Dokonalá dieta pro starší osoby. Ztratíte tuk, získáte svaly a posílíte kosti

S přibývajícím věkem si musíme hlídat, zda je zvolená dieta vhodná a nebude nám způsobovat zdravotní potíže. Jak se vyhnout komplikacím? Zvolte tu správnou dietu podle serveru MedlinePlus, kterou ocení všichni senioři.

Žádné hladovění, to nikam nevede

I v době, kdy je nám více než šedesát let, si stále přejeme cítit se fit a zajistit si optimální fungování svého pohybového systému i imunity. Rozhodně se ale pro hubnutí nedoporučuje začít s hladovkou. Ta je ve vyšším věku skutečně nevhodnou formou, jak pár kilo ubrat. Vždy musíte přihlédnout k vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Vysoký obsah bílkovin je v pořádku

Obecně se dá říci, že snížení počtu kalorií je tou správnou cestou. Když se ovšem podíváme na odborné studie, zjistíme, že nejbezpečnější formou diety je možnost, kdy se ve stravě objevuje vysoký obsah bílkovin. Právě takto se vám podaří nejen shodit tukové polštářky, ale také získat svalovou hmotu a zajistit dostatek výživy pro vaše kosti.

Foto: Shutterstock

Bílkoviny byly ve výzkumu klíčové

Studie, která byla před časem publikována v odborném časopise věnované seniorům Journals od Gerontology: Medical Sciences, se zaměřovala právě na bílkoviny. Skupina, která měla nízkokalorickou stravu bohatou na bílkoviny, zhubla průměrně osm kilogramů. Naprostou většinu z toho tvořil tělesný tuk. Právě ten je u této věkové skupiny spojován se zvýšeným rizikem metabolických onemocnění, mezi které se řadí cukrovka nebo srdeční potíže.

Kalorie nic nepřinášejí

Druhá kontrolní skupina, o které se ve studii píše, konzumovala stravu bohatší na kalorie a méně bohatou co se týče bílkovin. Výsledek? Úbytek na váze pouze půl kila v průměru. Navíc si tato skupina neudržela ani svou svalovou hmotu, ani potřebnou hustotu kostí, a to i v případě, že zhubli o něco více.

U starší populace je potřeba se při hubnutí zaměřit na přísun bílkovin. Naopak kalorie nepomohou s udržením svalové hmoty vůbec.

Foto: Shutterstock, zdroj: MedlinePlus

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments