Dřevo mi hoří o 50 % času déle. Pomocí skvělého fíglu z něj dostanete více tepla a ušetříte spoustu peněz

Klíčem k efektivnímu vytápění dřevem je správný výběr dřeva. Tvrdé dřevo, jako je dub nebo akát, má vysokou výhřevnost a hoří stabilně a déle, což je ideální pro dlouhodobé vytápění. Měkké dřevo, například vrbové, je vhodné pro rychlé vyhřátí místnosti a snadné zapalování. Dřevo zasažené kůrovcem, které je již vyschlé, je také vhodné pro topení, protože ho lze ihned použít​​.

Vliv vlhkosti na výhřevnost

Vlhkost dřeva má zásadní vliv na jeho výhřevnost. Čím vyšší je vlhkost dřeva, tím nižší je jeho výhřevnost. Pro efektivní spalování je ideální dřevo s vlhkostí okolo 20 %. Vysušené dřevo nejenže lépe hoří, ale také produkuje méně sazí a emisí. Je tedy důležité zajistit správné sušení dřeva před jeho použitím​​​​.

Různé druhy dřeva – různá výhřevnost

Různé druhy dřeva mají odlišnou výhřevnost. Například dřevo jako smrk, borovice či bříza jsou vhodné pro rychlé zahřátí, zatímco tvrdší dřevo jako dub, buk nebo habr poskytuje delší a stabilnější hoření. Tvrdé dřevo je vhodnější pro dlouhodobé vytápění díky své vysoké hustotě a pomalému hoření​​​​.

Foto: Shutterstock

Využití výhřevnosti dřeva v energetice

Výhřevnost dřeva je také klíčová pro jeho využití v energetice. Efektivní využití výhřevnosti dřeva může znamenat úspory ve spotřebě paliva a nákladech na vytápění. Při výběru dřeva je třeba brát v úvahu nejen jeho druh a vlhkost, ale také cenu a dostupnost ve vaší oblasti​​.

Optimální skladování a sušení dřeva

Správné skladování a sušení dřeva je klíčové pro maximální využití jeho výhřevnosti. Skladujte dřevo v suchém a dobře větraném prostoru, aby mohlo přirozeně vysychat. Vlhkost dřeva by měla klesnout pod 20 % pro optimální výhřevnost a efektivní spalování​​​​.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 měsíců

To je zase clanek. A zase me chytli. Tentokrat uz naposledy. Ucho se utrhlo

Vesničan
Vesničan
3 měsíců

Dobrý večer tak kde máš ten fígl ty hňupe,tady děláš machry v nadpisu a v dřevníku máš beztak jenom kůrovce a nebo nějaké jiné bordel.A nebo si super mega borec a máš tam roztříděný úplně všechno vod habru po japonské topoly a co brikety, máš brikety? otýpky taky děláš? a co šišky taky pecka a vůbec nezajdeš na pivko

Jan Růžička
Jan Růžička
3 měsíců

Fígl je zřejmě autorka sama… Nebo spíše dřevo…

Zdeněk
Zdeněk
3 měsíců

Když dřevo zapálím o čtvrt hodiny později, tak bude hořet o 15 minut déle. To je zřejmě ten skrytý fígl tohoto duchaplného článku.

David
David
3 měsíců

A kde je napsaný ten fígl.
Ono popisovat běžně známou věc a pak se plácat po ramenou umí každý.

Ela
Ela
3 měsíců

Článek o ničem. V čem spočívá ten skvělý fígl???

Jiřina vallova
Jiřina vallova
3 měsíců

To je známá věc, že suché dřevo hoří lépe, žádný fígl v tom nevidím.

Iveta
Iveta
3 měsíců

Také jsem hledala s velkým zájmem ten fígl, ale topit suchým dřevem je snad samozřejmostí pro běžného “topiče”!

František
František
3 měsíců

To popisuje ten co nikdy netopil dřevem,ale plácá se do hrudi jak nám,,poradil”.

Marek
Marek
3 měsíců

Ale aazdravi to bere jako objev Ameriky

Bohumír
Bohumír
3 měsíců

Kristýno, Kristýno. Na co je mi hoření o 50% delší dobu když výkon bude pořád stejný akorát ho rozložím do dalšího času což znamená že se nezahřeji ale budou kamna teplá. Hloupost kterou tvrdíš o dřevu napadeném kůrovci je do nebe volající. Kurovec totiž když napadne dřevo ho dokáže zničit řádově během několika dnů pokud toto dřevo pokácíš a začneš pálit nemáš šanci z něho dostat maximálně vítěz kW kterou potřebuješ.

Honimír Prdelič
Honimír Prdelič
3 měsíců

A ta super výhoda je kde? Kristýno, vy budete nejspíš z pražského paneláku, že? Co se dá očekávat od tohoto webu, jen brak