok

Inflace se fialové pětikolce silně vyplatí -zjistete si,kolik přispívají lidi díky nečinnosti pravičáků u moci do éráru!!lidi ze svého povinně dotují petikolku!!těch 16tisic je plivnutí do moře,akorát je Fiala daruje majitelům energii!!divíte se,že jsou lidi naštvaní ??Poděkujme broukům Pytlíkům u moci!!k naštvání nepotřebují lidi nutit,už toho bylo dost a pravice si to zavinila sama svou neschopností,kapišto??

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Josefina

Všimněte si, že největší problémy teď mají lidé, jejichž slovník obsahuje výrazy: vlastenec, pětikolka, pětikára, fialová drahota, fialový hnus… Tato sorta lidí má z nějakého utajeného důvodu minimální mzdu a nulovou schopnost chápat základní matematické a ekonomické jevy. Čím to asi je?

Ilona
Ilona
1 rok

Si děláte srandu ne? Spousta lidí maká za půlku toho co tu píšete. A musí vyjít. Nikoho to nezajímá.

Pavel
Pavel
1 rok

Tady je vidět ona relativizace dostatečnosti platů. Marek Ulejvák Benda se čílí s tím, že mu nemůže v žádném případě stačit na měsíc 200 tisíc korun. Na druhé straně někteří starobní důchodci musí vyjít s pěti tisíci korunami za měsíc. Pro mnohé lidi je v článku přemílaná částka příjmu ve výši 40 tisíc korun měsíčně nedosažitelnou metou, o které mohou jen snít.

Pavel
Pavel
1 rok

Všichni ti nejvíc exhibující ekonomové pocházejí z bankovních kruhů nebo jsou s nimi spojeni pupeční šňůrou a tito ekonomičtí rádci hýří ireálnými radami bez sebereflexe a chápání pocitů lidí na sociálním dně, takže za současné rady našich ekonomických mimoňů by se musela stydět i vyhlášená nepřítelkyně chudých Marie Antoinetta.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Takže vás pár set tisíc voličů SPD tady terorizují 2 miliony dobře placených vyžírků s příjmem přes 60500 a další miliony s průměrným? Kde na tyhle hovadiny chodíte? To je myšlení jako ve vychlastaném Rusku.

Jana
Jana
1 rok

40 tisíc jsem v životě neměla, asi nezbyde než šetřit ( vařit doma, nekupovat značkové oblečení a tak), nebo poslat UK zase domů?

Lucie
Lucie
1 rok

Dobrý den,
Pokud člověk nevyjde s nadprůměrným platem 40.000,- tak co mají potom dělat lidí kteří mají plat podprůměrný 16.000,- a nebo důchodci kteří mají nula nula prd?????
Po 4té v tomto roce zvedají zálohy na energie a nic nenadělám,jen zbývá doufat že přijde nějaký přeplatek.
Takže pánovo příběh mě pobavil a nechápu proč to pan Richard řeší na internetu,protože jsou na tom lidi daleko hůř než je on

Shane
Shane
1 rok

Ovšem je fakt, že oni jsou vážně chudáci, pokud si musí odříci i dovolenou v cizině a trávit ji jenom na chatě!

Joe
Joe
1 rok

40tis brutto není úplně špatný. Ale pozor, jasně se v tom článku píše, že má manželku na mateřský, k tomu dvě děti a hlavně hypotéku. Kolik splácí už nepíše… Takže těžko soudit kolik mu zbyde. A topit plynem v dnešní době je fakt luxus!

Shane
Shane
1 rok

Tak se jděte podívat třeba do samošky, jak se zvedly ceny “jen něčeho”, jak tvrdìte! Rychle vás vyvedou z omylu! A pokud jde o kotel, zákon zakáže ty na pevná paliva, už musíte mít u domů změřené energetické ztráty a pokud jsou větší (u starších domů!), povinně zateplit, což při dnešních cenách služebbi materiálu je oříšek, pokud nejste v balíku. Vzhledem k situaci je těžká brát si půjčku, navíc je těžké se rozhodnout, jaký kotel si pořídit, když stále mění zákony a i hybrid na plyn a elektriku je nejistou investicí, když obojí má jít nahoru jennproto, že jsme závislí… Číst vice »

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Shane

S kotlem píšete dezinformace, letos jsem řešil jeden kotel na tuhá paliva a realita je jiná. Řiďte se seriózními informacemi a ne těmi z bulváru.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Shane

Já vidím v obchoďáku rohlík za 2,50 a vepřovou plec za 89, uherák pořád za stejnou cenu, párky stejná cena, chleba dražší o 1 korunu za 600g krájená Šumava. Potraviny které kupují obyčejní lidé. Mléko 15,- ceny Tesco, Albert, Kaufland.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Shane

Mnohem větší problém vidím v zateplení starých domů v lokalitách, kde řádí různí ekoteroristé, památkový teroristé a podobní. Tam mají lidé velký problém a zajímá mě jak, kdy a kdo s těmi ochránci zatočí.