Lékařka varuje před oblíbenou snídaní, která doslova vystřelí hodnoty cukru v krvi. Riskujete cukrovku

Cukrovka patří mezi velmi obávané nemoci, protože se nedá vyléčit. Jakkoliv je možné ji dnes dobře kompenzovat, pacienti už musí celý život fungovat s určitými režimovými opatřeními. Nejlepší tedy je tomuto stavu předcházet. V tom hraje klíčovou roli stravování.

Jak moc škodí snídaně

Jak upozorňuje odbornice na cukrovku, doktorka Sarah Brewerová, lidé by měli velmi dbát o to, jak se stravují. Překvapivě hodně se toho dá zkazit už při prvním jídle dne, tedy snídani. Podle lékařky byste se měli vyhýbat potravinám, které obsahují rychle stravitelné sacharidy, jež způsobí především to, že váš cukr v krvi rychle vystřelí nahoru. Příkladem je především sladké pečivo, bílý chléb nebo cereálie. Z toho je jasné, že toto riziko podstupuje velké množství lidí, protože jde o velmi oblíbené snídaňové položky.

Podle odborníků je vhodné sledovat glykemický index potravin, které konzumujeme. Ten ukazuje, jak rychle to které jídlo ovlivní váš krevní cukr. Potraviny s vysokým glykemickým indexem obvykle vedou k rapidnímu nárůstu glukózy krátce po jejich konzumaci. Obvykle mají jen velmi nízkou výživovou hodnotu, což způsobí, že se člověk musí následně ještě dojíst.

Foto: Shutterstock

Spouštěč cukrovky

Kromě toho byste měli také sledovat, kolik sacharidů obsahují potraviny, které konzumujete. Podle doktorky Brewerové by lidé v současné době obecně měli ubrat také na porcích. Už jen tím, že z každé porce jídla za den si trochu uberete, můžete zhubnout přebytečná kila, což vám pomůže dostat krevní cukr pod kontrolu.

Když máte nadváhu, tuk se ukládá ve vašich játrech. To pak vede k produkci velkého množství glukózy i tehdy, když už jste na dietě,” uvádí lékařka. “Přebytečný tuk se pak z jater rozpíná k vaší slinivce, kde se ukládá a přepíná geny, které vedou k regulaci inzulinu. To pak může spustit cukrovku druhého typu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Terezo, dejte si k snídani kus masa, vejce nebo sýr a uvidíte, jak pro vás ten den bude skvělý – já si dát k snídani ty vaše blivajzy, bude mi blbě celý den.
Jo a pozdravujte tu nánu doktorku – když už fakt nemám jinou možnost, tak si koupím minizávín s mákem….hi hi