Hromadná doprava zůstává v provozu. Dodržujte opatření proti nákaze koronavirem

Zatímco jiná místa a akce, kde dochází k těsnějšímu setkání většího množství osob, byla vládním nařízením zrušena, hromadná doprava stále funguje, a pokud se situace dramaticky nezhorší, pravděpodobně bude fungovat i nadále. Jak totiž uvedl premiér Andrej Babiš, kromě potlačení koronavirové nákazy je třeba také udržet v chodu ekonomiku. Lidé se jednoduše musí nějak dostat do práce. A většina z nich k tomu používá autobus, tramvaj, metro nebo vlak.

Dopravní podniky už přistoupily k potřebným opatřením a pravidelně dezinfikují své vozy. Pravdou ale je, že v době rychle se šířící nákazy jde spíše o povinnost, než něco, co by infekci ve větší míře zabránilo. Většina kontaktů se zkrátka odehraje mezi dezinfekčními intervaly.

Odborníci se shodují v tom, že je třeba obezřetnost, nikoliv úzkost. Nikdo v současné době nevyzývá k opuštění spojů hromadné dopravy. Využívejte ji, ale zároveň se chovejte tak, abyste riziko nákazy koronavirem eliminovali.

Za tímto účelem jsme pro vás připravili podrobný návod, jak na to.

Čtěte také: Koronavirus ukázal, že Itálie má zdravotní systém na úrovní rozvojového státu. Na jihu to bude ještě horší

V MHD nepoužívejte mobilní telefon

Hned první rada je velmi, ale opravdu velmi účinná. Pokud se dokážete zbavit svého zvyku číst si v hromadné dopravě sociální sítě, média nebo elektronické knihy, máte napůl vyhráno. Je to totiž právě povrch mobilního displeje, na co se často virus zachytí. Mobil je zároveň věcí, které v tomto ohledu nepřikládáme velkou důležitost, a pravidelně ji nečistíme.

Už dřívější studie ukázaly, že se na mobilech drží obrovské množství bakterií a virů. Ty jsou obvykle neškodné, ale pokud bychom si jejich seznam přečetli, pravděpodobně bychom telefon začali pravidelně čistit.

Mobil v autobuse nebo metru často vytáhneme podvědomě. Proto se doporučuje dát si ho předtím na místo, které pro něj tak často nepoužíváte. Když pak intuitivně sáhnete na původní místo, uvědomíte si, proč tam telefon není.

Nedotýkejte se obličeje

Pokud jste ve veřejných prostorách, nedotýkejte se svého obličeje. V hromadné dopravě to pak platí hned několikanásobně. Nesahejte si především na oči, nos a ústa. Když už musíte, například abyste si odkašlali, použijte kapesník, případně rukáv kabátu.

Vzdalujte se od kašlajících

Současná doba nepřeje hrdinům, a tak v případě, že někdo kašle – a nemusí to být hned kvůli koronaviru, ale vy to zkrátka nevíte – vzdalte se od něj co možná nejvíce. Na další zastávce doporučujeme daný vůz opustit a přemístit se do jiného, případně počkat na další spoj.

Pokud je situace složitá a vy jste zrovna ve voze s mnoha dalšími lidmi, kde není možný pohyb jinam, otočte se tváří od kašlající osoby. Hlavně nebuďte natočení směrem ke kašlajícímu.

Čtěte také: Typicky český problém v boji s koronavirem? Nechráněné pečivo v obchodech

Jakmile můžete, umyjte si ruce

Když opustíte hromadnou dopravu a dostanete se do kanceláře nebo domů, neprodleně zamiřte do koupelny a zde si poctivě umyjte ruce teplou vodou a mýdlem. Po použití autobusu nebo metra se doporučuje ruce mýt alespoň 20 vteřin. Nezapomínejte na žádnou část, zejména pak prsty. Vzhledem ke zvýšené potřebě mytí rukou lze doporučit používání krému, aby nedošlo k vysušení pokožky na rukou.

Nenoste roušku, pokud nejste nemocní

Neexistuje žádný důkaz pro to, že nošení roušky ve veřejné dopravě pomůže proti nákaze koronavirem. Naopak máme dost potvrzených případů, kdy panické vykupování masek způsobilo nedostatek těchto potřeb tam, kde jsou zapotřebí, tedy zejména v nemocnicích.

Navíc nošení roušky může u nezkušených osob nadělat více škody než užitku. Lidé si totiž v takovém případě častěji sahají do obličeje, aby si roušku například upravili. Neuvědomí si přitom, že si pod ní mohou zanést vir. Poté, co je rouška kontaminovaná, je třeba ji okamžitě vyhodit. To ale většina lidí neudělá.

Mějte při sobě cestovatelskou dezinfekci

Prakticky každý expert vám doporučí příruční dezinfekci, kterou použijte okamžitě poté, co opustíte vůz veřejné dopravy. Je to důležité zejména tehdy, kdy se do několika minut nemůže umýt standardně vodou a mýdlem. Je to velmi jednoduchá a přitom extrémně účinná věc. Není přitom třeba kupovat drahé prostředky, stačí i ty levnější.

Čtěte také: Koronaviru se lze ubránit svépomocí. Do MHD můžete i bez respirátoru

Omezte kontakt s tyčemi a sedačkami

Pochopitelně je jasné, že když vstoupíte do prostředku hromadné dopravy, budete se potřebovat držet nebo se usadit. Není tak možné zcela se vyhnout tyčím či sedačkám. Pokud ale nemáte možnost si neprodleně po jejich použití vydezinfikovat ruce, je především nutné, abyste následně striktně dodržovali pravidlo, že si nesáhnete na ústa, nos nebo oči. Kontakt s držadly či sedačkami můžete omezit použitím ubrousku, který pak okamžitě vyhodíte.

Nejezte v MHD

Řada lidí má ve zvyku koupit si rychlou snídani ve stánku a zkonzumovat ji cestou do práce. V této době, kdy řádí koronavirus, se tomu ale v každém případě vyhněte. Nápoje a jídlo se mohou před konzumací kontaminovat například tím, že je protáhnete místem po kašlající osobě. Zároveň se při jídle častěji dotýkáme obličeje.

Nejezděte ve špičce

Dojíždění do práce a z práce ve špičce, kdy jsou metra a autobusy narvané k prasknutí, je samozřejmě v přímém protikladu doporučeného odstupu od jiných osob. Pokud jste zvyklí jezdit v exponovaných časech, může pomoci tyto zvyky dočasně změnit. Když vyrazíte do práce o půl hodiny dříve nebo později, může to být velký rozdíl. A zde matematickou logikou platí, že čím méně lidí, tím menší riziko.

Čtěte také: Typicky český problém v boji s koronavirem? Nechráněné pečivo v obchodech

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments