Důchody v Česku nečekaně vyletí. Dostanete pořádný ranec a ještě zvláštní příspěvky k tomu

Mnozí už si to ani nepamatují, protože mají tendenci to špatné zapomínat, ale není tomu tak dávno, co se důchody každoročně zvyšovaly v řádech desetikorun, maximálně potom nižších stokorun. Teprve v posledních deseti letech začalo hotové eldorádo, kdy se přidávaly každoročně klidně tisícovky.

Peníze navíc

Naplno se přitom ukázalo, jaký návyk se z toho může vypěstovat. Dnes totiž penzisté berou všechno, co je nižší, za nedostatečné. Rádi by, aby se důchody dále navyšovaly dosavadním tempem. Ovšem odborníci už řekli stop, jelikož by to důchodový systém zkrátka neunesl. Přesto se ale podle některých přidává podstatně více, než by bylo záhodno.

Například dle člena Národní ekonomické rady Mojmíra Hampla by se růst důchodů měl přizpůsobit reálnému výkonu ekonomiky a tomu, jakým způsobem rostou mzdy. To by aktuálně znamenalo zmrazení penzí, dokud by se situace poněkud nenarovnala.

Něco takového je však neprůchozí, a tak se důchodci v příštím roce mohou těšit na navýšení o 360 korun měsíčně, což dělá více než čtyři tisícovky za rok. Zajímavé je to především pro ty, kdo mají dnes nižší penze, protože o tuto částku se rovnoměrně navyšuje úplně všem. Tentokrát se tedy nebude přidávat procentuálně, což v minulých letech vedlo k tomu, že už tak vysoké důchody ještě více vystřelily vzhůru.

Foto: Shutterstock

Ne všichni jsou spokojeni

Penzisté by si každopádně měli uvědomit, že se navyšuje z průměrné částky, která dnes činí už 20 650 Kč. Už ta je mimořádně vysoká a na nějakou dobu je každé další navýšení příjemným bonusem. Mnohým to ale nestačí.

Těšila jsem se, že přidají zase alespoň tu tisícovku. Přeci jenom se pořád něco zdražuje a teď říkali, že od ledna bude zase dražší elektřina. Pro mě je však lednová valorizace zklamáním,” říká paní Božena ze Znojma, která však přiznává, že její aktuální důchod ve výši 19 960 Kč není vůbec špatný. “Hodně se to zvedlo v posledních pěti letech, co už jsem v důchodu. Předtím to nebylo nic moc.

Čtěte také: Důchodci v Česku převezli stát. Kasírují o 3 tisíce za měsíc víc, než měli dostat. Musíte to udělat správně

Pakliže by se náhodou v příštím roce zdražovalo významnější měrou, důchodci nezůstanou na holičkách. Na mimořádné valorizace sice již mohou zapomenout, ovšem zastoupí je zvláštní příspěvky, které by se v takovém případě k penzím vyplácely.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
64 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Drahomir
Drahomir
4 měsíců

Zajíci se počítají po honu.

Eliška
Eliška
4 měsíců

Je to hon na čarodějnice , respektive na důchodce.Nekdo to musí odnést a k tomu jsou dobří důchodci, kdo jiný že.

Marie
Marie
4 měsíců
Reply to  Eliška

To máte pravdu. Manžel má důchod 10400,- Kč . Je to ostuda a vláda to podporuje.

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Marie

Jak dlouho je v důchodu pan Manžel? A co dělal?

Juraj
Juraj
4 měsíců

Název článku, neodpovídá jeho obsahu.

Vladimir
Vladimir
4 měsíců

To si my důchodci žijeme, co?
To přidávání bylo podle 30 starého modelu. A mělo kompenzovat inflaci tak, aby reálný důchod byl cca stále stejný. Taky jsme celý život z příjmů platili Sociální a důchodové pojištění.
To je podobné jako když vám shoří dům pojištěný na 3 miliony, tak vám pojišťovna řekne:
Máme málo peněz tak vám dáme dva.
Až do této vlády se dalo státním garancím věřit.
Díky, těšíme se na F-35TKY 🥸

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Vladimir

Tím co jste pane platil jste živil své rodiče. A zatím co vy jste v roce 1989 bral asi tak 3000 korun oni měli důchod 900 korun. Tudíž se dá říct, že jste moc neplatil. Teď mají lidi na malých městech 22.000 ( Saar Gummi Czech, s.r.o.) a důchodci 18.000-20.000. Jsou zde lidé( Náchod), kteří šly do důchodu z pozice pokrývače střech a berou 23.000. Chápete tedy ten rozdíl a proč na ty důchody nebude?

Libor
Libor
4 měsíců
Reply to  Aleš

No podle toho jak to zde komentujete máte jen obavy až se stanete důchodcem, že buď oproti dnešním důchodcům dostanete méně a nebo že na vaše důchody nebude. No odpověď je jednoduchá. Méně dostanete protože každou další úpravou výpočtu důchodů je od letošního roku počítat důchody tak aby byly menší z obavy že na důchody nebude. Na důchody bude tolik kolik se nyní a v dalších letech vybere do systému důchodového pojištění . A protože platy rostou, zvyšuje se každým rokem průměrný plat, tak se i víc vybere. Problémem je a to stát není schopen zajistit, že čím dále větší… Číst vice »

KVĚTA
KVĚTA
4 měsíců

Já mám důchod 11000 ,je to hanba tohoto státu důchodce nechá pochcipat.Proc se nepíše o tomhle.

Jiří
Jiří
4 měsíců

Hlavně aby si to lidé pamatovali u voleb a to nejen jedno volební období pak je zbytečně nadávat

Miskova Milena
Miskova Milena
4 měsíců

Jinak se na zdražování dívají ti s 100-300tis. příjmy a jinak ti kteří žijí sami a musejí vše poplatit a vyžít s 18 tis. A co matky samozivitelky?🤔👎🤮

Jarda
Jarda
4 měsíců

Dobrý den
Ještě že je ta odborná rada odpovědnosti, beroucí určitě max 20000,- a využijí z toho. Nebo pobírají ze států ještě za poradenské služby? To snad ne, určitě rádi zadarmo aby nezvyšovali schodek

Jan
Jan
4 měsíců

Cena elektřiny má vzrůstu o desítky procent, tak kolik z toho vašeho rance, pro důchodce, zůstane, jestli vůbec něco. A se zvýšením ceny energie vzrostou ceny u všeho. Taky bych autorce článku přál ten ranec, o kterém píše. Aby si ho mohla do sytosti užít.

Michal
Michal
4 měsíců

Paní ať si zajde k lékaři