Co s vámi udělá kousek pizzy? Neuvěřitelné účinky oblíbeného jídla

Mnozí na ni nedají dopustit. Její skvělá vůně a chuť jsou zkrátka těžko odolatelné. Když se ale podíváte na kalorické hodnoty, už to vypadá trochu jinak. Přesto si pizza udržuje pozici nejoblíbenějšího jídla na světě, protože je zkrátka oblíbená globálně. Jak ale pizza působí na naše tělo?

Po každé konzumaci naše tělo určitou potravinu zpracuje. Velmi však záleží na tom, o co konkrétně jde. Může se totiž stát, že namísto správného trávení se začne doslova boj o zdraví.

Co se děje, pokud sníte jeden plátek pizzy?

Prvních 10 minut po konzumaci pizzy

První sousto aktivuje centrum potěšení v mozku, které se snižuje, jakmile přestanete jíst. Slinné žlázy uvolňují enzymy, které pomáhají při přeměně sacharidů na cukr v těle.

Po 10 až 15 minutách

Cukr se dostane do krve. Cítíte se unavení a máte pocit nadýmání v žaludku. Pokud kousek pizzy sníte velmi rychle nebo se v něm nacházejí určité látky či sloučeniny, na které jste citliví, může vám špatně trávit a výsledkem je plynatost.

Po 15 až 20 minutách

Většina sacharidů se přemění na cukr, slinivka nefunguje tak, jak by mělaRychle se začne vylučovat inzulín, který ukládá přebytečný cukr. Pokud jste snědli více než 1 plátek pizzy a buňky již uložily maximum, přebytek cukru zůstane v krvi. Zvýšená hladina cukru v krvi může způsobit mnoho kardiovaskulárních problémů a také potíží s krevním oběhem. Cukr skončí v játrech a přemění se na tuk.

Foto: Shutterstock

Po 30 minutách

Tělo přestane vylučovat grelin, hormon hladu a vy se cítíte spokojeni a sytí. Hladina triglyceridů v krvi se zvyšuje a má negativní vliv na lidi, kteří již mají zdravotní problémy a zvýšené množství tuku v krvi.

Po 45 až 60 minutách

Krevní tlak se mírně zvýší a negativně ovlivní lidi s problémy se srdcem. Hladina leptinu je velmi vysoká a vy na jídlo ani nepomyslíte. V tomto období budete mít mnohem víc energie.

Po 2 až 4 hodinách

Po několika hodinách se hladina cukru v krvi stabilizuje, hladina krevního tlaku se sníží a hormon hladu se zvyšuje. Hladina triglyceridů nadále kolísá, takže je dobré sníst něco s nízkým obsahem tuku.

Pokud netrpíte žádným zdravotním problémem, můžete si občas pochutnat na kousku pizzy, který vám neublíží. Neovlivní vaši hmotnost, jiné je to však v případě, že konzumujete větší množství této italské speciality a ještě k tomu i pravidelně.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cosmopolitan, Eatthis

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
Lukáš
2 let

Zajímalo by mě z jakého důvodu to tak je ? A jeden plátek ? Zdá se mi to hodně nadnesené 🙂

Iris
Iris
2 let
Reply to  Lukáš

Nadnesené je slabé slovo – v podstatě se totéž dá říct o každém jídle – ale tady to přece musí být to správné drama. Divím se, že tady není počítačová animace, jak žaludek přežvykuje pizzu…

Iris
Iris
2 let

Tak některé pizzy, které jsou běžně nabízeny jako rychlé občerstvení, jsou od pohledu – dá se říct – nezdravé. Pokud to člověk nejí každý den, tak se asi nic neděje.
Pizzu dělám raději doma, na plechu – margheritu – a to hlavně v létě, kdy jsou čerstvá rajčata a bazalka – je to skvělá lehká večeře a myslím, že vyloženě nezdravá není.
Pokud ji dělám mimo sezónu, tak používám konzervovaná rajčata.