Dodavatelé elektřiny a plynu začali rozesílat faktury. Lidé jsou zoufalí, tohle nečekali

Ačkoliv se v minulých měsících hodně hlasitě mluvilo o tom, jak moc ceny energií zdražují, mnozí to ve skutečnosti ještě reálně nepociťovali. Ačkoliv už často využívali dražší plyn a elektřinu, stále platili původní zálohy a dost možná se domnívali, že jich se problém zatím netýká. O to větší problém nastane v této době, kdy dodavatelé ve velkém začínají rozesílat vyúčtování a faktury s doplatky.

Začaly chodit složenky

Zcela jednoznačně půjde o největší téma podzimu. Většina lidí se teď totiž definitivně setká s tím, jak moc ceny elektřiny a plynu vyskočily. A budou se s tím muset nějakým způsobem vyrovnat.

Aktuální nedoplatky ještě nemusí být tak vysoké. V minulé topné sezóně sice ceny už začaly růst, avšak ještě nebyly tak vyšponované jako právě teď. To samé platí o elektřině, která se právě v těchto dnech dostala na nové rekordy. Nové ceníky přitom nabíhaly postupně a nepokryly tak dosud celý rok. To vše může hrát ve prospěch ještě relativně rozumnému vyúčtování.

Jiná věc jsou ale zálohy. Ty dodavatelé svým zákazníkům vypočtou na základě jejich spotřeby z ukončeného období, avšak už na ně uplatní vyšší ceny.

Foto: Shutterstock

Problém hlavně nové zálohy

Přišla mi faktura na plyn. Nedoplatek 20 tisíc za minulý rok ještě nějak zvládnu. Ovšem do kolen mě dostaly zálohy. Každý měsíc mám teď platit 12 tisíc korun, a to jen za plyn. Elektřina je dalších 5 tisíc. Dohromady tak máme za energie platit 17 tisíc korun měsíčně, a to se ještě možná bude zdražovat, takže to skončí dalším nedoplatkem,” říká pan Milan, který žije v malé vesnici na Vysočině. S manželkou obývají nezateplený rodinný domek. Dohromady mají čistý příjem ve výši 35 tisíc korun. Polovinu tedy dají za energie.

Stát chce tyto problémy řešit v rámci příspěvku na bydlení poté, co se ukázalo, že hojně diskutovaný úsporný tarif bude spíše drobným přilepšením. Z úst představitelů státu zaznělo, že by lidé neměli za energie platit více než 30 % svých příjmů. Na velmi významnou pomoc by tak měl nárok i pan Milan s manželkou.

Jejich platba za energie by neměla překročit 10 500 korun. Rozdíl do 17 tisíc by tedy měl pokrýt příspěvek, což by bylo ročně 78 tisíc korun. To už je významná pomoc. Teď však zase zaznívá, že takové částky zřejmě nebude možné vyplácet kvůli platným stropům na tyto dávky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Čekám na SPDenergy a pořád nic. Co vlastně dělají? Jejich voliči už pomalu nemají na suchý rohlík a Tomio pořád jen mele hubou a levný tarif nikde!

Chval
Chval
1 rok

Makro že teď vyúčtování já mám pravidelně vyúčtování vždy v dubnu u Centropolu a v lednu změnu zaloh

Renáta
Renáta
1 rok

Pokud nezměníme formát společnosti ze spotřebitelského na Tvořivý, budeme se hodně divit co všechno pro nás ještě připravili. Jedině sjednocením můžeme společně vše změnit. Pojďme realizovat co je napsáno v ústavě každého státu, že moc patří lidem. Veškeré zdroje patří všem lidem, ne jednotlivým firmám. Seznamte se s projektem celého lidstva na webu creativesociety.com a přidejte se, ať máme brzy elektřinu, plyn i další potřeby zcela zdarma.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Renáta

Tohle s hulákající lůzou není možné. Lidi od kterých to očekáváte, už něco takového dávno dělají a rozhodně nemají minimální mzdu. Jsou buď na západě (ve Švýcarsku), nebo i tady a nechtějí být konfrontováni s hulákající menšinou, protože ta chce jen brát. Lidé kteří jsou takové změny schopni, se umí uskromnit a umí si představit pozdější zhodnocení svých nynějších činů, práci ze které budou mít radost a nesedí ve smradlavé hospodě a nestěžují si ostatním štamgastům, jak se mají špatně. To volič ANO a SPD nechce, on chce zaměstnání a přidat na výplatě. Žádné akcie, žádné dividendy, žádný podíl ve… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok

Po vzoru nadnárodních keťasů a překupníků, kteří např. přednostně skoupili emisní povolenky, aby nám je mohli prodávat nekřesťansky předražené, postupují prodejci energií, zejména pak v ČEZu dominuje zvlčilost a věrouka se svatým grálem maximalizace zisku za všech okolností, tedy i kdyby evropská civilizace měla zaniknout. Jinak už i ČEZ je zcela zakrytý vlajkou zelených fašistů. Už i tam zcela propadli zelenému opojení. Fiala coby premiér by neměl tolerovat upřednostňování privátních zájmů několika ČEZáckých akcionářů s nejasnými sídly někde na Kypru či v Americe za cenu zdevastování naší ekonomiky a ožebračení miliónů občanů.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Braňte se a vyrobte si elektřinu sám!

Tak, jak to dělá spousta dalších. Nemáte finance? Spojte se se sousedy a budete mít.

Hezké řeči, že? Ztroskotá to okamžitě na těch sousedech. Většina lidí není schopna spolupracovat ani pro vlastní blaho!

Monika
Monika
1 rok

Většina lidí se teď totiž definitivně setká s tím, jak moc ceny elektřiny a plynu vyskočily. A budou se s tím muset nějakým způsobem vyrovnat.((Ted by mě zajímalo,jakým způsobem?!Tak teplo máme vyřešené na to stačí dva svetry a elektrika se zhrejme odhlási!

Last edited 1 rok by Monika
David
David
1 rok

Sorry jako, ale příjem za oba členy rodiny 35 tis v dnešní době? Nechci jim radit a chápu že energie teď budou nějakou dobu trochu problém, ale ať si najdou jinou práci.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  David

A někteří starobní důchodci musí vyjít s důchodem cca pět tisíc a nemohou si přivydělat, protože se svým špatným zdravotním stavem by se nedošourali ani na pracák.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Nechci nikoho znevažovat, ale co sakra celý život dělal důchodce, který má důchod 5 tisíc? Jedno velké h.v.o dělal! Nic, vezl se na vlně bezstarostnosti.

Chval
Chval
1 rok
Reply to  Jan

no záleží kolik bral a co dělal za práci a kolik za něj zaměstnavatel odvedl do státní kasy na sociálním pojištění a podle toho má vyměřený důchod

Jan
Jan
1 rok
Reply to  David

Ve středočeském kraji a v Praze znám desítky rodin které žijí ze 20-35tis (2 dospělí a vyšší částka je +2 děti) a zbytek ušetří! Bydlí v nájmu, takže ono to rozhodně jde. Dělám to podobně a všechno nad uvedenou částku investuji a rozhodně nežeru suché rohlíky.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  David

A co součet dvou důchodů…..? Do 30000,- Kč?

Jan Toman
Jan Toman
1 rok

Tak se můžeš koukat na ČT24 a tam si budeš chrochtat. Tato fašounská vláda už musí jít co nejdříve do pr…yč.. Hlavně je třeba vypadnou z tý zlodějský Lipský burzy a používat pouze vlastní elektřinu. A tý máme DOSTATEK..!!!

Pepa
Pepa
1 rok

Komedie, jako že dvěma důchodcům dá stát příspěvek 78000 a dalším a dalším.To si Stanjura cvrkne do kalhot, až bude dělat rozpočet na příští rok.

Toscana
Toscana
1 rok

Od kdy chodí vyůčtování elektřiny v srpnu ? A kolik asi lidi protopili přes léto?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Toscana

Vyúčtování je v různých lokalitách posunuté, takže může a nemusí.

Jan
Jan
1 rok

Náhodou, když to člověk odhalí (většina určitě), je tady docela zábava. Potkáte tady lidi, kteří mají v hubě pořád jakousi pěti-tikolku a místo změny zaměstnání kvůli lepšímu příjmu se sem přijdou vybrečet a zanadávat si. To je ta druhá skupina, která to neodhalí 😉 Taková hezká denní dávka nelogična.

Jan Toman
Jan Toman
1 rok
Reply to  Jan

Omyl, ne pěti-kolku, ale pořádnou pěti-žumpu na prameni..A proto je třeba vyrazit 3.9.2022 do Prahy a tuhle vládu poslat konečně ……. Tam kam patří. Do hajzlu..