Na podzim brutální zdražení. Ekonom odhalil, co se chystá. Lidem nezbude než jít do ulic

Kdo by snad očekával, že po smršti zdražování z první poloviny tohoto roku přijde již brzy kýžená úleva, zřejmě bude velmi zklamán. Zdá se totiž, že už na podzim se může situace začít dále dramaticky zhoršovat. Upozornil na to ekonom Lukáš Kovanda v rozhovoru pro časopis Téma.

Ceny ještě vyletí

Podle něj současná situace dokáže velmi dobře klamat. Většina lidí je i po velkém zdražování stále relativně v pohodě. Nezaměstnanost je velmi nízká, lidé jezdí na dovolenou a restaurace jsou plné. Jde však svým způsobem o klid před bouří nebo možná využít šance naposledy si pořádně užít.

Prakticky všechny indikátory totiž říkají, že bude hůře, a to velmi výrazně. Cena plynu na trzích je na šestnáctinásobku, přičemž oproti tomu se tato komodita koncovým zákazníkům zdražila vlastně jen nepatrně. Pokud by měli dodavatelé navýšit cenu tak, aby pokryli své náklady, lidé se jednoduše nedoplatí. Představte si situaci, kdy namísto 30 tisíc za plyn ročně budete najednou muset platit 300 tisíc korun. Tyto ceny přitom máme v létě, tedy v období, kdy je cena plynu obvykle v klidu. Na podzim může přijít opravdové drama.

Nejde přitom jen o ceny plynu, výrazně zdražují také pohonné hmoty, které si již brzy mohou dostat na 90 korun za litr, nebo elektřina. To jsou přitom náklady, které zdražují výrobu a dopravu úplně všeho. Kromě toho, že si tak sami za tyto energie připlatíte, projeví se jejich nárůst i v mnoha dalších segmentech, třeba cenách potravin.

Foto: Shutterstock

Přijde velká nouze

Vysoké ceny potom začnou ekonomiku jednoduše dusit. Představte si, že jednoho dne přijdete o práci a druhý den vám přijdou složenky na nové zálohy, které budou trojnásobně vyšší než už ty současné vysoké. Opravdová krize, nikoliv taková, o které se zatím jen mluví, tak může přijít velmi rychle. Podle Kovandy se ekonomika vyznačuje značnou setrvačností, a pokud jsme tu teď měli dekádu rychlého růstu, její plody ještě nějakou dobu dobíhají. Pak se to ale zlomí.

Ekonom je přesvědčen i o tom, že nakonec dojde k tomu, že lidé vyjdou do ulic. K tomu podle něj dochází až tehdy, kdy už je opravdová nouze.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
1 rok

Jo,jo myslím že po volbách uvidíme, ale naše mentalita priposranku nám to nedovolí, to jo u piva sme machři

Vlapu
Vlapu
1 rok

Já jsem v poho.Naučil jsem se létat a jíst trávu a hmyz.Na zimu odlétám na jih.🤣😂🤣.Díky 🇺🇸🇬🇧🇪🇺🇺🇦.

Hana
Hana
1 rok

Cold fusion je jedna z reseni, nebo se naucit stipat drevo….

Lubomír Handl
Lubomír Handl
1 rok

Je potřeba dát najevo této vládě ať podají demisi !! Je to vláda břídilu a doplácí na to občan !!! Jít do ulic je možná dobrá varianta ale referendum je lepší to musí brát vážně !!!!

Pavel Molík
Pavel Molík
1 rok

Kovanda se zřejmě snaží na sebe upoutat pozornost. V českém prostoru jsou lidé zvyklí si nechat štípat dříví na hlavě. Zde se nachází mnoho kolaborantů a různých prodejných lokajských duší.

Iva
Iva
1 rok

Ať toho ten Kovanda už nechá,nikdo na něj neni zvėdavej pacient jeden…..

ANTONIE
ANTONIE
1 rok
Reply to  Iva

Bohužel to neříká jen Kovanda,ale třeba energetik pan Janoušek.Ten dokonce řekl,že by to v domku mohlo být až 400000 .

Jozef
Jozef
1 rok

Jinak byste na článek neklikl.

Karel
Karel
1 rok

Nelíbí se mi to ale nikam nejdu bolí mě nožičky