Díky tomuto nápoji jednoduše doplníte vitamin D. Většina lidí to o něm netuší

Hladina vitaminu D dosahuje v těchto dnech u většiny lidí svého dna. Zatímco v jarních a letních měsících dokáže tělo vstřebávat tento klíčový vitamin ze slunečního záření, na podzim začíná v našich končinách postupný pokles, který se může projevit řadou nepříjemných symptomů, případně větší náchylností k onemocnění.

Když příroda nestačí

Je totiž pravdou, že vitamin D je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, ale také pro zdraví kostí. “Hlavním zdrojem vitaminu D je slunce. Pokud ho máte nedostatek, dostaví se obvykle únava a ztráta energie. Jakmile hladinu doplníte, únava ustoupí,” uvedl pro deník Express lékař Ross Perry z organizace Cosmedics UK. Právě nedostatek tohoto vitaminu je přitom důvodem, proč jsme v zimních měsících tak moc unavení.

Většinu vitaminu D dokážeme získat od začátku dubna do konce září z pouhého slunečního svitu. A to jen tím, že mu vystavíte své ruce a nohy dvakrát až třikrát týdně na 15 až 20 minut,” popsal Perry přirozenou dávku, kterou většina lidí dokáže splnit. V zimě ovšem toto vůbec neplatí, protože slunečního svitu je nedostatek a zároveň lidé tráví většinu času uvnitř.

Foto: Shutterstock

Účinný způsob, jak doplnit vitamin D

Jak tedy vitamin D v zimních měsících doplnit? Nejlepší cestou je úprava jídelníčku. Zejména tučné ryby a červené maso jsou významným zdrojem této látky. Ovšem mají i své nevýhody a člověk by je neměl konzumovat zase tak často.

Málo se ale ví o dalších potravinách, které vám mohou velmi snadno doplnit vitamin D. Jednou z účinných metod je dát si skleničku pomerančového džusu každé ráno. Možná namítnete, že tento džus přeci obsahuje vitamin C, nikoliv vitamin D. To je pravda u většiny těchto džusů. K dispozici jsou ale i takové, které jsou o vitamin D obohaceny.

Z jedné sklenky obohaceného pomerančového džusu můžete získat až 100 IU vitaminu D. To je 12 % doporučené denní potřeby, což představuje správné vykročení do nového dne.

Obohacené potraviny obsahují dodatečné látky a jsou navrženy tak, aby lidé ve své běžné stravě dostali dostatek vitaminů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments