Instantní káva je v Česku téměř národním nápojem. Málokdo ale ví, co to vlastně pije

Instantní káva byla dlouhou dobu zřejmě nejrozšířenější podobou, v jaké Češi tento životabudič konzumovali. Teprve v posledních letech začali přicházet na chuť také jiným druhům kávy, které jsou obvykle mnohem kvalitnější. Tradice instantní kávy je ale stále velmi silná a v nejedné domácnosti tvoří nedílnou součást snídaně či odpolední svačinky.

Svým způsobem je obliba instantní kávy dána souběhem několika faktorů. Předně je to jednoduchost přípravy, ke které nepotřebujete nic než kávu samotnou a horkou vodu na zalití. Je tedy jasné, že třeba na chatách, které Češi tak milují, těžko najít něco praktičtějšího. Svou část viny však nesou i nadnárodní řetězce, které zde instantní kávu prezentovali drahými kampaněmi jako něco skvělého. Z dnešního pohledu se ale spíše zdá, že na tomto trhu chtěli prodávat vysokomaržový produkt, po kterém už v západních zemích nebyla taková poptávka.

Jak instantní káva vznikla

Ale neodsuzujme instantní kávu šmahem, protože má poměrně zajímavou historii. Její vznik se datuje do roku 1901, kdy ji poprvé uvařili překvapivě v Japonsku. Dlouhou dobu šlo však jen o výstřelek omezené skupiny lidí. O masivní rozšíření se zasloužila až společnost Nestlé v roce 1937, kdy uvedla na trh první kávu v prášku, která si pak rychle získala oblibu v americké armádě v průběhu druhé světové války.

Foto: Shutterstock

Výroba instantní kávy

Je to svým způsobem paradoxní, ale vlastně pochopitelné. O co jednodušší je výsledná příprava instantní kávy u vás doma, o to složitější je její proces výroby. Jde zřejmě o nejnáročnější výrobní model mezi všemi kávami.

Základem je zelené kávové zrno, které je vyloupáno z kávových třešní. To potom musí projít standardním procesem pražení, jako každá jiná káva. Následně probíhá vaření v takzvaných extraktorech. Ty si můžete představit jako robustní nerezové válce, kde z upražených zrn vzniká velmi silný kávový extrakt.

Tím však výroba zdaleka nekončí. Kávový extrakt se vezme a podchladí na minus 4 stupně Celsia. To proto, aby si zachoval svou chuť a aroma. Následují další kroky, jejichž výsledkem je kávový granulát ve sklenici, kterou si koupíte v obchodě.

Problémem výrobního procesu instantní kávy je fakt, že se tu se vstupní surovinou provádějí hotové psí kusy, a tak je její kvalita značně poškozena. Zanikají například oleje nebo silice v kávovém zrnu.

Kvalita kávy dostává na frak

Dlouhé vaření potom vede k tomu, že standardní chuť instantní kávy je velmi hořká. To se pak výrobci snaží různými způsoby kompenzovat, aby pak ve svých marketingových kampaních mohli hlásat “pravou chuť kávy”. Jak ale jistě každý milovník pravé kávy dobře ví, tomuto svatému grálu se blíží jen z hodně velké dálky.

Instantní káva zkrátka nikdy nebude chutnat jako čerstvě upražená. Ostatně, ani nemůže. Spíše než káva tak jde o kávový nápoj. Na druhé straně nemá cenu odsuzovat lidi, kterým chutná a kteří ji z různých důvodů pijí.

Foto: Shutterstock, zdroj: I need coffee, Encyclopedia

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kormoran
Kormoran
2 let

Já jí nepiji a je mě to šuma fuk 🙂

David
David
2 let

Podle titulku článku prý nevím, co instantní káva obsahuje. Světe div se, obsahuje 100% kávy, jak se ostatně píše na etiketě. To fakt nikdo nečekal. Gratuluji k velkému odhalení.

Karel
Karel
2 let

Kdo si na instatní kávu zvykne, tak mu chutná. I různé druhy zrnkových káv mají různou chut’ a pak si po delším pití na ní zvykne. Někdo také pije sudové pivo a jiný lahvové, nebo v plechovce.

Jiří
Jiří
2 let

Nejsem tak závislý na alkoholu, abych musel pít krabicové víno. A nejsem tak závislý na kofeinu, abych musel pít instantní kávu.

Jan
Jan
2 let

Bude v eko-fanatické EU ještě povolena, když je tak energeticky náročná?

Patriot
Patriot
2 let

Instant???? Nikdy. Dávám přednost čerstvě mleté a kvalitní kávě. Raději si připlatím za chuťový zážitek. Sice piju jen 2 až 4 šálky za týden, ale musí stát za to.

wm6x
wm6x
2 let

Nevím jak je to možné ale nesnáším kávu v jakékoliv podobě. Pitnou jsem párkrát zkusil z automatu ale vadí mi i pokud je obsažená v čokoládě, jogurtech, tyčinkách a dalších produktech. Dost velké problémy mi dělá i ten smrad když to má někdo v okolí. Samozřejmě taky nemám kávovar a nechodím do kaváren

Pipka
Pipka
2 let
Reply to  wm6x

Znala jsem jednoho člověka který to měl stejně. Nesnášel třeba i sladkosti s kávou. Myslela jsem si, že je to spíše psychika, že kávu musí všichni milovat. Ale asi to tak nebude.

Petr
Petr
2 let
Reply to  wm6x

A proč proboha čtěte články o kávě?! Říct smrad, když má někdo kávu, poukazuje na váš negativní vztah ke kávě. Člověk, který by ji jen neměl rád, by napsal, že mu nevoní, protože káva rozhodně nesmrdí,