Hoďte do pračky tuhle věc. Najednou z ní vyjede všechna odporná špína za mnoho let. Jinak v ní budete dále prát

Možná se také potýkáte s velmi nepříjemným problémem, kdy i po vyprání není prádlo dokonale čisté a navíc ještě podivně zavání. Mnoho domácností je kvůli tomu naprosto zoufalých a neví si rady. Důvodem je nekvalitně vyčištěná pračka. Mnozí se jí sice snaží čistit, ale nedělají to správně, a tak jim tam špína neustále zůstává a ulpívá i na oblečení, které už je vyprané.

Osvědčené postupy

O svůj způsob, jak pračku vyčistit, se podělil opravář Karel Outrata. “Není to žádná velká věda, ale musíte vědět, co děláte,” začal odborník. “Do přihrádky na prací prášek dejte 150 gramů jedlé sody a do přihrádky na aviváž dejte 150 mililitrů octa. Potom už stačí jen zapnout pračku na co možná nejvyšší teplotu a nejdelší program.

Poté, co tuto proceduru dokončíte, byste pračku měli nechat vyvětrat, tudíž nezavírejte dvířka. Díky tomuto postupu se zbavíte zanesené špíny, zápachu, vodního kamene, ale třeba i bakterií. Jde o zevrubnou očistu, kterou pračka čas od času potřebuje.

Alternativně lze použít přírodní čistící prostředek,” radí opravář praček. V takovém případě dejte do bubnu pračky nějakých 250 gramů kyseliny citronové a zapněte ji na šedesát stupňů. Jde o vynikající způsob, jak dezinfikovat pračku a zajistit, že z ní odejdou i letité usazeniny.

Foto: Shutterstock

Každé tři měsíce

Velmi dobře prý funguje také použití tablet do myčky. “To je až nečekaně účinné. Vezměte dvě tablety, vhoďte je do bubnu a nechte hodinu zapnutý prací program. V tomto případě z pračky dostanete opravdu veškerou špínu,” poradil Outrata.

Čtěte také: Už nikdy nebudu prát na 40 °C. Opravář praček popsal, jak velká je to chyba. Výrobci to raději tají

Každopádně je třeba o pračku pořádně dbát, jinak vám nebude dobře sloužit. Naopak, budete-li se o ní starat, vydrží vám mnoho let a stále bude odvádět perfektní službu. V takovém případě je ale třeba pravidelně čistit všechny její části, a to včetně zásobníků na prášek a aviváž, stejně jako filtru a gumového těsnění. Zevrubné čištění pračky by se mělo odehrávat každé tři měsíce.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
3 měsíců

No, mám po 20 letech novou pračku. Je jí teprve rok. Tu vaší radu si strčte někam. Takto čistím všechny pračky a proto mi vydržely 20 a více let.🤮