Ačkoliv se ceny energií na světových trzích dostávají do normálu, na tarifech tuzemských dodavatelů se to příliš neprojevuje. ČEZ a spol. zcela jednoznačně využívají situace a ponechají ceny pro zákazníky zvýšené již natrvalo. Lidé si zkrátka za elektřinu a plyn zvykli platit více, tak je z hlediska dodavatelů škoda je to opět odnaučovat, že.
Velké rozdíly
Na druhé straně to ale určitý benefit pro celou společnost přeci jen má. Ta se stále více a více učí s elektřinou a dalšími energiemi šetřit, jelikož už neplatí, že by byly v podstatě zdarma, ale je to zkrátka něco, co je potřeba pořádně zaplatit.
Je přitom obrovský rozdíl, když se podíváte na energeticky optimalizovanou a naopak nevyladěnou domácnost. V roce 2024 může u takového průměrného bytu a rodiny být rozdíl v tisícovkách korun pouze za elektřinu. Buď zaplatíte třeba 8000 Kč nebo se vám účet může vyšplhat klidně na 15 tisíc. Jak jistě uznáte, to už může znamenat velmi zajímavou úsporu nebo naopak přeplatek.
Mnozí se přitom zaměřují v úsporách špatným směrem. Vůbec to nejhorší, co můžete udělat, je naletět nejrůznějším štítkům o energetické úspornosti. Ty a třeba prodavači v elektru vás přesvědčí o tom, jak moc výhodné je pořídit si novou lednici nebo pračku, jelikož ta vaše pět let stará bere příliš mnoho proudu.
Zbytečně vyhozené peníze
Takto ale proděláte velké peníze, protože musíte pořídit nový drahý spotřebič, který přitom přinese energetickou úsporu maximálně v jednotkách procent. A kdoví jestli. Energetický štítek je totiž spíše teorie a reálné použití potom věc druhá.
Mnohem lepší je zaměřit se na efektivnější využívání spotřebičů v domácnosti. Paradoxně totiž nejvíce elektřiny berou ty nejméně nápadné. Třeba rychlovarná konvice. Pokud do ní dáváte příliš mnoho vody, kterou nepotřebujete, doslova se můžete dívat, jak utrácíte peníze, když se zbytečně ohřívá. To samé platí o indukční desce, která odebírá opravdu hodně a je třeba ji mít puštěnou jenom po nejnutnější dobu.
Tím nejhorším nešvarem je však skutečnost, že drtivá většina elektrických zařízení je dnes aktivních v takzvaném pohotovostním režimu, kdy permanentně odebírají elektřinu. Často ani nemají způsob, jak je vypnout natvrdo. Proto je neváhejte klidně vypojit ze zásuvky, pokud to jinak nejde. Pakliže to budete dělat systematicky, hodně ušetříte.
Foto: Shutterstock