Do důchodu se dvěma miliony korun? To už nestačí, je potřeba 20 milionů, říká expert

Všeobecně se tvrdí, že lidé by si měli spořit, aby v důchodu nebyli odkázáni pouze na státní penzi, se kterou to do budoucna bude zřejmě všelijaké a nikdo pořádně neví, zda za pár desítek let budou důchody vůbec dostatečné. Vždyť i teď to není žádná hitparáda, a to navzdory značnému navyšování, které navíc celý systém dostalo do potíží.

Chce to pořádný balík

Dlouhodobě se má za to, že by lidé měli do důchodu odcházet přibližně se dvěma miliony našetřených korun. Ty by jim měly pomoci udržet si určitou životní úroveň a být jakýmsi doplňkem k penzi. Bohužel ani tuto částku většina Čechů nedá dohromady, jak ukázal nedávný průzkum.

Přitom dva miliony korun už dnes nejsou žádnou částkou, se kterou by si lidé mohli vyskakovat. Kdo by chtěl například cestovat, případně chodit do restaurací, bude potřebovat pravděpodobně více.

Oblíbený český ekonom a popularizátor investování Radovan Vávra proto Čechům radí, aby si do penze našetřili alespoň 20 milionů korun. Má k tomu totiž jednoduchou poučku, která vychází z několika vědeckých studií.

Foto: Shutterstock

Lidem se to takhle zamlouvá

Pokud totiž půjdete do důchodu s dvaceti miliony, můžete každý rok z této hromádky odčerpat přibližně čtyři procenta, a peníze vám nikdy nedojdou. Prostředky by pochopitelně měly být investovány v nějakém rozumném portfoliu, aby dále nesly výnos a dokázaly tak vyvažovat výběry.

Taková čtyři procenta z dvaceti milionů činí 800 tisíc korun na rok, což už je slušná suma, ze které se dá rozumně fungovat. Mimochodem, tento postup má i v České republice stále větší počet příznivců.

Jde o komunitu lidí, kteří investují za účelem možnosti odejít do důchodu ještě v relativně mladém věku a právě s takovýmto permanentním portfoliem, ze kterého by mohli odčerpávat, aniž by jim někdy došlo.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
15 dní

Financne negramotnemu (volic CSSD,KSCM,ANO,SPD) nebude stacit ani miliarda! No a financne gramotny si poradi s mnohem mensi castkou. Klidne staci ctvrt az pul milionu, jenze takovy z uvedene castky udela milion velmi rychle 🙂