Jak co nejdéle udržet důchodce v práci? Podmínky už se připravují

Z nějakého důvodu se v České republice ustálilo pravidlo, že když někdo dosáhne důchodového věku, potom také do penze odchází. Doslova mu upadne tužka z ruky, on opouští pracovní pozici a nastupuje na odpočinek. Přitom se u něj vlastně nezměnilo nic kromě toho, že dosáhl určité věkové hranice.

Chystají se změny

Ačkoliv se to samovolně přeci jen trochu mění a řada lidí pracuje i v důchodovém věku a odchod do samotné penze odkládá, ve skutečnosti se to týká takřka výhradně profesí, které jsou velmi štědře odměňované. Jsou to třeba advokáti, doktoři nebo ředitelé firem. Ti si rychle spočítají, že pro odchod do důchodu nemají vlastně žádný důvod, a tak na svých pozicích setrvávají.

Jenže to stojí za úvahu. Když to v tomto věku zvládnou ti, kdo dělají takto náročné profese, proč by to vlastně nemohli zvládnout i všichni ostatní? Ne, kromě toho, že se chystá zvýšení pro věk pro odchod do penze, zatím nehrozí, že by důchodci byli nuceni pracovat.

Jde tu spíše o to, nějakým způsobem je pozitivně motivovat k tomu, aby jim stálo za to zůstat v práci a nečerpat důchod hned, když na to mají nárok. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto už připravuje patřičné úpravy, které by to měly zajistit. Půjde především o to, že důchodci nebudou muset platit sociální pojištění, což dává skvělý smysl. Na důchod už si přispěli dost, a teď jim tedy tato část mzdy může zůstat. Pokud tedy zůstanete v pracovním procesu i po dosažení důchodového věku, budete v čistém pobírat o tisíce korun vyšší plat.

Foto: Shutterstock

Společnost se mění

Cílem státu je omezit také všechny předdůchody a předčasné důchody. Naopak, chce zapracovat na tom, aby si lidé práci udrželi co nejdéle. Po padesátce s tím mají mnozí problém, jelikož na sobě například nepracovali a nejsou již dostatečně kvalifikovaní. To by se mělo změnit a lidem by měly být nabízeny třeba nejrůznější kurzy.

Společnost ManpowerGroup vypracovala studii, ze které vyplývá, že v roce 2030 bude v Evropě celých 80 % zaměstnanců starších 50 let. To je obrovské číslo, které se bude jen navyšovat. Je to také materiál, se kterým bude třeba nějakým způsobem pracovat.

Čtěte také: Celý život nemáknou na práci a válí se. Pak dostanou důchod 22 tisíc měsíčně? Tak takhle to v Česku chodí

Je zkrátka potřeba, aby si lidé začali uvědomovat, že když je jim 65 let, nemusí jejich produktivní život ani zdaleka končit. Naopak, mohou být dále užitečnými členy společnosti a nespoléhat se na státní důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Natasa
Natasa
1 měsíc

A co budou dělat mladí když se důchodci vrátí do práce. Budou na pracáku a brát peníze za nic. Větší kravinu jsem nečetla. 🤑🤑🤑

Jiří Kaman
Jiří Kaman
1 měsíc

To je naprostá utopie. A kam by jako autore článku měli jít pracovat, když pro ně žádná práce není. A když tak jen podřadná fyzicky náročná práce, kterou staří lidé nezvládnou, ostatní práci jim dávno sebrali mraky ukrajinců, a jiných přivandrovalců.

Alena
Alena
1 měsíc

Hlavně, ať jdou mladí a nepřizpůsobivý do práce a neparazitují na sociálních dávkách.
Důchodci si svoje dopracovali a mají právo odpočívat.

Jiří Kopecký
Jiří Kopecký
1 měsíc
Reply to  Alena

👍👍👍👍

Kyty
Kyty
1 měsíc

Tak tohle může vymyslel jen hovězí dobytek. Důchodce co celý život pracoval, pujde pracovat. A ten co se celý život válí a je na sociálních dávkách a ma větší důchod proti člověku ktery CELÝ ŽIVOT PRACOVAL. Tak ten pracovat nebude.

Eva
Eva
1 měsíc

A důvod,proč by měli důchodci chodit do práce??Ať jdou makat mladý a nebo cigáni!!!!

Jiřina
Jiřina
1 měsíc

Důchodci a invalidé do práce, mladí se flakejte

Jitka
Jitka
1 měsíc

Mladí pracovat nechtějí – ti chtějí leda poroučet, natáčet videa, nebo se živit politikou, tak chcete nahnat do práce zpět důchodce? Myslíte ty důchodce, kterým chcete sebrat řidičáky a nejlépe i volební právo?

Otakar
Otakar
1 měsíc

Už vidím jak jde ten co celý život pracoval manuálně například zedník pokrývač nebo v továrně, skladu pracovat jako důchodce. To může vymyslet bezmozek. Nebo ten co celý svůj život seděl za stolem. Tak ten má tak maximálně mozol na zadní části těla!!!!!

Jiří
Jiří
1 měsíc

Proč poslední dobou se objevují titulky které nejsou pravda. To jako důchodce půjdu znovu pracovat? To snad ne. Paní redaktorko neplácejte kraviny a radši běžte manuálně pracovat, než psát takové hovadiny.

Last edited 1 měsíc by Jiří
Ála
Ála
1 měsíc
Reply to  Jiří

Máte pravdu 👍

Bob
Bob
1 měsíc

Přestaňte vymyslet kraviny a nechte to na těch duchudcich,oni sami vědí jak na tom jsou.

Květa
Květa
1 měsíc
Reply to  Bob

Vzpomínám si, a není to tak dlouho, jak p.Jurečka prohlašoval, že kdo odejde do důchodu ” nyní “, bude na tom lépe. Proto hodně lidí zažádalo i o předčasný důchod. A někteří zaměstnavatelé na to, aby pracovníci, kteří dosáhli důchodového věku , odešli. A potom vláda zjistila, že důchodců je moc a peněz málo.Hlavně, že počátkem roku 2022 si přidali tisíce (podle zákona museli) a důchodce obrali o tisícovku. Tak oni přemýšlí.

Květa
Květa
1 měsíc
Reply to  Bob

Souhlasím. Kdo je na tom zdravotně dobře, ať pracuje dále. Někdo ale je na tom tak špatně, że uż na odchod do důchodu čeká.

Ála
Ála
1 měsíc
Reply to  Květa

Myslím si že ty co poctivě pracovali celý život si odpočinek zaslouží,ať pracují mladý.Ty se raději někde poflakují a chodí na pracák(tím nemyslím všichni).

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Květa

Přesně jak jste písla.Ještě je třeba dodat aby motivovali mladé ať jdou makat tak jako my makáme nyní a neměli jsme vysoké platy a nemáme a pracujeme.Ať ženou do práce mladé né staré co už jsou někteří rádi že za celý život co pracovali mají odpočinek.

Jiří Kaman
Jiří Kaman
1 měsíc
Reply to  Květa

Ano nejlépe do smrti, doufám, že konkrétně Vám se tento sen splní.

Mila
Mila
1 měsíc
Reply to  Jiří Kaman

Je mi 58. Celý život jsem pracovala a těším se na předčasný důchod. I s tím vědomím. Že mi ho značnou část sebere tahle vyčůrana vláda. Rážím heslo, že je lepší být chudý důchodce, než mrtvola s výměrem důchodu v kapse