Držitelé občanských průkazů musí v roce 2024 udělat důležitou věc, jinak prohloupí. V Česku se to dotkne všech

Bohužel platí, že v řadě faktorů je Česká republika doslova desítky let pozadu za vývojem, který vidíme v západních zemích. Je až smutné sledovat, jak upracovaně a pomalu se to mění k lepšímu. V tuzemsku jsou aktuálně s velkou parádou a také mnoha chybami zaváděny novinky, které v zahraničí mají třeba už od roku 2010.

Je třeba stáhnout a nahrát

Bavíme se tady o takzvané digitalizaci státu a možnosti občanů komunikovat se státním aparátem pomocí moderních technologií. Ještě nedávno jakoby v České republice ani ten internet neexistoval a vše bylo třeba řešit osobně. Potom se zřídily alespoň datové schránky a teď už úřady lidi dokonce nutí k tomu, aby třeba daňové přiznání posílali jejich prostřednictvím.

S velkým časovým odstupem jsme se dočkali také dlouho slibované novinky, která je dnes prezentována jako velký výdobytek moderních technologií. Přitom jde z hlediska programátorského o naprostou banalitu a je velkou otázkou, proč jsme museli čekat tak dlouho. To už je ale na jinou debatu. Zkrátka a dobře, od roku 2024 si Češi mohou nahrát své občanské průkazy do mobilního telefonu. Nemusí ho tak už nosit při sobě, což může být z mnoha důvodů riskantní.

Stát zprovoznil takzvanou aplikaci eDoklady. Tu si stáhnete do svého mobilního telefonu a následně do ní můžete nahrát kopii svého občanského průkazu. Třeba platit už můžete pomocí telefonu několik let, a tak teď odpadá poslední důvod, proč byste měli nosit fyzickou peněženku.

Samá pozitiva

Dobrým důvodem je i to, že občanka v mobilu je dobře zabezpečená, a to samotným přístupovým heslem k telefonu, které lze jen těžko prolomit. I pokud byste zařízení ztratili, nemusíte se tedy obávat nějakého zneužití průkazu.

Čtěte také: Klientům velké české banky hrozí nebezpečí. Mohou okamžitě přijít o všechny peníze na účtu

Předně je ale velmi pohodlné vytáhnout telefon a prokázat se průkazem v něm nahraným. Zatím vše funguje pouze na centrálních úřadech, což je také na pováženou. Ale vše už je alespoň v běhu a v průběhu tohoto roku to bude nabíhat celé. Od začátku toho příštího už se digitálním dokladem budete moci prokazovat třeba i v bankách nebo jiných institucích, kde je třeba ověřit totožnost.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marobarva
Marobarva
1 měsíc

Digitalizace, nebo korespondence? Za chvíli nás třeba obvodní lékař bude takhle léčit, bude to pro ně hračka…👎🙈

Aleš
Aleš
1 měsíc

Pro mě je pohodlnější vytáhnout tenkou platební kartu v obchodě a občanku na úřadech.Chytrý mobil ale jinak používám.

Ladislav
Ladislav
1 měsíc

Kolik hesel a kódu si musí zapamatovat duchodce 70+ ? Když někteří si ani nepamatuji PIN ke platební karte.

Milan
Milan
1 měsíc

Když se rozkradou dotace ještě dříve než jsou schváleny na digitalizaci, tak se nedíváme, že je tu pralesní stát.

Dezider
Dezider
1 měsíc

Já si občanku do telefonu stahovat nehodlám a nikdo mě k tomu nemůže nutit .

Alena
Alena
1 měsíc
Reply to  Dezider

Je mi 71 let a nemíním se řídit podle západních zemí. Mě stačí ten co mám nově udělaný. Nepotřebuji žádný zbytečný přepych, navíc mobil sebou nenosím.

Tomas
1 měsíc

Vy jste nepoučitelný nemáte pořádně zabezpečený systémy bank furt někde vylézá že hekři někde něco vykradou a tet tohle.je to jen otázka času kdy nám začnou kràct identity a brát si na nás půjčky a kdo by co všechno za mě nikdy radši zahodim telefon jediná možná věc jak být v dnešní době chráněn a nesledovan.

Jiřina vallova
Jiřina vallova
1 měsíc

Já určitě neprohloupim, mě stačí kartička,kterou mám v peněžence,to spíš si neberu mobil, protože mám jen obyčejný.

Miroslav Kesner
Miroslav Kesner
1 měsíc

Nic takového nepotřebuju,mám kartičku a tak to zůstane.Hlavně ani nemůžou nikoho nutit,je to každého věc.

Viera polackova
Viera polackova
1 měsíc

No hlavně nemáme platy jak na západě tak nevím co tady šaškuji z občankama

Jiří kuchta
Jiří kuchta
1 měsíc

A co má být ? Není to žádný zázrak a většiny lidí se to vůbec netýká.