Drsná rána pro Čechy. Už jim berou bydlení, nemají na splátky. Hrozně to vyskočilo

V mnoha domácnostech se začíná odvíjet skutečné drama, které nemusí dopadnout vůbec dobře. Odborníci to předvídali několik měsíců dopředu, avšak lidé tomu nevěnovali příliš pozornosti, protože měli za to, že se to, jako obvykle, nějak vyřeší.

Případů přibývá

Ale zdá se, že tento problém jen tak nějaké rychlé řešení mít nebude. Ba právě naopak, teď to celé teprve začíná a zřejmě půjde o příběh příštích měsíců a let. O čem je řeč? Jednoduše o tom, že banky Čechům postupně navyšují hypoteční splátky, a to rozhodně ne kosmeticky.

Platili jsme 13 tisíc korun za čtyřmilionový úvěr, ale teď nám to změnili na 29 tisíc. Už předtím jsme to tak tak poplatili, sotva jsme se vyrovnali se zdraženými energiemi, a teď tohle. To snad nemohou myslet vážně,” říká pan Andrej, který si před pěti lety vzal s manželkou hypotéku na byt, ve kterém plánovali založit rodinu.

Teď to vypadá, že o něj přijdeme. V bance už jsem říkal, že tolik prostě platit nemůžeme, ale s nějakým kloudným řešením nepřišli. Už prý máme maximální dobu splácení, takže není moc kam uhýbat,” tvrdí nešťastný muž.

Svým způsobem nedoplácí na současné vysoké sazby úroků, které se více blíží normálu, jako spíše na to, že úroky byly v minulých letech až nepřirozeně nízké. To mnohé domácnosti zlákalo k tomu, že si pořídí vlastní nemovitost, která navíc byla velmi drahá, aniž by na to finančně skutečně měli. Pouze to v tom období vycházelo lépe než nájem, jenže málokdo si uvědomil, že hypotéka je během na dlouhou trať.

Kupovali jsme byt v novostavbě, dali jsme do toho všechny úspory, dva miliony vlastních peněz,” říká Antonín. “Teď to vypadá, že bychom byt prodali sotva za tu částku, za kterou jsme ho kupovali. A trh je prý vyschlý, není to zdaleka jisté.

Foto: Shutterstock

Lidé už nemohou platit

Na trhu i podle realitních makléřů přibývá nemovitostí, které tam umisťují lidé, kteří nechtějí nebo nemohou platit zvýšené splátky hypotéky. To je ale teprve první fáze. Pakliže se jim za danou cenu prodat nepodaří a nebudou bance splácet, vezme to tato do vlastních rukou a jednoduše jim byty zabaví, a prodá si je sama.

Tím by se ovšem strhla lavina, protože by se na trhu najednou objevilo velké množství bytů, které by se prodávaly za skutečnou tržní cenu, protože se jich banky chtějí co nejrychleji zbavit. To by podstřelilo ceny nemovitostí a mohlo zadělat na další problémy.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments