Potraviny, které odrovnají váš mozek. Riziko jejich konzumace je příliš velké

Lidský mozek je orgán, jehož funkce lékaře a vědce nepřestávají udivovat. Na rozdíl od jiných klíčových orgánů v lidském těle, představuje mozek stále velké tajemství a lze se jen domnívat, jak ve skutečnosti funguje. Vždyť ho tvoří přibližně 85 miliard nervových buněk, které plní nejrůznější úkoly. Nasimulovat něco podobného je prakticky nemožné.

Bohužel platí, že navzdory dokonalosti mozku, se tento orgán může poškodit, a to překvapivě snadno. Vědci jsou přesvědčeni, že množící se potíže s mozkem jsou dány souhrou environmentálních faktorů, mezi něž patří například znečištěné ovzduší, ale také životospráva.

Nejrůznější studie už prokázaly, že příjem potravy má na mozek významný vliv. Zejména strava přijímaná v dětství může vývoj mozku velmi negativně ovlivnit. To pak vede k problémům vnímání různé závažnosti v dospělosti. Ale i dospělí lidé mohou dát svému mozku zabrat, a to zejména tehdy, konzumují-li až příliš mnoho tuků. Ty totiž aktivují mozkový hipokampus a spustí zánětlivou reakci, jež pak vede například k problémům s pamětí.

Seznamte se proto s potravinami, jejichž konzumace může velmi negativně ovlivnit vaše mozkové funkce.

Potraviny s vysokým obsahem trans-tuků

Velkým obloukem se vyhýbejte potravinám, které obsahují velké množství takzvaných trans-tuků. O nich už jste jistě slyšeli i v dalších souvislostech, protože nejsou škodlivé jen pro mozek, ale organismus jako celek.

Jde o typ nenasycených tuků, které se vyskytují především v průmyslově vyráběných potravinách. Sem jsou přidávány takzvané hydrogenované rostlinné oleje, jež jsou hojně přítomné například v instantních polévkách, sušenkách nebo margarínech.

Studie prokázaly, že vyšší příjem transmastných tuků vede ke zvýšenému riziku Alzheimerovy chorobě, horší paměti a dokonce i ke zmenšování mozku.

Foto: Shutterstock

Ryby s vysokým obsahem rtuti

Možná se ptáte, co si z toho vzít, když v jiných článcích čtete o tom, jak moc jsou ryby prospěšné zdraví. Ano, jsou a obecně se doporučuje konzumovat dvě porce ryby týdně. Obsahují totiž mnoho důležitých živin včetně omega-3 kyselin, vitamínu B12, železa či zinku. To vše prospívá zdraví, a to i mozku.

Bohužel se konzumují také ryby, u kterých může být přínos vyvážen riziky. Jde především o velké dravé ryby, které žijí velmi dlouho. Například mečoun, tuňák, makrela nebo žralok. Samy o sobě jsou zdravé, ale v průběhu života mají tendenci přijímat značné množství rtuti.

A rtuť představuje těžký kov a neurologický jed v jednom. Mezi její nejzávažnější účinky patří tvorba neurotoxinů, které poškozují mozek. Rtuť má totiž tendenci se hromadit kromě jater a ledvin také v mozku.

Není třeba se těmto rybám vyhýbat zcela, ovšem jejich konzumace by měla být střídmá. Těhotné ženy by je neměly konzumovat v žádném případě, protože by vyšší příjem rtuti mohl poškodit plod.

Foto: Shutterstock, zdroje: Food Standards, NIH

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kristýna
Kristýna
2 let

Dobrý den, poskytla byste mi seznam vědeckých studií, ze kterých jste čerpala? V článku neodkazujete ani na jednoho konkrétního vědce. Takže to tvrdí vědci nebo Vy?

Předem děkuji

Eva
Eva
2 let

Jasně…takže obyvatelé přímořských zemí, kde jsou hlavní obživou ryby, jsou sice zdraví, ale s atrofovaným mozkem?
Co je to zase za blud!?!?

Komunista bez místa
Komunista bez místa
2 let

Nejezte nic a budete mít v úmrtním listu: Zemřel hlady, ale zdráv. 😉