Topíte v krbu? Možná se nakonec nedoplatíte. Ukázala se nečekaná věc, která dělá Čechům čáru přes rozpočet

Současné vysoké ceny energií mnoho lidí vede k tomu, že opouštějí obvyklé způsoby vytápění a ve větší míře se uchylují k těm alternativním. V mnoha případech to člověka příliš nepotěší, protože jde například o zvrat od plynu k uhlí, což je pro životní prostředí velkou zátěží. Jenže se tak opravdu děje, a to ve stále častější míře.

Krby jsou stále oblíbenější

Lidé také mnohem častěji využívají krby. Zatímco dříve je měli třeba jen k vytvoření pohodové atmosféry při dlouhých zimních večerech, teď se jimi snaží vytápět celý dům. To ale nemusí být ve všech případech zrovna moudrou volbou.

Pravdou je, že častá bývá kombinace krbu a elektrického vytápění. Právě topení elektřinou je dnes až neúnosně drahé, a tak se přechod na dříví v krbu jeví jako jasná volba. Přesto je však nutné zapojení krbu do otopné soustavy v domě patřičně zvážit. Nemusí totiž vyústit v kýženou úsporu nákladů, ale může to skončit pravým opakem. V některých případech se totiž lidem vytápějícím krbem konečné náklady skutečně zvýší.

Tento zdánlivý paradox má jednoduché vysvětlení. Jeho středobodem je to, že krb většinou najdeme v obývacím pokoji, kde také bývá umístěn termostat, který měří teplotu a na jejím základě reguluje topení v celém domě.

Vlastností krbu je nicméně to, že velmi rychle vytopí obývací pokoj. To ovšem vede k tomu, že se omezí vytápění zbytku domu a ten začne v zimních měsících rychle vychladat. Teplota v dalších pokojích může rychle spadnout o spoustu stupňů, jelikož krbem se vytápějí jen nepřímo a částečně.

Foto: Shutterstock

Nemusí se to vyplatit

To má pak za následek řadu věcí. Když se potom přesunete z vyhřátého obývacího pokoje do ložnice, může vám být rázem velká zima. Krb ovšem hlavně rozhodí regulaci teploty v celém domě. Rozdíly mezi jednotlivými místnostmi potom mohou být velké a je těžké je dát znovu dohromady.

Ve výsledku vám pak nezbude než spustit běžné vytápění, ať už elektřinou nebo plynem, a topit takzvaně na plné pecky, abyste vychladnuté prostory znovu dostali do teplotního komfortu. To pak bere značné množství energie, protože je dokázáno, že se má vytápět průběžně a nikoliv nechat teplotu, aby spadla příliš nízko. V takovém případě vám vychladnou i zdi a následné vytopení je energeticky dosti náročné.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
David Fras
David Fras
1 rok

Jsem topenář termostat je třeba dát do nejstudenější místnosti takže do zadveri ostatní řídí termo hlavice nebo termostaty v místnosti u podlahového topení. A takový krb s v po dnim výměníkem kombinovaný s podlahovým topením dokáže ohrad vodu v bojleru.

Pavel
Pavel
1 rok

Krby jsou přínosné.

Tomáš
Tomáš
1 rok

Souhlas, ale pro příště si zkuste vzpomenout, jak se vás na základní škole pokoušeli naučit, že máte dělat mezery za tečkami a čárkami a proč 😉.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Třeba se to na základní škole neučili – já taky ne – za nás byly počítače ještě v plenkách 😛 a případné děrné štítky si na to nehrály 😛

Paleček Petr
Paleček Petr
1 rok

P Svoboda má pravdu.😃Hlavne lidi začněte používat selský rozum.Připadáte v poslední době jak ovce.😔

Monika
Monika
1 rok

A co dát termostat do jiné místnosti!

Vlastimil
Vlastimil
1 rok

On má někdo krb řízený prostorovým termostatem? Krb topí tolik kolik se do něj přiloží paliva

Roman
Roman
1 rok

Ano pan Svoboda má pravdu-je to o ničem a o hovně.Mam lepši řadu,a to znárodnit jak výrobu tak i distribuce energii.Jak je možny že na tom co národ zaplatil,obohacují se soukromý osoby,a ještě ten národ odírají jak hijeny???A zelený šilenstvi EU je jendalši kartel na cucani peněz.Ano přírodu je třeba uctívat a chránit,ale ne mafiánskými metodámi,které jen obohacují různorodé šmejdy co se na daném problémů jen obohacují.Hnus, nechutný ta celá propagace.Narode vzbudse.

Aster
Aster
1 rok

Super! Jenže ono stačí jen trochu přemýšlet, což bolí, že. A pro lidi s ptačím mozečkem je to přímo nemožné…
Není problém nastavit teplotu přímo na kotli a termostat vypnout.

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Aster

nebo přemístit termostat, třeba do.loznice, či koupelny…

Kveta
Kveta
1 rok

Zase chytrý článek. Bydlím v bytě a taky mám rozdílný teploty mezi obývákem a ložnicí, tam téměř netopím. No jak tady už někdo píše vypnu termostat a nastavím teplotu pro temperování , ložnice víc nepotřebuje.

petroš
petroš
1 rok

Stači vypnout termostat na kondenzačnim kotli nastavit 40 stupňů doma když netopim tak mám 19stupnu a pak už stači jen zatopit a ejhle je doma v krbové místnosti 27 no není to super. Kondenzak jsem zapl v prosinci a tipuji unor březen vypnu. Máme 9pokoju a snížili jsme spotřebu na polovic … V lednu dojede klima tou budu přitápět s pomocí soláru.