Co způsobuje bolest v oblasti krční páteře a jak ji řešit?

Váš krk má těžký úkol. Udržuje stejnou váhu jako bowlingová koule po celý den. Kosti v horní části páteře spolu se svaly a vazy podpírající hlavu, která váží asi 11 liber.

Může to být křehká rovnováha. Věci jako špatný spánek a špatné držení těla mohou způsobit bolesti krku, jak vám může říct více než jedna čtvrtina dospělých Američanů. Obvykle to není příznak vážnějšího zdravotního problému, ale stále by se to mělo léčit a bolest krční páteře by rozhodně neměla být něčím, co omezuje váš život.

Bolest krku se často šíří od krku směrem k ramenům nebo horní části zad. Často může způsobit bolesti hlavy. Bolest může být horší, když držíte hlavu delší dobu v jedné poloze, například u počítače.

Bolest krku může také přijít se svalovým napětím nebo křečemi. Možná také nebudete moct dobře hýbat hlavou.

Co způsobuje bolest?

Častou příčinou bolesti krku je svalové napětí nebo napětí. Nejčastěji jsou na vině každodenní činnosti. Nehody nebo pády mohou způsobit vážná poranění krku, jako jsou zlomeniny obratlů, šleh, poranění krevních cév a dokonce ochrnutí.

Další příčiny bolesti mohou být rovněž nesprávná poloha těla během spánku. Nejvíce jsou přitom v tomto ohledu ohroženi všichni ti, kteří spí na břiše. Takto spící lidé totiž mívají hlavu vytočenou do strany, přičemž jakmile usnou, dojde k poklesu svalového napětí, v důsledku čehož se hlava zalomí směrem dozadu.

Mezi nejčastější příčiny problémů s krční páteří patří:

 • Špatné držení těla
 • Opakující se pohyb
 • Špatné spánkové návyky
 • Skřípání zubů
 • Nošení těžké tašky nebo kabelky přes rameno
 • Skřípnuté nervy
 • Sportovní zranění nebo jiná zranění

Jak řešit tuto bolest?

Pravda je, že zázračná pilulka neexistuje. Pokud se doopravdy chcete zbavit bolesti krční páteře, bude potřebná kombinace různých aktivit. 

Pohyb a strečink

Jednou z hlavných a nejúčinnějších aktivit je pravidelné aktivní cvičení a alespoň mírný strečink. V podstatě jakákoli pohybová aktivita je vítána.

Ortopedická pomůcka NeckFlex™

Dále můžete také použít efektivní ortopedické pomůcky pro natažení a uvolnění krční páteře. V mnoha případech je obtížnější natáhnout si krku bez pomoci spefického nástroje.

Existuje skvělý nástroj pro uvolnění krku NeckFlex™, který vám během 5 minut denně pomůže uvolnit bolestivý a ztuhlý krk. Stačí si na tento natahovač lehnout a gravitace se už postará, aby se vám natáhly krční obratle, což vám přinese vytoužený pocit uvolnění.

Správna strava

Také je třeba si uvědomit, že plotýnka mezi obratlemi je z viskózního materiálu ak tomu, aby fungovala správně, musí mít přiměřenou výživu. Proto nesmíte zapomínat na zdravou a pestrou stravu. Nesmírně důležité jsou B-vitamíny, které se často předepisují pacientům při bolestech páteře, protože přímo působí na nervovou soustavu.

A na závěr pár extra tipů které ve spojení s výše zmíněnými aktivitami mohou ještě výrazně pomoci k úplnému zahnání bolesti krční páteře.

 1. Vezměte volně prodejné léky proti bolesti suchý jako ibuprofen (Advil, Motrin IB) nebo acetaminofen (Tylenol).
 2. Aplikujte teplo nebo led na bolestivé místo. Použijte ledu pro první 48 až 72 hodin, a pak se používá hlava po tom.
 3. Aplikujte teplo teplou sprchou, horkými obklady nebo nahřívací podložkou. Abyste předešli zranění do vaší kůže, NESMÍTE spadnout ospalý s padnoucí pad nebo ledovou tašku v místě.
 4. Na prvních pár dní zastavte běžnou fyzickou aktivitu. Tato pomoc cítí vaše příznaky a snížení zánětu.

Nezapomeňte, že pokud pociťujete bolest krční páteře, sama se nevyléčí a je třeba něco změnit. Proto neváhejte a udělejte první krok co nejdříve.

Pokud vás také trápí bolest zad, v tomto blogu můžete najít  5 účinných a nenáročných cviků pro uvolnění ztuhlosti a bolesti zad.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments