Infarkt je možné poznat několik let dopředu, oznámili vědci velký průlom. Prozradí ho jeden signál, který může zachránit život

Přestože se zdá být nevyzpytatelným a mnoho lidí tvrdí, že je potkal v momentě, kdy to čekali ze všeho nejméně, přeci jenom to vypadá, že příchod infarktu lze předpovědět. Podle nejnovějších vědeckých poznatků dokonce roky před tím, než skutečně udeří.

Na infarkt upozorní vápník v břišní aortě

Budoucí infarkt nebo mozkovou příhodu podle všeho může předpovědět nahromadění vápníku v hlavní tepně mimo srdce. Uvádí to nejnovější výzkum univerzity Edith Cowan, který byl publikován v časopise Journal of the American Heart Association. Tento objev by podle vědců mohl pomoci lékařům identifikovat lidi s rizikem kardiovaskulárních chorob roky před tím, než se objeví první patrné příznaky. Tehdy už je totiž v případě infarktu nebo mrtvice často příliš pozdě.

Vědci analyzovali více než padesát předcházejících studií a zjistili, že lidé, kteří mají kalcifikaci břišní aorty, mají dvakrát až čtyřikrát vyšší riziko budoucí kardiovaskulární příhody. Studie také potvrdila hypotézu, že čím více vápníku ve stěnách cév, tím vyšší je riziko takové příhody. Největší riziko potom měli lidé, kteří kromě tohoto stavu trpěli ještě chronickou nemocí ledvin.

Vápník v cévách je velkým nepřítelem. Hromadí se totiž v jejich stěnách a činí je tvrdšími. Zároveň blokuje přívod krve a může způsobit prasknutí plaku, což je jedna z nejčastějších příčin infarktu nebo mozkové příhody. Hlavními faktory, které přispívají ke kalcifikaci cév kromě genetických predispozicí je špatná strava, sedavý životní styl a kouření.

Když už pociťujete příznaky infarktu, může být pozdě. Nový vědecký průlom může zachránit miliony životů, protože dokáže srdeční či mozkovou příhodu předpovědět. / Foto: Shutterstock

Záchrana životů, které by si jinak vzal tichý zabiják

Srdeční choroby jsou často tichým zabijákem, protože většina lidí ani neví, že jsou jimi ohroženi nebo že mají včasné varovné příznaky, jako je kalcifikace břišní nebo koronární tepny,” uvedl vedoucí výzkumu, docent Josh Lewis. “Právě břišní aorta je jedním z prvních míst, kde může dojít k hromadění vápníku v tepnách, dokonce i před samotným srdcem. Pokud to včas identifikujeme, můžeme zasáhnout a zavést změny životného stylu či léčbu, abychom zabránili zhoršování tohoto stavu.

Docent Lewis je přesvědčen o tom, že tento poznatek může vést k záchraně mnoha lidských životů, které by jinak byly zbytečně ukončeny právě infarktem nebo mozkovou mrtvicí.

Kalcifikace břišní aorty se často náhodně zachycuje při řadě rutinních testů, jako jsou třeba vyšetření páteře pomocí různých přístrojů na měření hustoty kostí nebo z rentgenu. Teď tyto poznatky můžeme využít k prognóze pacientů,” uvedl doktor Lewis.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments