Dodržujte pravidlo 70:30 – v pohodě a s chutí

Co se skrývá za čísly z titulku? Pravidlo 70:30 je důležitá zásada vyvážené stravy. Vyjadřuje doporučený poměr mezi rostlinnými a živočišnými tuky v našem jídelníčku. Za jeho dodržování, které není žádná věda, vám tělo poděkuje.

Dnes snad nikdo nepochybuje o tom, že tuky jsou nezbytnou součástí výživy, pokud jich sníme „tak akorát“. Tuky v těle plní spoustu důležitých funkcí a bez nich to zkrátka nejde. „Jsou nejen zdrojem a zásobárnou energie, ale tvoří i významnou součást membrán našich buněk a tkání. Některé vitamíny jsou rozpustné pouze v tucích. Pro udržení a podporu našeho zdraví je tak jejich příjem nezbytný,“ upozorňuje MUDr. Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu a vedoucího lékař Oddělení léčebné výživy Fakultní nemocnice v Motole.

Zásadní je ale rozlišovat, z jakých zdrojů tuky přijímáme. My Češi tradičně jíme mnohem více těch živočišných, i když správně by měly tvořit jen třicet procent našeho denního příjmu tuků. Sedmdesát procent mají pokrývat tuky rostlinného původu. Díky obsahu nenasycených a esenciálních mastných kyselin totiž tvoří naprostý základ zdravého stravování. Dodržování pravidla 70:30 hraje důležitou roli třeba v prevenci chorob srdce a cév.

Jak zařadit rostlinné tuky a pochutnat si?

Ideální příležitost nabízí margarín. Věděli jste, že se během let zásadně proměnil? Dnes jde o čistě přírodní produkt z rostlinných olejů. „Změna způsobu výroby v uplynulých letech udělala pokrmové rostlinné tuky zdravější, protože na potřebnou míru snížila výskyt transmastných kyselin. Roztíratelný rostlinný tuk má tak významné místo v naší výživě,“ vysvětluje lékař Petr Tláskal.

Příkladem kvalitního margarínu je nová Rama se 100% přírodním složením. Rozhodně stojí za to ji vyzkoušet – pokud máte rádi máslo, novou Ramu si zamilujete. Obsahuje víc tuku než dříve a je krásně krémová. Nejenže se výborně roztírá, ale hlavně skvěle chutná. Na chlebu nebo v pomazánce se rozhodně neztratí, jaro a léto přitom přímo vybízejí udělat si pár sendvičů a vyrazit do přírody.

Možností je spousta

To ale není všechno, přírodní Ramu můžete použít i v teplé kuchyni. Na pánvi si výborně rozumí třeba s restovanou kořenovou zeleninou, vykouzlíte s ní i senzační slaný koláč a spoustu dalších dobrot. Tvořivosti se zkrátka meze nekladou a jíst přírodní potraviny je nyní ještě snazší. Navíc je tu bonus – víte, že margarín má ve srovnání s máslem o hodně nižší ekologickou stopu? K výrobě margarínu se totiž spotřebuje mnohem méně přírodních zdrojů. Takže pokud chcete pomoci svému tělu i přírodě a přitom potěšit své chuťové buňky, zkuste novou Ramu ze 100% přírodních zdrojů!

Pomazánka s bílým vínem a bylinkami

Suroviny:

  • 400 g Rama Classic
  • 1 jarní cibulka
  • 2 lžičky nasekaných zelených bylinek (petržel, oregano, bazalka)
  • 3 větší stroužky česneku
  • 0,5 dl suchého bílého vína
  • 2 lžičky soli
  • 1 lžička mletého bílého pepře

Postup:

Pomocí šlehače promícháme Ramu s 1 čajovou lžičkou soli, mletým bílým pepřem a postupně přilévaným vínem. Umícháme do pěny. Nožem naplocho rozdrtíme česnek, posypeme ho zbytkem soli a nasekáme. Jarní cibulku podélně rozkrojíme na polovinu, opět podélně na polovinu a poté nasekáme. Bylinky nasekáme najemno a spolu s cibulkou vmícháme do Ramy ochucené vínem. Chladíme nejméně půl hodiny. Dosolíme podle chuti.

Více o Ramě najdete na https://www.rama.com/cs-cz/cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments