Domácí způsoby bělení zubů, které překonají i drahé zubní pasty

Pokud se vám zbarvuje sklovina, omezte přísun potravin, které mají negativní dopad na zuby. Jsou to cigarety, červené víno, perlivé limonády, káva, čokoláda i černý čaj. Nesvědčí jim borůvky, kyselé džusy i antibiotika. Po konzumaci těchto potravin si rozhodně vyčistěte zuby.

Jablko, okurka i mrkev

Žlutý plak a bakterie vyčistí jablko a mrkev. Stejný účinek má okurka, květák, celer a hruška. Zvýšíte produkci slin působících spolu s vlákninou obsaženou v těchto potravinách.

Jahody i jedlá soda

Jahody obsahují enzym, který je přírodním zubním bělidlem. Naneste rozmačkané jahody na zuby, nechte 2 až 5 minut a důkladně omyjte. Pak si zuby vyčistěte fluoridovou pastou a odstraňte kyseliny z jahod. Do jahodové směsi můžete přidat trošku jedlé sody. Toto bělení využívejte maximálně 1x za 14 dní, jinak vám kyselina jablečná v jahodách poničí zuby.

Foto: Shutterstock

Špenát

Vyzkoušejte pozitivní vliv špenátu. Pravidelné žvýkání syrových listů špenátu pomáhá odstranit žlutý plak ze zubů.

Pomerančová kůra

Zkuste čištění bílou pomerančovou kůrou. Bílou vnitřní slupkou pomeranče masírujte zuby 3 minuty. Vaše dásně se prokrví a zuby vyčistí a vybělí.

Šalvěj lékařská

Bělicí účinek mají listy šalvěje lékařské. Listy usušte na slunci, rozdrťte a použijte jako pastu. Bylinka často pomůže odstranit i jiné zubní problémy, jako třeba záněty a potíže s dásněmi. Další bylinkou je tulsi čili bazalka svatá, která udržuje zuby bílé.

Zelená slupka vlašských ořechů

Zelená slupka vlašských ořechů, kterou třete zuby, efektivně odstraníte skvrny ze zubů. Pokud ale slupka přijde do kontaktu se rty a prsty, dostanou černé zabarvení.

Foto: Shutterstock

Prospěšné návyky

  • Bezprostředně po jídle si vypláchněte ústa vodou.
  • Půl hodiny po jídle, jakmile dozní působení potravin na zubech, si vyčistěte zuby.
  • Čistěte si zuby alespoň každých dvanáct hodin.
  • Alespoň jednou denně použijte mezizubní kartáček.
  • Pijte během dne hodně čisté vody, abyste udrželi své zuby hydratované a odstranili částečně zubní plak.
  • Žvýkejte žvýkačky bez cukru. Zvyšují tvorbu slin a čistí zubní povrch.
  • Čistěte si zuby kartáčkem s měkkými štětinkami – tvrdost soft.
  • Zubní kartáček měňte každý měsíc.
  • Vyměňte kartáček po každé nemoci.
  • Nepijte příliš horké ani příliš studené nápoje.

Domácí recept na bělení zubů

Vezměte půl čajové lžičky jedlé sody, půl čajové lžičky octa a špetku soli. Potřete pastou zuby a po chvíli smyjte. Odstraníte bakterie a ochráníte chrup před kazem.

Podobně můžete smíchat lžičku jedlé sody s trochou soli s vysokým obsahem jodu. Směs naneste na 2 minuty na zuby a pak opláchněte. Jedlá soda zuby zpevní a odstraní skvrny. Používat sodu místo pasty ale můžete maximálně 2x do měsíce.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.