Lékaři varují před oblíbeným vitaminem. Zvyšuje riziko rakoviny o 63 %, přitom vůbec není potřeba

Doplňky stravy jsou na trhu primárně od toho, aby lidem pomáhali zlepšovat jejich zdravotní stav. Bohužel se ale stále více ukazuje, že v některých případech mohou působit přesně opačně. Podle nové studie může například oblíbený vitamin zvýšit riziko běžného typu rakoviny o nepříjemných 63 %.

Zdravé doplňky ne vždy pomáhají

Rakovina je onemocněním, kdy ve vašem těle začnou růst zhoubné buňky, které se navíc nekontrolovatelně množí. Vitamin je v podezření, že zvyšuje riziko rakoviny prostaty. Tento typ nádoru je přitom velmi zrádný tím, že se rozvíjí pomalu a trvá i několik let, než se objeví první příznaky. Pochopitelně se týká výhradně mužů.

Podle studie publikované v časopise Journal of the National Cancer Institute, je zde souvislost mezi konzumací vitaminu E ve formě doplňků stravy a rakovinou prostaty.

Vitamin E je látkou, která se rozpouští v tucích a má v těle různé úkoly, od antioxidačního efektu až po podporu imunitního systému. Jako takový je tedy jednoznačně prospěšný, ovšem bez dalšího jen tehdy, pokud ho přijímáte přirozenou cestou.

Foto: Shutterstock

Žádné výhody, jen rizika

Dlouhodobé zkoumání dobrovolníků ukázalo, že konzumace vitaminu E ve vyšších dávkách zvyšuje riziko rozvoje rakoviny prostaty. Podobným způsobem potom působí také selen. Vědci tak mužům nedoporučují přijímat tyto doplňky stravy nad doporučené množství, případně užívání konzultovat s lékařem.

Doporučená denní dávka vitaminu E činí čtyři mikrogramy pro muže a tři mikrogramy pro ženy. Podle odborníků ale většina lidí doplňky stravy s touto látkou nepotřebuje, protože si je dokáže obstarat ze stravy. “Muži užívající tyto doplňky by měli přestat,” uvádí doktor Alan Kristal z Fred Hutchinson Cancer Research Centre. “Doplňky se selenem ani vitaminem E s sebou nenesou žádné benefity, pouze rizika.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
Ladislav
2 let

Něco na tom bude. Bohužel vlastní zkušenost

Last edited 2 let by Ladislav