Hypotéka za 1,79 %. Jde to i dnes, je potřeba speciální postup. Ušetříte tisíce korun měsíčně

Sazby hypotéčních úvěrů v tomto roce nebývalým způsobem vyskočily. Najednou tu máme takové sazby, jaké nepamatujeme více než deset let. Podle ekonomů bychom se tomu neměli podivovat, protože anomálií byly spíše extrémně nízké sazby, na které si mnozí v minulých letech zvykli, a teď jim hypotéky připadají drahé.

Dnešní hypotéky jsou nedostupné

Vysoké ceny hypoték jsou projevem snahy České národní banky o zchlazení trhu. Inflace je totiž z velké míry tažena cenami nemovitostí, které v minulých deseti letech neustále rostly, a to do výšiny, které mnohým už připadaly nesmyslné.

Pro jednotlivce, kteří si chtějí právě teď pořídit bydlení, to však může být velmi nepříjemné. Hypotéka ve výši 6 % znamená, že na úvěru přeplatí spoustu peněz v podobě úroku.

Jedna z českých bank teď ale nabízí zajímavé řešení, které umožní dostat velmi výhodnou úrokovou sazbu. Jde o Českou spořitelnu, která začala nabízet možnost převzít spolu s nemovitostí také hypotéku s původní úrokovou sazbou.

Pokud se tak najde někdo, kdo si bral na byt kdysi hypotéku, a teď se rozhodl ho prodat, můžete si tuto hypotéku převzít včetně veškerých stávajících platných podmínek.

Foto: Shutterstock

Velké lákadlo

Tímto způsobem snadno získáte úrok kolem 2 %, ale klidně i ještě nižší. Ještě před pár lety nebyly výjimkou hypotéky s úrokem 1,79 %. To se dnes zdá jako z říše snů. A také to je způsob, jak si významně zlevnit splátky.

Banka uvádí, že lidé, kteří si takto hypotéku převezmou, šetří na měsíční splátce v průměru 3200 korun, ovšem může to být ještě více. Při splátce třeba 15 tisíc korun už je to poměrně zajímavý rozdíl.

Navíc to může fungovat i jako lákadlo z druhé strany. Pokud někdo prodává nemovitost, na kterou má starší hypotéku, stává se z toho prodejní výhoda. Kupující totiž tímto způsobem může získat i velmi atraktivní financování.

V případě České spořitelny to funguje tak, že prodávající musí mít hypotéku právě u ní. Kupující ji pak převezme a uzavře s bankou vlastní smlouvu. Podobně to ale může fungovat také u dalších bankovních domů, je třeba se jen informovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

To je sice hezké, ale i ta převzatá hypotéka má fixaci na nějakou dobu a pak ten úrok stejně poskočí? Takže co si tím kupující pomůže? Pokud není schopen současných podmínek tak tím jen převezme produkt kde ho ten naráz stejně čekat bude, jsem mladý člověk, hypotéku mám, fixace mi končí koncem příštího roku a maximálně si dělám rezervu a zbavuji se dalších závazků abych ten skok potom nepocítil tak výrazně, nebudu řešit politiku ale opravdu děkuji státu že zajišťuje podmínky pro mladé slušné pracující rodiny, pak ať se nikdo nediví, že klesá porodnost a kdo může zvedne kotvy.