Do Česka přišly prudce závadné těstoviny. Kupoval je každý. Ihned je vyhoďte, jinak to slíznete

V českých obchodních řetězcích může být velmi ošemetné nakupovat. Lidé by se pochopitelně rádi spolehli na to, co se jim nabízí, jenže nemohou. Úřady každou chvíli objeví nějakou tu velmi závadnou potravinu a vydají před ní varování. Člověk si potom říká, zda se podaří zachytit všechno a zda náhodou velká část nebezpečných potravin neprojde bez povšimnutí.

Došlo k průšvihu

Správně je bohužel druhá možnost. To, co se podaří odhalit, je skutečně jen špičkou ledovce. Zákazníci se potom často diví, že závadné jsou i ty výrobky, o kterých si myslí, že jsou vysoce kvalitní a připlácí si za ně nemalé částky.

Takovým příkladem jsou i těstoviny, na které teď Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozornila. “V potravině byl překročen maximální povolený limit pro obsah námelových alkaloidů. Potravina není považována za bezpečnou, pokud je kontaminována cizorodými látkami,” zní jednoznačné sdělení. Zmíněné látky se v potravinách obvykle objeví v důsledku působení plísně, což samo o sobě není nic moc pozitivního.

SZPI pochopitelně vyzývá všechny, kdo mají dané těstoviny doma, aby je v žádném případě nekonzumovali. Mohli by si tak totiž nepěkně zavařit. Sice panuje přesvědčení, že když jednou za čas sníte závadnou potravinu, nic moc se nestane. Ale kdyby to bylo tak bezvýznamné, asi by před tím inspekce neustále nevarovala.

Povedené těstoviny

Jde o těstoviny K-Bio Dinkel Vollkorn Fusilli, tudíž se prodávaly pod privátní značkou Kauflandu. Kolem ní tento obchodní řetězec vytváří dojem, že jde o vysokou kvalitu za rozumnou cenu. Navíc tu máme i označení bio.

Čtěte také: Ihned musíte vyhodit tuto pochoutku z Lidlu. Prodávala se na kvanta, ale našli v ní hrozné věci

Dané těstoviny můžete mít stále doma, protože jejich minimální trvanlivost je do 11. dubna 2026 a prodávaly se v balení 500 gramů. Za výrobu zodpovídala firma Spaichinger Nudelmacher, kde se pravděpodobně stala nějaká chyba.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radka
Radka
2 měsíců

Nemohu pochopit od čeho jsou kontroly to je porad něco zůstává nad tim rozum stat

Radim
Radim
2 měsíců

Proč píšete VŠICHNI???? To neexistuje jiný supermarket než Kaufland?????