Dietní trik, nebo omyl? Toto udělá jídlo po šesté hodině večerní s vašimi orgány

Nejezte po šesté hodině večerní, oproti doporučení, jezte nejpozději 2 hodiny před spaním. Kde je pravda? Co se děje s vaším tělem, a především s vnitřními orgány, když je zatížíte večerním jídlem?

Stravovací návyky se mění

Prastaré pravidlo pro redukční dietu říká: snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli. Zároveň se po dlouhé roky tradovalo, že úspěch redukční diety tkví v tom, že nebudete jíst navečer. Oproti tomuto tvrzení se staví skutečnost, že většina lidí dnes vstává později než mezi pátou a šestou hodinou ranní a chodí spát kolem půlnoci nebo dokonce později. Ona šestá hodina ztrácí opodstatnění. Také je třeba vzít v úvahu osoby, které pracují na noční směnu nebo dokonce střídají směny. Organizmus každého během spánku regeneruje a k tomu je zapotřebí energie. Dlouhé hladovění tělu neprospívá. Jaká je pravda o večerním jídle?

Organismus nastavený na denní světlo

Od narození náš organizmus funguje v rytmu dvaceti čtyř hodin a jsme naprogramovaní na stravu a aktivitu v době, kdy je denní světlo. Trávící systém je nastaven v souladu s denním cyklem i když budeme vést spory o šestou hodinu večerní, je pravdou, že dodržování denního režimu a provozování aktivit v souladu s bio rytmy tělu prospívá.

Během noci, tedy během období, kdy je venku tma, začne tělo automaticky produkovat méně trávicích šťáv a slin, zpomaluje se pohyb střev. Tělo hůře zpracovává cukr v krvi, energie z příjmu potraviny se vstřebává obtížněji.

Foto: Shutterstock

Noční jídlo, zátěž pro srdce

Nedávné výzkumy odhalily, že večerní jezení představuje zvýšenou zátěž pro srdce. Osoby, které konzumovaly více jídla po šesté hodině večerní trpěly obezitou, zvýšeným krevním tlakem a vyšší hladinou cukru v krvi. Druhá referenční skupina, která jedla do šesté hodiny večerní, měla nižší riziko obezity a vzniku cukrovky druhého stupně.

Výzkum byl podpořen výsledky studie prováděné na myších. Pečlivě bylo hlídáno složení stravy a dvě různé skupiny myší dostávaly identickou stravu. Jedna skupina ji dostávala během dne a druhá k ní měla přístup během noci. Výsledkem byl nárůst hmotnosti u druhé skupiny, zvýšení cholesterolu a rozvoj cukrovky 2 typu u druhé zmíněné skupiny. Takový výsledek byl překvapením, protože myši konzumovaly stejný počet kalorií.

Více času na regeneraci orgánů

Závěry studie mohou být vyloženy i tak, že tělo potřebuje určitý čas k regeneraci orgánů a po tento čas bychom jej neměli zatěžovat jídlem a trávícím procesem. Je třeba vyhradit tělu určitý čas, po který se nebudeme věnovat konzumaci a tento čas by měl být delší než ten, po který jíme.

Největší prospěch bude mít organizmus z dodržování pravidelného denního režimu, tedy čas, kdy jíte jednotlivá jídla, čas, kdy spíte a čas, kdy jste aktivní, by měl být stále stejný. Současně tělu dopřejte alespoň 12 hodin, kdy nebudete nic jíst.

Foto: Shutterstock, Zdroj: WebMD, TheSun.co.uk

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments