Tak to ruplo. Velká firma masivně vyhazuje Čechy rovnou na dlažbu. Už to lítá, nepomůže nic

V České republice pravděpodobně již začala probíhat velká vlna propouštění, která by se v příštích měsících mohla významně propsat do statistik nezaměstnanosti. Ty jsou sice nadále poměrně komfortní, avšak již brzy mohou tato čísla začít nepříjemně růst, a to na hodnoty, které jsme si zvykli vídat v krizi.

Nikdo už nebude nabírat

Dosud platilo, že když už nějaká firma propouštěla, a takových případů zrovna mnoho nebylo, našlo se dalších deset, které pracovníky ochotně okamžitě přijaly do svých řad. To teď ale zřejmě již fungovat nebude. Problémy jsou plošné a konec masivních náborů oznámila ostatně i Škoda Auto, která chce sama redukovat stavy o nějaké tři procenta zaměstnanců. Zatím, ve v konečném výsledku to může být ještě podstatně více.

Dostat výpověď právě teď tedy nebude zdaleka tak jednoduché, jako ještě třeba před pár měsíci. Potíže jsou hlavně v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví, na což doplatili už před časem výrobci cihel, kteří propouštěli, a teď také společnost Laufen, která vyrábí vybavení do koupelen a sanitární keramiku.

Dosud poptávka živila dva české závody Laufenu, ovšem situace se mění. Pokles staveb a rekonstrukcí vedl k tomu, že po produktech firmy již není poptávka. Nezbývá tedy nic jiného než v podstatě uzavřít provozovnu ve Znojmě.

Foto: Shutterstock

Češi jsou moc drazí

Dotkne se to celkem 250 zaměstnanců, kteří dostanou výpověď a poletí rovnou na dlažbu. Bohužel není prostor k tomu, aby byli převedeni někam jinam. Tyto doby, kdy zaměstnanec byl tím nejcennějším, jsou již pryč. A důvodem jsou mimo jiné i příliš vysoké platy v České republice. To přitom začíná platit plošně, jelikož lidé si vymohli mnohem lepší podmínky. Teď ale dost možná zjistí, že se to obrátí proti nim. Firmy zkrátka budou vyrábět tam, kde je to levnější.

Ovšem pokles poptávka a vysoká cena pracovní síly nejsou jedinými důvody, proč tady Laufen významně omezuje výrobu. Mezi ty další patří velmi vysoké sumy, které firma musela platit za energie. To se ukazuje jako značná nevýhoda České republiky, kterou zmiňují i další firmy. Jinde to není ani zdaleka tak zlé, a to navzdory tomu, že tu máme vlastní silné zdroje energií. Dalším důvodem je potom česká legislativa, což není vůbec dobrou vizitkou pro Česko.

Čtěte také: Češi jsou doslova v háji. Zaměstnavatelé po nich chtějí peníze za jeden rozšířený nešvar. Zkasírovat mohou i vás

Jak už jsme uvedli výše, nejde o ojedinělý problém. Přesun výroby už oznámila například tradiční česká společnost Petrof. Propouštění potom deklarovaly také silné firmy působící v Česku a zaměstnávající tu velké množství lidí, jako jsou SAP nebo Continental.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Procházka
Jiří Procházka
1 měsíc

Nabírat budou, ale Ukrajince. 👎

Josef
Josef
2 měsíců

Hlavně, jestli dají odstupné

Stanislav Novák
Stanislav Novák
2 měsíců

Naše ekonomika tvrdě narazí. Nemáme ani levnou pracovní silu, ale už ani levné energie. Je jen vinou teto vlády, že u nás levně vyrobená elektrická energie, je pro občany a průmysl tak nehorázně drahá. Nezodpovědné zavírání Německých elektráren a prodej naší energie na Německé burze zvýšil skokově ceny. Proč musíme my, kteří jsme za naše prostředky vybudovali masivní energetiku mít spolu s Němci nejdražší el. energii v Evropě. Máme smůlu, že jako v době krize v letech 2010 máme zase neschopnou vládu (ODS). Taky jsme se z toho po Kalouskovsko- Drabkovském léčení dostali jako poslední v Evropě.

Michal
Michal
1 měsíc

… tihle jsou ještě navíc kolaboranti USA…