Důchodcům v Česku jdou sebrat peníze. Musí se prý šetřit, už na tolik peněz nemají nárok

Už je poměrně jasné, že důchodci to budou mít v příštích letech docela složité. Zatímco posledních deset let z finančního hlediska patřilo právě jim a jejich životní situace se podstatně vylepšila, další desetiletka rozhodně tak příjemná nebude.

Další zkrouhnutí

Je to znát už na podstatném zmírnění tempa, kterým rostou důchody. Na to letošní si mnozí stěžují, jelikož to, zejména při pohledu na minulé roky, berou jako hotovou almužnu. Pravdou je, že za necelé čtyři stovky měsíčně navíc si toho mnoho nekoupí.

Na druhou stranu je však nutné šetřit a tento způsob je zcela legitimní. Bohužel se však objevují i jiné metody, jak na důchodcích šetřit, které už tak jednoznačné nejsou. Ostatně, o jedné z nich právě teď rozhoduje Ústavní soud, přičemž tam se hraje o skutečně velké peníze.

Ve stínu tohoto případu je ale chystaná novinka, která rovněž málokoho potěší. Stát se totiž rozhodl důchodce vyjmout ze skupiny těch, kdo mají nárok na státní příspěvek na důchodové spoření. To funguje jednoduše tak, že pokud si na důchod spoříte určitou částku, můžete získat podporu z eráru ve výši až 340 korun měsíčně, což není vůbec špatné.

Foto: Shutterstock

Spoření už se nevyplatí

Dosud se toho penzisté mohli účastnit, ovšem teď v rámci šetření došlo na to, že už na příspěvek nárok mít nebudou. Jistě, budou si moci spořit dál s vlastními prostředky, ale vzhledem k omezení tohoto produktu to pro ně nebude nadále výhodné, jak ostatně upozorňuje samotná Asociace penzijních společností.

Po chuti to není ani důchodcům. “Před třemi lety jsem si takto začala spořit a byla jsem ráda, že dostávám nějaký ten příspěvek. Nedávno jsem konečně dosáhla na jeho maximální výši a teď mi řeknou, že to ruší,” říká smutně paní Helena.

Je to přitom ještě horší. Důchodci, kteří nespoří dosud pět let, ale kratší dobu, nemohou prostředky ani jednoduše vybrat. Přišli by tak o dosavadní příspěvky a tratili by tak hned nadvakrát.

Čtěte také: Důchodcům v Česku zrušili oblíbenou potravinu. Už ji nikdy nekoupí. To je v háji, co teď budeme dělat?

Důvodem tohoto kroku je prý to, že důchodci přeci nepotřebují být podporováni ve spoření na důchod, když už v něm jsou. Určitou logiku to jistě má, na druhé straně není úplně od věci, když mají i nějakou tu rezervu. K jejímu vytváření teď ztratí důležitou motivaci.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 měsíc

Jak je možné že pro české lidí nejsou peníze ale pro válčení na ukrajině jdou stále miliardy mi tady budem hladovět a živořit ale hlavně že naše vláda pořát brečí že nejsou peníze že se nestydí stále myslí na jiné jenom na nás čechy ne každá země pomáhá napřed vlastním a pak cizině ale u nás je to naopak bohužel

Otakar
Otakar
1 měsíc
Reply to  Eva

Ještě si položte otázku kolik peněz jde našim politikům a jejich poskokům. Co se cpe do církevních restitucích co dostávají nemakacenka.