Důchodci už berou víc než pracující. Takhle to dál nejde, lidé se chtějí bouřit

Letos jsme se dočkali jevu, který dosud nikdy dříve nenastal, ale který hrozí, že se stane do budoucna pravidlem, pokud bude míra zdražování i v dalších letech vysoká, což se dá předpokládat. Důchodci totiž letos dostali přidáno hned třikrát, a to opravdu výrazně.

Navýšení o tisíce korun

V lednu došlo k běžné zákonné valorizaci, která byla ještě navíc neprozřetelně navýšena více, než bylo potřeba. A jelikož ceny tak rychle rostly, nezbylo nic jiného než důchodcům přidat ještě v červnu a v září.

Skutečně výmluvný je příklad penzisty, říkejme mu pan Karel, který odešel do důchodu na konci loňského roku s vyměřeným důchodem 18 220 korun. To už dnes není žádnou výjimkou, stačí poměrně běžně vydělávat a pracovat po celý produktivní život.

Už v lednu dostal pan Karel přidáno a začal pobírat důchod ve výši 19 061 korun. V červnu došlo k dalšímu navýšení na 20 305 korun a v září potom dokonce na 21 159 korun. Za necelý první rok v penzi si tedy pan Karel polepšil o téměř 3000 korun měsíčně.

Významným způsobem se navyšovaly i nižší penze, u kterých je to ale na druhé straně docela potřeba. Pokud někdo pobíral koncem loňského roku 12 tisíc korun, potom má po třech valorizacích už téměř 14 tisíc korun a polepšil si tak o dva tisíce.

Už v lednu přitom dojde k dalšímu masivnímu zvýšení důchodů, které bude tentokrát podpořeno ještě o aplikaci výchovného, kdy se připočte 500 korun za každé vychované dítě.

Foto: Shutterstock

Rodiče v důchodu už mají víc, než děti vydělají

Pokud by Česká republika byla ve skvělé ekonomické kondici, kdy by z jejího hospodářství profitovali i zaměstnanci, asi by nikdo nemohl proti navýšení důchodů nic namítat. Jenže tak tomu není. Ekonomika se pohybuje na hraně recese, zadlužení obrovským způsobem roste a lidé musí vyjít se stávajícími platy, i když se enormně zdražuje.

Není to nic proti důchodcům. Dobře si uvědomuju, že mě to také čeká, a tak mluvím i o sobě. Myslím si ale, že tohle zvyšování důchodů není správné. Můj otec má důchod 21 tisíc, matka 19 tisíc korun. To už je víc, než vyděláme dohromady s manželem,” říká paní Veronika, která vychovává dvouletou dceru.

Na sociálních sítích roste vlna nepochopení, proč se takovým tempem zvyšují důchody, když není kde brát a hrozí, že se zaměstnancům budou muset zvyšovat daně a odvody, aby se to celé ufinancovalo.

Aktuálně se zdá, jakoby důchody byly odříznuty od ekonomické reality a fungovaly v módu skvělých časů. Podle mnohých je to ale hlavně proto, že různé síly spoléhají právě na hlasy důchodců, které nechtějí popudit proti sobě.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
43 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslava Turkova
Jaroslava Turkova
8 dní

Pane Vavrenka, nerozstvavejte jednotlivé generace mezi sebou. Spíše se zamyslete nad tím, proč jsou platy od roku 1989 stále po tolika letech tak nizke, že se z nich lidem těžce vyzije. To Vas nenapadlo?

František
František
9 dní

Máma bere sotva 10tis. A to po všech jak říkají přidání!!!!! Pokaždé to hodí nejvíce těm co mají už duchod už tak dost pěkný. A ještě mě zajímá kdo bere za mne těch 25tis. Co mě chybí do toho průměrného platu 50 000kč. Chce se mě zvracet!!!!!!

Jana
Jana
9 dní

To si dělá legraci, ty rodiče celý život dělali, prodloužili nám důchod o 8 let a ještě odpracovat 35 let a děti nám budou důchody vyčítat, to fakt nemyslíte vážně. Tak ať jdou dělat něco jineho a nepodporují výplaty načerno, ještě navíc to podporuje i naše vláda zrušením eet , tak co by chtěli . Bude jim snad na léky a živobytí ještě ona přispívat, aby nezivorili, když celý život pracovali a možná i těžce.

Marie
Marie
10 dní

Sorry bohužel překlepy opravím co to jsou za kecy já mám usranych 13000 znám hodně žen které mají teď 25000. Muži jasně že ještě víc a až znovu budou pridavat tak zase jenom těm co mají už dost a to budou mít hodně víc jak mladí ,ale nesrovnavejte nás všechny do jedné kategorie vyrovnejte nám důchod alespoň na průměr a bude to přece jen lepší my jsme celý život dřeli aby ti (studování) mohli sedět na prdelich teď máme zkažené životy kolik nás stojí léky a ještě bude někdo kecat když budu mít průměr bude to sice nic moc ,ale… Číst vice »

Xavier
Xavier
7 dní
Reply to  Marie

Z vašich peněz studovalo minimum lidí, protože na nízký důchod jste musela mít i nízký příjem. Moc si fandíte.

Vám někdo bránil studovat a mít se dobře?

Karel
Karel
10 dní

Pan Vavrečka by se měl probrat. Větší pitomost už napsat nemohl. Cituji. Můj otec má důchod 21 tisíc, matka 19 tisíc korun. To už je víc, než vyděláme dohromady s manželem,” říká paní Veronika, která vychovává dvouletou dceru.

Kde paní Veronika s manželem dělají, že dohromady nevydelaji 40 000?

Josef
Josef
10 dní

Taky možná budeme důchodci ,ale lidi by se měli bouřit tam,kde je to třeba a ne kývat hlavám jak cvičené opice.

Zuzana
Zuzana
10 dní

BRAVO !!!! Líbivá ,,politika”…😡 Tahle po💩 vláda má jedinej zájem – rozhádat lidi, postavit je proti sobě, rozklížit rodiny !!!! 😡🖕🤢🤮🤮🤮🤮

Petr
Petr
10 dní
Reply to  Zuzana

..však jsou to dneska Voliči,bez kterých se ti naši košilkáři neobejdou..musí si je hýčkat..mládí by je vzali na vidle..

Xavier
Xavier
7 dní
Reply to  Petr

Proč se nezařadíš mezi košilkáře, máš v hlavě prázdno?

Znám spoustu úspěšných manuálně pracujících lidí, kteří nejsou košilkáři. Že ty máš z košilkářů nějaký mindráček?

Last edited 7 dní by Xavier
Jiri
Jiri
10 dní

A to těm duchodcum závidíte nebo co ? Ti jinak dřeli,, co vy chcete jen studovat a pořádné práci sevyhybate

Zuzana
Zuzana
10 dní
Reply to  Jiri

🤦🤦🤦

Monika
Monika
7 dní
Reply to  Jiri

Vážený pane,kolik jste bral za komunistů a kolik jste z toho mála přispíval státu?!Mě rodiče se dřeli v JZD !Já nikomu důchod nezávidím ale do nekonečna na jednu hromadu přidávat nejde!Co ty ostatní,co matky či tatove s dětmi?Co se jim dalo 5tis.a je hotovo!Zkuste nemyslet jen na sebe!

Xavier
Xavier
7 dní
Reply to  Monika

A to dření se v JZD si teď máme jako zkusit všichni, nebo co? Co je tohle za hovadiny? Snad je normální používat mozek a práci si zlehčovat, vynalézat a zlepšovat a ne se vracet do jeskyně!

V Rusku to dělají obráceně, inteligenci vyhnat a povraždit a místo vývoje a výzkumu krást technologie a špehovat. Přesně jako komouši u nás. Když se vám líbí tohle, odstěhujte se tam a nás s tím laskavě neobtěžujte!

Xavier
Xavier
7 dní
Reply to  Jiri

Pořádná práce je podle vás mlácení kladivem do něčeho, nebo kopání kanálu a výplatu mít takovou, že si nekoupíte ani jídlo? Přijde vám to normální? Nebo v tom nevidím to správné drsňáctví a hrdinství?