Domácí kúra pro zlikvidovanou orchidej. Dejte jí tuto infuzi a do 5 dnů se obsype poupaty

Ztratily vaše orchideje své jasně zářivé barvy a začaly chřadnout? Nevěšte hlavu – to se stává! A často se rostlina dá ještě zachránit, stačí jenom znát pár triků jak na to.

Orchidej dobře vybírejte

Orchideje v obchodě mají obvykle krásně nasazeno na květy nebo již rovnou dokonale kvetou. Jakmile je přinesete domů, začnou však chřadnout.

Může to být například tím, že v květinářství neměly ty správné podmínky. Byly někdy dlouho skladovány po tmě, špatně zalévány nebo stály někde v průvanu. V takovém případě si už domu přinášíte poškozené zboží. Proto je potřeba květiny dobře vybírat.

Je také dobré květinu přesadit hned, jak ji přinesete domů. Často se její kořeny tísní v příliš malých květnících a možná ani nemají vhodný substrát.

Jak o orchideje pečovat?

Orchidej potřebuje stabilní teplotu a dostatek světla. Neměla by však být vystavena přímým slunečním paprskům. Největší problém bývá se zálivkou – orchideje totiž potřebují vlhkost, ale jakmile to se zálivkou přeženete, začnou jejich citlivé kořeny uhnívat. Proto je třeba zalévat pravidelně, ale spíše méně. Orchidejím také neuškodí, když je jednou za čas místo zálivky jen postříkáte vodou z rozprašovače.

Foto: Shutterstock

Použijte zálivku z česneku

Pokud chcete uzdravit pomalu uvadající orchidej nebo ji třeba podpořit v růstu a v nasazení květů, dopřejte jí malou lázeňskou kúru. Nejdříve si vylouhujte v teplé vodě několik stroužků česneku. Česnek můžete utřít nebo nakrájet a nechat ho v nálevu několik hodin, třeba do druhého dne.

Poté orchideje vytáhněte z květníků a celé kořeny ponořte do tohoto nálevu. Nechte je tam pár minut a poté je vraťte zpátky.

Orchidejím také pomůže, pokud ke kořenům přisypete trochu dřevěného popela nebo ho přidáte do zálivky.

Zatímco česnek bude působit antibakteriálně a orchideje oživí, dřevěný popel jim dodá prospěšné látky, které rostlině pomohou dále se rozvíjet a dají jim sílu k nasazení květů.

Foto: Shutterstock, zdroje: Gardener Report, Orchid Bliss

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments