Co vám v bytě nejvíc žere proud? Není to pračka ani lednice, ale obrovská chyba Čechů. Na konci roku přijde účet, který vás položí

Někteří tvrdí, že drahé energie měly přeci jenom i určité výhody. Jednou z nich je to, že se lidé konečně zamýšlejí nad tím, co kolik spotřebovává a kde by mohli ušetřit. Jistě, jednotlivce nepotěší, že musí za elektřinu platit více, ale pro společnost coby celek je výhodnější, pokud bude hledat efektivní cesty.

Co bere nejvíce elektřiny

Dnes už je prakticky jasné, že skutečně levné energie, jak jsme na ně byli zvyklí, už se do České republiky nevrátí. Úspory tedy budou na místě i do příštích let. A je třeba říct, že mnozí mají ještě opravdu velké rezervy, kterých by bylo škoda nevyužít.

Je potřeba se zaměřit na spotřebiče v domácnosti. Většina lidí si myslí, že nejvíce spotřebovávají ty největší a ty, které běží permanentně. Obvykle tedy pračka, sušička nebo lednice. Jistě, v absolutním součtu jsou to velcí žrouti energie, ovšem s tím nic moc neuděláte.

Reálně však mnohem více žerou jiné spotřebiče. Paradoxně ty nejmenší. Pokud byste nechali rychlovarnou konvici puštěnou delší dobu, tak se prostě nedoplatíte. Tam, kde je příkon vyšší než 2000 W, mizí proud skutečně hodně rychle. Jde třeba i o různé mixéry, ale také indukční varnou desku, kde už je to extrém.

Foto: Shutterstock

Dají se ušetřit velké peníze

Vtip je tedy v tom, zkrátit dobu používání těchto spotřebičů. Nenechávejte indukci puštěnou zbytečně dlouho. Vždyť její hlavní výhodou je to, že funguje rychle, tak toho využijte. Stejně tak nedávejte do rychlovarné konvice více vody než potřebujete. Dlouhodobě se vyplatí si to odměřovat.

Absolutně největším problémem, který se z českých domácností nedaří vymýtit, jsou ovšem pohotovostní režimy všech možných spotřebičů. Divili byste se, kolik i v tomto režimu odebírají elektřiny. Vlastně je nepoužíváte a čísla na elektroměru se stejně točí, a to třeba i v noci.

Z nějakého důvodu jsou lidé přesvědčeni o tom, že když budou spotřebiče vypínat natvrdo, že jim to uškodí. To ale není pravda, naopak jim příliš neprospívá permanentní spuštění. Dnes bohužel mnohé ani nemají tlačítko na úplné vypnutí, takže je musíte vytáhnout ze zásuvky. K tomu se hodí třeba různé prodlužovačky, do kterých zapojíte více takovýchto spotřebičů a potom je můžete všechny najednou vypnout jedním tlačítkem, například na noc.

Foto: Shutterstock, zdroje: Perch Energy, Greenwatch

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments