Důchodci v Česku budou plavat v penězích. Stát je na důchodech obral chybně, bude jim to muset vrátit

Změny v důchodech jsou důkazem, jak rychle se může změnit atmosféra ve společnosti. Zatímco ještě před rokem se zdálo, že Česká republika má zdroje na všechno a důchodcům se přidávalo hned třikrát ročně, což podtrhlo už tak rychlý růst do té doby, jako mávnutím kouzelného proutku se zjistilo, že je to celé špatně.

Nepočítali s tím

Následovala dramatická oznámení o neudržitelnosti důchodového systému v této podobě a pak už to šlo ráz na ráz. Jedno oznámení střídalo druhé. Některá se týkala budoucích důchodců, některá těch stávajících, leccos se měnilo, a málokdo se v tom potom pořádně vyznal.

Některé změny však přeci jen proběhly, avšak ukazuje se, že to bylo příliš překotné, nepromyšlené a především nespravedlivé. V konečném důsledku se to státu může velmi vymstít, protože důchodci se jen tak nedají a hledají každou pomoc, která se jim nabízí. Nakonec na tom mohou ještě vydělat.

O co jde? V první řadě o to, jakým způsobem byla snížena mimořádná valorizace, o kterou se navýšily důchody v červnu. Jeden by si řekl, že lidé mají být rádi, že se jim po lednovém navýšení zvedly penze ještě jednou, a to o 760 korun. To by však byla pouze část příběhu.

Už v lednu totiž bylo jasno, že se důchody budou muset v červnu zvednout opravdu pořádně. V důsledku velmi vysoké inflace na začátku roku to vycházelo rovnou na 1700 Kč. Ministerstvo však s něčím takovým vůbec nepočítalo, což se ukázalo být velkou chybou, a v rozpočtu jednoduše chyběly peníze.

Foto: Shutterstock

Nebylo to správné

Vyřešilo se to tedy tím nejhorším možným způsobem. V momentě, kdy už o výši mimořádné valorizace bylo v podstatě rozhodnuto, jen se čekalo na její technickou aktivaci, stát zasáhl a uměle ji snížil. Podle odborníků však v tomto případě jednal retroaktivně, což český právní řád nepřipouští. Toto navýšení navíc bylo dáno růstem cen, který probíhal v předchozích měsících, což retroaktivitu ještě posiluje.

Správně se mělo postupovat tak, že by se tato valorizace vyplatila ještě v plné výši a následně mohly proběhnout změny pro ty další. To už se také stalo, avšak zmíněný zásah je teď u Ústavního soudu, který o něm rozhoduje.

Čtěte také: Tohle už přehnali. Důchodce zostra promluvil. Zkuste si vyžít za to, co mi posíláte

Může se klidně stát, že důchodcům přiřkne původní výši mimořádné valorizace, což by vyústilo v jediné: stát by musel důchody zpětně navyšovat a vyplácet to, co mezitím penzistům ušlo. Vzhledem k tomu, že rozhodování ještě nějakou dobu potrvá, mohl by se v tom naakumulovat pěkný balík peněz.

Komentář Anny Štěpánkové

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
7 měsíců

Vláda rozhodla správně, protože prozatímní valorizace ještě více privilegizovala privilegované důchodce-milionáře, kterým byly tak přidávány nekřesťansky vysoké částky v řádů tisíců korun, zatímco nejchudším starobním důchodcům s důchody pod devět tisíc korun byly přidány při valorizacích částky v řádu desetikorun, což nijak nemohlo pokrýt ani nejmenší náklady na valorizaci. Důchodový systém si ústavní soudci spolu s politiky nastavili tak, aby mohli i po odchodu do starobního důchodu maximalizovat své příjmy od státu tak, jak byli zvyklí předtím v produktivním věku, čímž ve své chamtivosti zapomněli na to, že vytvořili tak důchodový systém, ve kterém se razantně rozevírají sociální nůžky, solidarita… Číst vice »

Alena
Alena
7 měsíců
Reply to  Pavel

Kecy, důchodci, co mají důchod 9 000 korun, zřejmě do systému moc peněz neodvedli, takže co to melete.

Jaromír
Jaromír
8 měsíců

Je předem jasné jak soud rozhodne. Rozhodně ve prospěch této vlády jelikož tam sedí stejní lidé kteří jim jdou na ruku. Začíná to sněmovnou kde je těch lumpů většina pak je senát tam je to také většina,prezident je též jejich člověk a Ústavní soud je to samé takže bez šance.

Ivana Olszewská
Ivana Olszewská
8 měsíců

No zatím to vypadá že 5 ti demolice potřebuje ještě více a ostatní daleko potřebnější nemají nárok.

Olga
Olga
8 měsíců

Už by měli konečně nechat důchodce na pokoji, je to už strašné dnes a denně na internetu se omílají důchodci.

Jiří
Jiří
8 měsíců

Důchodcům bych to přál, ale ústavní StB soudce kterého dosadil pan StB prezident to nedopustil, takže z toho nic nebude 🤔

Ivo
Ivo
8 měsíců

Nevrátí!ÚS je ovlivněn komunistou Rychetským a je plně oddán ModroFialovému moru,téhle ,,zládě,,amatérů!

Miskova Milena
Miskova Milena
6 měsíců
Reply to  Ivo

Žiji sama, tak, že musím platit z jednoho 18 tis. důchodu pochopitelně nájem, služby el.vodu a také jídlo, koupit si mohu jen na co mi zbyde, jen se bojím, aby se neopakovaly vysoké doplatky el.energii, to si naši politici, kteří hospodaří s částkami 100-300 tis. více vůbec neuvědomují.🤔🤔🤔

Zvoník
Zvoník
8 měsíců

Tzv. ,,společenský zájem” je nad slušný život důchodců, na který celý život důchodci jako pracující odváděli státu a pravicový stát je následně okradl. A teď tvrdí, že je to ve ,,společenském zájmu”! Jděte všichni do háje a válku na vás!

Petr
Petr
8 měsíců
Reply to  Zvoník

Antiexekutor

Petr
Petr
8 měsíců
Reply to  Zvoník

Co je my doňákých duchodců!!! Peněz máj jak želez a furt Brečíte že nemáte důchod!!!! ha ha…

Miloslav
Miloslav
8 měsíců
Reply to  Petr

Ty seš blbec, taky budeš jednou důchodce

Zvoník
Zvoník
6 měsíců
Reply to  Petr

Petříku, důchod není kapesné důchodců jako kapesné Tobě od Tvých rodičů.
Petříčku, Petříčku, život se nepodobá peříčku. Život se blíží tíží olovu, zvláště máš-li na krku hlavu volovu.

Last edited 6 měsíců by Zvoník
Miskova Milena
Miskova Milena
6 měsíců
Reply to  Zvoník

Důchodcům sebrali 10tis. měsíčně, tak by měli zpětně ze svých 200-300 tis.platů vrátit ve společném zájmu každý aspoň 20tis.🤔🤔🤔