V České televizi se rozjela drsná čistka. Slavný moderátor na hodinu skončil, už si neškrtne

Až do loňského roku dlouhou dobu platila jedna konstanta. Pokud jste si pustili Českou televizi, pravděpodobně na vás vykoukla nějaká ta známá tvář, která už tam byla opravdu hodně dlouho, zřejmě i více než deset let. Za úřadování dosavadního ředitele Petra Dvořáka se totiž podařilo ČT doslova zakonzervovat.

Musela přijít změna

Ty nejlukrativnější posty zastávali pořád ti samí lidé, kteří se v nich různým způsobem točili, aniž by docházelo k alespoň částečné generační obměně. Když už se někdo nový objevil, nakonec byl stejně vyštípán. Například pořady jako Události nebo Události, komentáře působily roky naprosto stejně, možná paradoxně postupem času hůře, jelikož si v nich moderátoři dovolovali stále více.

Problémem bylo a je především to, že čím déle dotyčný v České televizi sloužil, tím větší pocit neomylnosti získával. Následně se snažil na obrazovkách tlačit svůj názor, byť to pochopitelně nečinil zcela otevřeně. Mnohého však dosáhnete už jen prostým zvaním určitých hostů a potom pochopitelně i stylem pokládaných otázek.

Pravdou je, že nějakou dobu to fungovalo velmi dobře. Jména jako Nora Fridrichová, Václav Moravec nebo Jakub Železný slibovala velkou profesionalitu a i díky nim se Česká televize posunula na určitou úroveň, kterou předtím neměla.

Bohužel se ale stalo to, že začali přesluhovat a sláva jim už přerůstala přes hlavu. Nejviditelnější to bylo právě v případě Jakuba Železného, který leckdy ve vysílání vyloženě neudržel nervy a překračoval svou kompetenci. Například v tom smyslu, jak jednoznačně se vyjadřoval o určitých názorech nebo situacích.

Foto: Shutterstock

Skončí brzy další?

S novým ředitelem, který nastoupil loni v říjnu, však začalo být stále jasnější, že takhle to dál určitě nepůjde. Jan Souček se jasně vymezil proti tomu, že Železný porušuje Kodex České televize. A dotyčný moderátor opět zareagoval dosti agresivně a do nového ředitele se veřejně pustil.

Čtěte také: Česká televize nedostane už ani korunu. Češi našli způsob, jak nic neplatit. A je hotovo

Nakonec to skončilo tak, jak to skončit zřejmě muselo. Jakub Železný se z televizních obrazovek klidil. I když tvrdí, že šlo o jeho rozhodnutí, které již delší dobu zvažoval, souběh okolností mluví zcela jasně, a pokud by neodešel sám, pravděpodobně by byl nekompromisně odejit. Bude přitom zajímavé sledovat, zda to podobným stylem schytají i další tváře České televize. V zákulisí už se mluví o tom, že by měla brzy skončit další významná persona, která proslula svým diskuzním pořadem.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
3 měsíců

Moravec, Železný, Fridrichová a velká profesionalita? Co to plácate za hlouposti? Tihle 3 jsou nevíce zaujati moderátoři a dávají to jasně najevo