Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Podle řady odborníků vyšli z ekonomické krize minulých let nejlépe právě důchodci. Byli to totiž právě oni, kdo v rámci dosud nevídané inflace vlastně vůbec nic netratili. Díky velkoryse nastaveným mimořádným valorizacím se jejich reálné důchody nesnížily, jelikož kopírovaly právě zdražování a v rámci řádných valorizací se potom navyšovaly ještě více.

Pořád to roste

Například zaměstnanci oproti tomu museli vstřebat skutečně dramatický pokles životný úrovně, který pramenil z toho, že vše najednou zdražilo o třicet procent za dva roky a jejich mzdy ani zdaleka tolik nerostly. Pokud si polepšili třeba o deset procent, bylo to hodně. Rozdíl je tedy stále pětinový do minusu, což se v rozpočtu domácnosti nehledá jeednoduše.

Ačkoliv přitom ministerstvo práce a sociálních věcí deklarovalo, že s důchody v České republice je potřeba něco dělat, ve skutečnosti je nadále navyšuje. Od příštího roku si každý důchodce polepší o celých 360 korun měsíčně. Tentokrát se zvedne solidární pevná část důchodu, tudíž dostanou všichni stejně, což by mělo pomoci především těm, kdo mají penze nejnižší.

Už letos přitom důchody překročily hranici 20 tisíc korun, což je opravdu velký úspěch. V příštím roce by potom průměrný důchod měl činit 20 693 Kč, přičemž vysokým tempem roste počet těch, kdo mají alespoň 18 tisíc korun. Daří se tedy snižovat množství důchodců, kteří živoří s nízkou penzí.

Foto: Shutterstock

Je to dost, nebo málo?

Ne každý to ale vidí tak pozitivně. “To je sice hezké, že nám důchody zvyšovaly o inflaci. Jenže ta zdaleka nevyjádřila to, že mi náklady na elektřinu a plyn vzrostly třikrát. Chvíli jsem netušila, z čeho je budu platit,” říká paní Dana, která žije ve vlastním domě v Praze.

A přestože se mechanismus mimořádných valorizací ruší, důchodci se v případě vysoké inflace mohou těšit na nové speciální příspěvky. Ty budou fungovat tak, že pokud zdražování za určitou dobu překročí hranici 5 %, dojde k tomu, že se automaticky k penzi začne vyplácet příspěvek. Ten však nebudou pevnou součástí důchodu a po čase opět zmizí. Vše by se mělo vyrovnávat v rámci každoroční lednové řádné valorizace.

Čtěte také: Řada Čechů vůbec nedostane důchod. Jejich počet brzy prudce naroste. Jste mezi nimi i vy?

Někteří penzisté už sami volají po tom, aby stát s růstem brzdil. “Beru teď 30 tisíc důchod, vlastně ani nevím jak. Před pár lety jsem měl přitom dvacet tisíc. Mám ještě úspory, vlastní nemovitosti, nepotřebuju to. Ale tohle tempo přece stát nemůže zvládnout. Oni kvůli tomu akorát zadluží příští generace,” míní pan Eduard z Kladna.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
56 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Edlmann Jan
Edlmann Jan
5 měsíců

Vše hlavně potraviny ae zdraží, za minulý rok o 50 – 300% opravdu si nějaký idiot myslí že to těch 360kč měsíčně co tato PĚTIBANDA chce přidat důchodcům vyrovná??? Ta ULHANÉ řeči ekonomů v TV o 15-20%zdraženim můžou vykládat VOLÍ I CO ŽERE SE O!!! ASI TI IDIOTI NAKUPUJÍ V KANTÝNĚ POSLÁN. SNĚMOVNY KDE OBĚD STOJÍ 50.KČ.O I CHUDÁCI BRROU MÁLO ABY MĚLI CENY JAKO VŠICHNI!???? ++?

Sylva
Sylva
5 měsíců

Pán Eduard ať posíla důchod potřebným když ho nepotřebuje.Hodně žen má 15000 důchodu,tak jako já, protože jsme se starali o postižené děti ty leta co se o ně staráte se nepočítají do důchodu protože nepracujete. A protože jsem ho nedala do ústavu tak mě sťat potrestal. Novináři ať se stydí chtěla bych je vydělat jak by vyžili .

Stanislav Novák
Stanislav Novák
5 měsíců

Imaginární pán Eduard z Kladna bere 30000Kč důchod. Jsou i vyšší jako politici, lampasaci a policisté včetně výsluhy. To nemluvím o manažerech ve statnich a polostatnich podnicich a v dozorčích a správních radách. Jak k tomu přijdou například ženy, které pracovaly za mizerné platy a dnes berou po 45 letech práce sotva 16000 Kč včetně 1000 Kč výchovného na dvě děti. Stát zaměstnával ženy za nemravně nízké platy. Zneužívali toho, že jejich plat byl pouze doplňkem ke platu manžela. To slavné přidání je sotva na 3 rohliky denně. Od vlády je to ostuda. Chovaji se stejně jako Kalousek s Drábkem… Číst vice »

Cestmir Straka
Cestmir Straka
5 měsíců

Důchod 30.000 Kč a vyšší nemuseji pobírat jen ty skupiny, ktere jste vyjmenoval. Mluvim z osobní zkušenosti.

Stanislav Novák
Stanislav Novák
5 měsíců

Tak jsem si myslel že je to příspěvek od pana Aleše Kulhánka Mix 24. On to zatím pan Petr Vavrenka. Článek jako přes kopírák. Patrně chodí oba na stejnou vládní nalévarnu. Koho chleba již toho píseň zpivej?

Josefina
Josefina
5 měsíců

..to je ta vychvalovaná demokracie,mládí není zásluha a moc se těším,až ti,co vyvolávají nenávist zestárnou-karma je zdarma..

Josefina
Josefina
5 měsíců

Proboha už skončete s tou štvanici na důchodce!!Co stále podsouvate veřejnosti něco,co není pravda??Dám klidně svůj důchod mladším,hlavně vám novinářům a chytrolimum z médií.Ať mně ukáží jak z něho budou žít na měsíc!20 tisíc s vdovským,tak do toho,farizejci a zavistníci ..

Karel Hradecký
Karel Hradecký
5 měsíců
Reply to  Josefina

Neskončí, rozděl a panuj je přece také směrnice pětidemolice.

Blanka
Blanka
5 měsíců

Vím že některé důchody jsou vysoké a proto v minulosti rychle rostly.Myslim, že by měly důchody růst všem o stejnou částku protože inflace je pro všechny důchodce stejná. Mě však vadí jiná věc.A to že pokud se má zvýšit minimální mzda stát to zrujnuje , když mají zvýšit důchody stát to zrujnuje.pro mě za mě když mi zvednou důchod o dvanáct korun na den necitim stud protože lékaři též dostanou přidáno, učitele dostanou přidáno atd.Dostanou 12 korun na den? Nehledě na to že téměř každý důchodce to má za pár pak stát dostane daň z pohřbu ,dedickou daň a jestli… Číst vice »

Cestmir Straka
Cestmir Straka
5 měsíců
Reply to  Blanka

Zvýšení důchodů všem stejnou částkou je asociální nesmysl z dílny SPD. Nikde v Evropě to nenajdete.

Shane
Shane
5 měsíců

Autor by si měl nejprve zjistit, co se za těch 360 korun dá vůbec pořídit při dnešních cenách! Zhruba tolik jsem dnes nechal v LIDLU a zas tak moc jsem si neodnesl. 2 kg standartní ph mouky po 18, balíček kuřecích prsních řízků ve slevě, pár banánů a jablek (obojí v akci), oves. vločky (za 17!), 2 mléka, taky výjimečně v akci, máslo (už jsem neměl dlouho!) obyč. energeťák, balwný chleba (ve slevě)…Kolik třeba stojí brambory, kdysi jídlo chudých, cibule a třeba i jiná zelenina?! A když si člověk chce koupit třeba jen sardinky, o porcované balené rybě nemluvě, pak… Číst vice »

Josefina
Josefina
5 měsíců
Reply to  Shane

100proc.pravda..

Petra
Petra
5 měsíců
Reply to  Shane

No právě,co to je 360 kč,aspoň něco,ale je to výsměch při dnešních cenách a bude hůř

Šárka
Šárka
5 měsíců
Reply to  Shane

100% pravda.

Stanislav Novák
Stanislav Novák
5 měsíců
Reply to  Shane

To se rozšoupneme. Je to jen na 3 rohlíky denně. Je to hamba této prolhane vlády. Že podepsal Rakušan závazek za každého odmítnutého migranta platit 1/2 milionu ročně nevadí? Že jsou to dva průměrné důchody mu nevadí? Že je to bezpečnostní a ekonomické riziko nevadí?

Pavel
Pavel
5 měsíců

Demagogie.

Zdeněk
Zdeněk
5 měsíců

Nesmysl aby měl před pár lety dvacet tisíc a teď má třicet,o třetinu se důchod nezvedl