Do Chorvatska už nikdy. Dali si v restauraci lehký oběd. Číšník přinesl účet a jim spadla brada

Zprávy o tom, jak je v Chorvatsku letos draho, stále neberou konce. Navíc se zdá, že někteří hoteliéři a restauratéři se snaží využít aktuální situace a ceny i v průběhu sezóny razantně navyšují. Pokud jste tak v zemi byli třeba v červnu a pak přijedete znovu teď, zaplatíte někde podstatně více.

Účet, který nepotěší

Jednou věcí je ale plošné zdražování, kterého se snaží využít snad každý poskytovatel turistických služeb v Chorvatsku a druhou cílená snaha turisty takzvaně natáhnout. Bohužel i těchto případů stále přibývá. Zaznamenávat se je snaží chorvatský web Riportal, kam své podněty posílají především sami Chorvati, jakkoliv i oni sami jsou spíše obětí rozjetého turistického ruchu.

Každý rok píšeme pořád ten samý příběh. Zklamaní lidé nám posílají účty z restaurací v celém Chorvatsku. Dnes jsme ale dostali jednu, která opravdu stojí za to,” uvádí web k účtence, kterou zaslal host kavárny Kavana Wagner, kterou najdeme ve městě Opatija.

Nutno říct hned na úvod, že zákazník v tomto podniku udělal jednu velkou chybu. A tou byla skutečnost, že si hned nevyžádal jídelní lístek, který však číšník ani nepřinesl. Malá skupinka hostů si tak rovnou objednala a na druhou stranu je nutno říct, že je to vlastně logické, protože nechtěla nic moc velkého. V podstatě jen nápoje a dva sendviče. To je něco, co si obstaráte i bez lístku a předpokládáte, že ceny budou úměrné lokalitě. Tedy logicky vyšší, ale nikoliv uměle přestřelené.

Když se ale hosté rozhodli platit a číšník přinesl ke stolu účet, domnívali se nejprve, že jde o chybu. Za šest malých nápojů, tři croissanty a dva kuřecí sendviče totiž měli zaplatit v přepočtu 1800 korun. Bohužel však o chybu nešlo a číšník trval na zaplacení. Hostům nezbylo nic jiného, protože objednávkou s cenou souhlasili.

A jaké byly ceny jednotlivých položek? Kavárna si neváhala říct za jeden malý kuřecí sendvič v přepočtu 400 korun. Dva a půl deci vody přišlo na 120 korun, přičemž káva a cola byly ještě dražší.

Foto: Shutterstock

Příště už raději jinam

Možná jste přesvědčeni, že takové ceny jsou absolutní a velmi neslušnou výjimkou. Bohužel se však podobné případy rychle množí. Nedávno web přinesl i případ ženy, která si v jednom chorvatském bistru objednala džus a cider s tonikem. Číšník jí pak donesl účet na v přepočtu 600 korun.

Stále více lidí je znechuceno nejen těmito turistickými pastmi, ale i celkovou drahotou, která v Chorvatsku panuje. “Letos jsme tu byli naposledy. Cena už skutečně neodpovídá kvalitě. Dovolená už je tady neskutečně drahá. Příští rok raději poletíme do Turecka. Spočítali jsme si, že za dva týdny zaplatíme polovinu a budeme ubytovaní v luxusním hotelu. Tady jsme měli jen apartmán,” uvedl pro AAzdravi.cz pan Miroslav, který se v minulých dnech vrátil z Primoštenu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ludvík
Ludvík
1 rok

Panu Miroslavovi bych doporucil se pár věcí naučit než někam jedu.Za druhé mi jezdíme již 6 rokem na stejné místo do Brodarica/Šibenik pan jezdí o cca 30km níže.Nikde jsme zde letos nepocítily nějaké razantní zdražení čehokoliv.Jezdíme pravidelně na 14 dní a ano cesta s poplatky vyjde celkem na dost ale jak píši na 14dní ať sinpán letí na 14 dní do Turecka či do Egypta za tuhle cenu se tam nedostane.Jak zní krásné heslo 100 lidí 100 chutí,obzvlášť český turista je pro jakoukoliv zemi katastrofálním příkladem.Na vše si stěžují ale doma…No raději ať si letí do Turecka na 8 dní… Číst vice »

Dagmar
Dagmar
1 rok

Tak vám tedy nevím, jsem na stejném místě jako v loni a ceny jsou na většině místech stejné, pizza od 60-80kn což není žádná tragédie, jidlo v restauraci od 85kn(variace několika mas s přílohou), za špagety zaplatíte míň. Pivo točené 18-20kn, limo 16kn. jsme v Bašce na Krku, restaurace a bary přímo na promenádě samozřejmě jsou zde i restaurace kde cena za jídlo je i kolem 100- 120kn. Každopádně takové články o Chorvatsku se objevují s letní sezónou každý rok, takže už jsme zvyklí, tomu už je potřeba se jen zasmát 😂 Ja si treba jednou kupovala v Praze u… Číst vice »

Otmar
Otmar
1 rok

Primošten letos 7-16. 7 . Pivo 20 – 24 kn pizza 70 – 80 kn , bílá ryba 100 – 120 kn v hospodách kolem pláži je to hodně ??? Hotel Zora 50 m od čistého moře 👍 l

Roman
Roman
1 rok

Dobře vám tak máte to utratit v Čechách tropické vedro máme taky a jezera jsou tu nadherna

Jan
Jan
1 rok

Pokud chceš opici,musíš mít na banány.Pokud někdo jede na dovolenou aby ušetřil, tak je magor.

Ludvík
Ludvík
1 rok
Reply to  Jan

Přesně tak pokud někdo jede na dovolenou aby ušetřil tak je totální idiot.

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

Jsme tu již druhý týden cestujeme po jižní Dalmácii a takové ceny jsme ještě nenašly. Ceny jsou přiměřené. Večeře pro čtyři osoby cca 800 kuna . Zahrnuje studený předkrm, hlavní jídlo, pití, sladký dezert na závěr.

Bla
Bla
1 rok
Reply to  Zdeněk

Souhlasím

Ludvík
Ludvík
1 rok
Reply to  Zdeněk

Také souhlasím,jezdíme již 6 let ke stejnému hostiteli a ceny jsou skoro všude stále stejné,tohle je prostě demence čecháčků😂😂😂