Diabetes nemusí být strašák. Jen ho nepodceňte

Diabetes mellitus neboli cukrovka. Dřív jsme nemoc měli spojenou se staršími lidmi, dnes není neobvyklé, že postihuje malé děti. Pro některé může být diagnóza strašákem, protože si budou myslet, že již nikdy nebudou moct jíst sladké. Stačí však dodržovat správnou životosprávu a nemusíte se bát fatálních následků.

Co je cukrovka?

Co je cukrovka a proč postižený nesmí cukr? Pokud někoho postihne diabetes, je to znak toho, že organismus není schopen produkovat dostatečné množství inzulínu, který produkuje slinivka. Ten je potřebný pro to, aby tělo mohlo zpracovat glukózu (cukry), která je zdrojem energie. Když tento proces nefunguje, co se děje? Jednak tělo nedostává energii z potravy, navíc rychle stoupá hladina cukru v krvi (hyperglykémie), což vede k vážným zdravotním komplikacím.

Léčba cukrovky

Co se týká onemocnění diabetu mellitu, dělíme jej na 2 typy. 1. typ se může vyskytnout v jakémkoli věku (většinou ovšem postihne děti nebo mladé lidi), jde o cukrovku závislou na inzulínu. Léčí se formou aplikací inzulínu v injekcích. 2. typ cukrovky je ta na inzulínu nezávislý a objevuje se především u lidí starších 45 let, většinou jde o osoby s nadváhou. Léčba zde probíhá buď nařízenou dietou, změnou životosprávy, dále se předepisují prášky, v pokročilejších stavech se podává inzulín. Jde tak trochu o začarovaný kruh, protože těmto cukrovkářům se hůře hubne. Nejde však pouze o nemoc jako takovou, cukrovka s sebou bohužel nese řadu návazných komplikací. Postiženým se může zhoršit zrak, někteří mohou oslepnout již kolem 20. roku života! U diabetiků je mnohem větší riziko infarktu myokardu či mozkové mrtvice, trápí je i onemocnění ledvin. Bohužel se objevují i neuropatické nemoci, poškozují se nervy, strašákem je pak diabetická noha. Oč se jedná? Od kotníku dolů se objevují defekty, infekce, nakonec může dojít až k amputaci končetiny, jelikož dochází k zánětlivým změnám v cévách. Tkáně jsou nedostatečně prokrvené, a tím pádem náchylnější k poranění, navíc se pak hůře hojí. Proto se cukrovkáři třeba vyhýbají pedikúře, jelikož i z malé ranky se může stát nehojící se vřed.

Jak zjistit cukrovku?

Pokud máte abnormální žízeň, pocit sucha v ústech, často močíte, jste unavení, hladoví, pomalu se vám hojí rány, hubnete, trpíte na infekce, pak vyhledejte praktického lékaře, který vás vyšetří a případně pošle k dalším odborníkům. Není na škodu, aby vás lékař sledoval, i když nemáte příznaky. Zejména v případě, pokud někdo ve vaší rodině cukrovku má, jelikož se onemocnění prakticky dědí. Není na škodu vlastní prevence. Hlídejte si, kolik jíte cukrů, dnes se prodávají i domácí měřiče na hladinu cukru. Pokud vás zajímají další informace, můžete se podívat např. na stránky (https://www.diab.cz/https://www.cukrovka.cz/.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments