Hromadění kyseliny močové v těle je nenápadné, ale může vyústit v rozvoj nepříjemné dny. Nenechte to zajít tak daleko

Nevíte, zda vám hrozí dna? Pokud si s obavami sledujete palec u nohy a bojíte se bolestí kloubů, věřte, že mnohem větším problémem je třeba postižení ledvin.

Dnu způsobuje velké množství kyseliny močové v krvi  a její vysrážení do krystalů. Ve tkáních způsobuje zánět. kloubech je zánět akutní a v ledvinách spíše plíživý a dlouho nenápadný. Dokáže dramaticky omezit funkci orgánů. Oteklý palec na noze je jen pouhý začátek.

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi přináší riziko onemocnění dnou. Nepříjemné onemocnění kloubů, při kterém se nám v těle hromadí kyselina močová a její krystalky se nám usazují v kloubech, kde pak způsobují bolesti a komplikují pohyb. Přichází otoky a bolesti kloubu u palce nohy, kde se usadí nejdříve.

Příčiny zvýšené kyseliny močové v krvi

Kyselina močová v krvi je běžná. Její hladinu však zvyšují puriny, tedy látky, které se nacházejí v mase, uzeninách, vnitřnostech, mléčných výrobcích a luštěninách. Riziko stoupá u osob, které hodně konzumují potraviny s vysokým obsahem purinů.

Náchylnější jsou obézní lidé, lidé se zvýšeným cholesterolem a diabetici. Kyselina močová se filtruje přes ledviny, trocha se jí vylučuje, ale 90 % se vrací zpět do těla. Kyselina močová je v optimálním množství prospěšná, má antioxidační účinky a chrání buňka před kyslíkovými radikály.

Projevy dny

Nadbytek kyseliny močové vytváří ostré krystalky usazující se kolem kloubů a v jiných tkáních, kde jsou zdrojem bolesti. Hromadění kyseliny močové trvá 20 a více let. Pak se nemoc projeví záchvatem. Bílé krvinky chtějí krystalky zneškodnit. Dojde ale k zánětu kloubů, zarudnutí, otoku a nezvladatelné bolesti.

Dna a dieta

Vhodná je dieta a správný a dostatečný pitný režim. Doporučuje se pití silné alkalické vody, která upraví hladinu kyseliny močové v krvi a zmírní riziko rozvoje dny. U obézních lidí je nutné upravit váhu, která pomůže snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Důležité je vyhýbat se potravinám se zvýšeným obsahem purinů. Vojtěška pomáhá detoxikovat a vylučovat kyselinu močovou z těla. Přírodní extrakt Boswelia a její boswellové kyseliny pomáhají s vylučováním kyseliny močové.

Foto: Adobe Stock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.