Polská zpráva odhalila kvalitu tamních potravin

Polsko se v minulých měsících stalo pro Čechy doslova druhým domovem, tedy alespoň pokud jde o nakupování. Lidé z tuzemska do tamních obchodů vyrážejí v obrovském množství, protože u sousedů je podstatně levněji. Rozdíly v cenách už dosahují dramatických rozměrů. Podle některých Čechů dokáží v Polsku nakoupit až o polovinu levněji, a to se pak takový výlet opravdu vyplatí.

Opravdu nepříjemné

Polské potraviny jsou však velmi rozšířené také ve zdejších obchodech. Polsko totiž platí za potravinářskou velmoc, která svou produkci vyváží ve velkém. Nejde přitom pouze o průmyslově zpracované produkty, ale také o živočišnou výrobu, například kuřata, kterých už v Česku nemáme dost, a tak je musíme dovážet.

Mnozí se však vůči polským potravinám staví stále značně nedůvěřivě, i když další tomu oponují s tím, že kvalita se značně zlepšila. Tomu však příliš neodpovídá závěr, který učinil polský Nejvyšší kontrolní úřad. Ten totiž vydal opravdu nepříjemnou zprávu hodnotící to, jak na tom tamní potraviny opravdu jsou.

Aniž bychom tyto závěry museli nějak zvlášť zkoumat, stačí si přečíst, jak na vydání zprávy reagovala polská média. Ta obvykle začínala titulky jako “Hrozná zpráva o potravinách”, pochopitelně myšleno tamních.

Ukázalo se, že Poláci v roce 2020 do systému rychlého varování pro potraviny poslali nejvíce hlášení z celé Evropské unie. Bylo jich rovnou 273. Do tohoto systému se musí posílat varování, když se přijde na to, že v té které zemi byla zaznamenána závadná potravina. A to tak, že opravdu závažně.

Foto: Shutterstock

Situace se zhoršuje

Samo o sobě takové číslo moc neřekne, ale pokud si ho zasadíme do kontextu, má značnou vypovídací hodnotu. Například Česká republika za dané období zadala pouze 18 varování. Potravinářské velmoci jako Německo a Francie pouze 119, respektive 152 případů.

Bohužel se zdá, že kvalita potravin v Polsku se v čase spíše zhoršuje. Počet hlášení totiž roste. V roce 2017 to bylo ještě pouhých 87 případů, od té doby však číslo kontinuálně roste.

Většina případů přitom souvisí s výskytem salmonely. To je opravdu závažné a tento problém se v Polsku nedaří dostat pod kontrolu. Jedním z důvodů jsou především používané technologie, jež jsou používány k chlazení drůbeže. V Polsku se totiž kuřata chladí ve vodní lázní. V Evropě už je nicméně standardem chlazení vzduchem, které se používá i v Česku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alexandra
Alexandra
1 rok

No, jakoby v Česku to bylo lepší.Přitom se už dlouho bojuje s tím, aby měly potraviny stejnou kvalitu v celé EU, protože Česko je potravinový odpad Evropy, to je veřejné tajemství.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Česká republika nemá skoro žádnou vlastní výrobu. Tak co chce kontrolovat. Tohle jsou pouze kecy, aby lidi přestali nakupovat v Polsku a podpořili ty předražené šmejdy v českých prodejnách. Jsem rád že bydlím tak blízko hranic. Cca 2 km.