Kvůli časté chybě si Češi vysavač zničí klidně už za pár týdnů po koupi. Reklamaci jim zamítnou

Život bez vysavače je smutný, plný prachu a zametání. Snad proto v každé domácnosti aspoň jeden vysavač najdeme. Někdo holduje vysavači klasickému, jiný tyčovému, další robotickému. Ať už je váš favorit kdokoliv, zkontrolujte, jestli se náhodou při vysávání nedopouštíte zásadních chyb, které by ohrozily váš přístroj.

Tyto věci nevysávejte

Člověk je tvor pohodlný a nejradši by vysavačem vysál všechno. Což není úplně nejlepší nápad. Co do vysavače rozhodně nepatří?

  • Sklo. Nejprve rozbité nádobí zameťte a teprve pak skleněnou moučku vysajte. Ostré kousky by mohly poškodit vnitřek vysavače.
  • Tekutiny. Ano, existují vysavače na mokré vysávání, ale to ten váš pravděpodobně není. Pokud se vám rozlila voda nebo mléko, budete to muset vzít postaru a utíkejte pro hadr. Vlhkost způsobená tekutinou usazenou ve vysavači vede k plísním, navíc voda a elektřina nejsou dobrá kombinace.
  • Vlasy ve velkém množství. Nejde o vlasy, které vám samovolně spadnou z hlavy během dne, ani o klasické pelichání zvířecích miláčků. Ale pokud máte na zemi hromadu vlasů například po domácím sestřihu, raději je zameťte. Zvláště dlouhé vlasy se dokážou zamotat do kartáčové hlavice a napomoct tak ucpání vysavače.
  • Jemné částice. Jde o stavební prach, popel, pudr a spol. Tyto částice dokáží být tak malé, že projdou přes filtr a opět se rozptýlí ve vzduchu. Samozřejmě, že vysavač můžete použit na finální vysátí, ale pokud se obdobných materiálů chcete zbavovat ve velkém, bude potřebovat technický vysavač nebo smeták.
  • Drobnosti na podlaze. Kousky lega, kancelářské svorky, mince a spol. Prostě pokud je to tvrdé a dostatečně velké, abyste to zvedli rukou, nesnažte se danou věc vysát. Může ve vysavači udělat pěknou neplechu.

V případě, že vysáváte něco, co do vysavače nepatří, a dojde k poškození, můžete na uznání reklamace zapomenout.

Nevysávejte s plným zásobníkem

Pokud je nádobka na odpad plná, vysypte ji, pokud je plný sáček, vyměňte ho za nový. Neučiníte-li tak, výkon vysavače se drasticky sníží, navíc riskujete přehřátí a poškození stroje. Čím pečlivěji a pravidelněji budete smetí vysypávat, tím méně se motor bude namáhat a vy tak prodloužíte životnost vysavače.

Foto: Shutterstock

Nevyhazujte vysavače předčasně

Možná vám přijde, že výkon vašeho vysavače stojí za starou bačkoru, takže tenhle posíláte do křemíkového nebe a běžíte pro nový. Ne tak rychle. Ano, žijeme v instantní době, ale i přesto si váš vysavač zaslouží poslední šanci. Nejprve zkontroluje, jak je na tom sáček na smetí. Poté zjistěte, zda se nějaký předmět nezasekl v hadici. Dalším problémem mohou být vlasy namotané na kartáči, ty často zabraňují kartáči rotovat, výsledkem čehož je velmi špatně vysátá podlaha či koberec. Zkrátka trošku svůj stroj prozkoumejte, často jde o nedostatečnou údržbu.

Historie vysavače

První vysavač byl patentován v roce 1901, šlo však o obrovský benzinový stroj umístěný na koňském povoze, který obydlí vysával zvenku. O roku 1906 začal Werner von Siemens vyrábět vysavače poháněné elektrickým motorem. Stále šlo o velký přístroj, ale dal se již přemisťovat mezi místnostmi.

Vysavač tak, jak ho známe dnes, tedy s turbínovým ventilátorem, vysokootáčkovým motorem a filtračním pytlem vyráběla firma Axela Wennera Greena od roku 1912. První prototyp nesl označení LUX 1 a vážil „pouhých“ 14 kg. Proto vznikl pojem „luxování“. V USA se ve vysavačích od roku 1908 angažoval W. M. Hoover, proto se v Americe „hoovruje“.

Po 2. světové válce se ve Francii zaměřili na vývoj lepších filtrů. A díky vývoji a dostupnosti dalších materiálů vysavače vážily méně a méně a dostaly se tak postupem let do každé domácnosti.

Foto: Shutterstock, zdroje: elementelectronics.com, thespruce.com, provysavace.cz

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments