Horká, nebo vlažná káva? Vědci dali odpověď, která z nich je zdravější a je to velký rozdíl

Co může být lepší, než si v klidu vychutnat šálek černé kávy. Dejte si však pozor na to, zda ji pijete horkou nebo již vystydnutou. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to vcelku jedno, není tomu tak. Jde především o to, zda je káva ještě prospěšná zdraví nebo už nikoliv.

Antioxidanty v horké kávě

Vědci se vyjádřili jasně a obhajují pití horké kávy, která podle nich obsahuje výrazně vyšší hladinu důležitých antioxidantů. Ty přispívají ke správnému fungování organismu a tlumí záněty v těle. Proto je čerstvě uvařený šálek kávy lepší než káva ledová, případně ta, která už je po prvotním uvaření vlažná.

Důvodem je skutečnost, že proces rychlého ohřevu kávy vytváří více takzvaných titrovatelných kyselin, které pomáhají s pohybem kyslíku v celém těle. Pokud už má káva třeba jen pokojovou teplotu nebo už je studená, tyto prospěšné látky ztrácí. Článek zveřejněný v časopise Scientific Reports poprvé přichází s porovnáním kofeinového nápoje ve studené a horké podobě. Zmíněné kyseliny jsou také zodpovědné za vyšší hladinu antioxidantů.

Foto: Shutterstock

Vypijte kávy, kolik chcete

O kávě koluje celá řada mýtů. Například to, že je nezdravá. To už však bylo mnohokrát vyvráceno. Jistě, pokud ji budete konzumovat ve velkém množství, může to mít neblahý dopad na vaše zdraví, ale to platí prakticky pro jakoukoliv potravinu.

Pakliže si ale kávu budete dopřávat střídmě, což je klidně i několik šálků denně, můžete se naopak těšit z jejích zdravotních benefitů. Jak uvádí American Heart Association, má káva značné zdravotní výhody. Dokonce byl publikován dokument, ve kterém se uvádí, že každý šálek kávy zlepšuje zdraví srdce. Údajně je dokonce možné vypít tolik kávy, kolik chceme, dokud nám tělo jasně nedá signál, že už to stačí.

Z výše uvedeného navíc nevyplývá ani to, že by vlažná či studená káva byla škodlivá. Pouze neobsahuje tolik prospěšných látek jako ta horká.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nature

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
jaroš
jaroš
2 let

Když jsem pil denně > 6 kafí, tak jsem pak měl v hubě jak v . Terazky jen 3.