Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Stát oznámil, jak dostanou tisíce k důchodu navíc

Důchodci se museli smířit s hořkým šálkem čaje, když se do nich stát v loňském roce pořádně opřel a zásadním způsobem jim snížil mimořádnou valorizaci, na kterou měli nárok. Dnes měly být penze o tisícovky vyšší, ale kvůli tomuto rozhodnutí nejsou. Zdálo se přitom, že tuto situaci ještě zvrátí soudy, ale ty to nakonec přikryly.

Chystají se pěkné věci

Z toho je jasně patrné, že při navyšování důchodů se teď bude státní aparát chovat více než uvážlivě. Jinak by totiž něco takového nikdy neudělal. Jde tak o dobrý signál pro důchodce, jak se do budoucna zařídit. Ostatně, potvrdila to i řádná valorizace v tomto roce, která činila pouhých 360 Kč. Vzhledem k současné výši důchodů už je to naprosto zanedbatelná částka.

Na druhé straně je ale potřeba říct, že stát chystá způsoby, kterými by situaci důchodcům v České republice zpříjemnil a vylepšil. Byť už to nebude tak, že budou peníze dostávat automaticky. Vytvoří se však podmínky, v rámci kterých mohou penzisté získat skutečně významné peníze navíc.

Bude to však něco za něco. Stát vám dá rád vyšší důchod, ovšem za cenu toho, že také budete delší dobu pracovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí ostatně již zveřejnilo zajímavý výpočet. Pakliže bychom vyšli z průměrného důchodu, tak každý si ho může velmi jednoduše zvýšit o nějaké čtyři tisíce korun.

Zajímavé možnosti

Pokud by dnes odešel do penze v řádných 65 letech, dostane přibližně 21 tisíc korun. Ovšem pokud by šel až v 68 letech, tedy o tři roky později, potom získá téměř 25 tisíc Kč. A to už je pořádný rozdíl, který by se do budoucna měl ještě navyšovat.

Čtěte také: Výchovné v Česku končí. Na důchodce došly peníze. Jurečka řekl, co je teď čeká

Nejde přitom o jedinou věc, kterou budou důchodci motivováni k delšímu vykonávání pracovní činnosti. Chystá se totiž i snížení nebo kompletní odpuštění sociálního pojištění pro ty, kdo již dosáhli důchodového věku a přitom ještě setrvávají v práci. To by v případě průměrné mzdy mohlo znamenat přilepšení v řádu tisíců korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Helena
1 měsíc

Takže nejlepší je sedět na dávkách. 🤣

Marcela Glaserova
Marcela Glaserova
1 měsíc

Dobrý den vážení já si myslím, že naše vláda už myslí na nové volby a určitě opět mají v úmyslu zase vládnout tak proč to nezkusit zase opět přes nejslabší článek důcodci , ale měla by se zajímat o to , že se lékařům přidalo a ke není to vidět na některých lékařích v nemocnici pracují ty co si zaslouží daleko více než mají doposavad nechci kritizovat každý ať si to vezme a predbere sám a je to tady že vším co vláda dělá i když je lepší kdyby co tam za naše peníze seděli tak si myslím že každý… Číst vice »

Jan
Jan
1 měsíc

Jak můžou důchodci v ČR déle pracovat , když už jsou v důchodu???
Nechápu jak tohle může někdo napsat!! To je absurdní článek.
Zřejmě jste měli na mysli aktivní lidi po šedesátce , které teprve bude čekat důchod?? Nebo ??