Egypťané se turistům diví, že lezou do moře. Žraloky se to tam jen hemží, útoky jsou časté

Světem otřásl útok žraloka, který se odehrál v egyptské Hurghadě a bohužel skončil velmi špatně. Rakušanka v boji s krvelačným mořským tvorem nejprve ztratila paži a následně nohu, aby následně ještě dokázala zázračně doplavat ke břehu, kde však veškeré pokusy o její záchranu selhaly. Zemřela údajně šokem v záchrance. Ve stejný den měl mít na svědomí žralok další oběť, a to takřka na stejném místě.

´Pravidelné incidenty

Opět se tak oživila diskuze, nakolik je bezpečné se v oblíbených egyptských letoviscích koupat. Ta se obvykle rozproudí po každém útoku, avšak posléze zase utichá. Podle statistik je z hlediska žraločích útoků na člověka Egypt jednou z nejnebezpečnějších zemí světa.

Prakticky každý rok dochází k několika útokům, přičemž často bývají bohužel smrtelné. Ne všechny jsou přitom západními médii zaznamenány. Menší střety se zase tolik neřeší.

V červnu loňského roku došlo třeba k velmi kurióznímu útoku žraloka. Jistý 37letý muž z Jordánska se zde zrovna věnoval oblíbenému tandemovému parasailingu (padák tažený za lodí), když náhle z vody vyskočil žralok a kousl ho do nohy. Výsledek byl dosti drastický, protože muž ztratil část nohy, měl potrhané svaly a šlachy a rozdrcené některé kosti.

V říjnu roku 2020 byl napaden 12letý chlapec a jeho instruktor. Oba ztratili některé končetiny. Útočit měl žralok dlouhoploutvý, který je v podezření i při aktuálním útoku. V úvahu připadá ale i žralok mako.

V listopadu roku 2020 byla žralokem napadena 42letá německá turistka při potápění. Instruktorům se jí ale podařilo dotáhnout do bezpečí, přestože měla vážná zranění, ze kterých se jí ale podařilo dostat v místní nemocnici.

V srpnu roku 2018 je v černé kronice bohužel výrazná česká stopa. 42letý Čech tehdy skočil z mola do moře, a to zřejmě přímo na žraloka. Ten ho okamžitě napadl, a to před zraky jeho rodiny. Útok nepřežil.

Žralok mako. / Foto: Shutterstock

Česká stopa

Velmi krutý byl zejména rok 2010. Tehdy v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch došlo hned k pěti útokům žraloka v pěti dnech. Také proto se dnes po těchto incidentech na několik dní pláže v daném místě zavírají. Existuje totiž předpoklad, že stejný žralok může zaútočit znovu.

Je přitom zajímavé, jakým způsobem k tomu přistupují sami Egypťané. Ti totiž do moře prakticky nevstupují. Místní vám zcela na rovinu přiznají, že se žraloků obávají. Pochopitelně to nikde nevyhlašují, protože z turistického ruchu žijí a mnohé sem láká právě krásné moře. Neoficiálně se však doporučuje spíše koupání v rozlehlých bazénových komplexech, které se kolem resortů nacházejí.

Rudé moře je krásné mimo jiné i proto, že v něm panuje čilý mořský život. Kromě nejrůznějších druhů krásných ryb zde ale žije také 44 různých druhů žraloků, a to včetně těch největších a nejnebezpečnějších.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments