Jak bojovat proti atopickému ekzému?

Trápí vás, nebo vašeho potomka, atopický ekzém? Nejste sami. Jen v Čechách toto nepříjemné onemocnění postihuje každého pátého jedince. Na vině je spolu s dědičností i životní prostředí, tedy vzduch, který dýcháme, a potraviny, jež konzumujeme.

Atopický ekzém, kterému se odborně říká atopická dermatitida, je povrchový zánět, jež se většinou objevuje u osob s dědičnou tendencí k alergiím. Tito jedinci často trpí i jinými alergiemi, jako jsou astma a alergická (senná) rýma. Časté jsou však i případy, kdy alergie atopický ekzém vystřídá. Ekzém vymizí a nahradí jej právě třeba astma.

Projevy onemocnění

Nejčastěji atopický ekzém postihuje děti ve věku mezi dvěma a osmnácti měsíci. Onemocnění se u nich většinou projevuje svědící vyrážkou na vnitřních ohybech loktů a kolen. Kůže v těchto oblastech často šupinatí, popřípadě je poseta svědivými pupínky. Jakmile dítě svědící vyrážku škrábe, pupínky mokvají a vytvářejí ucelené mokvající mapy. Ty pak, obzvláště v místech, na něž se přikládají pleny, mohou vyústit v rozsáhlejší infekci.

Způsoby léčby

U mírnějších případů pomáhá vhodná dermokosmetika. Doporučit lze speciální hydratační přípravky, které uchovají infikovanou oblast měkkou a pružnou. V závažných případech je nutné aplikovat masti s kortikoidy, infekce se pak neobejde bez přípravků s antibiotiky.

Pozor na přehřátí i horké koupele

Pokud svědění nedá dítěti spát, nechte si od dermatologa předepsat antihistaminika. Nezapomeňte také dítě chránit před nadměrným teplem, které může celý stav zhoršit. Do přímého dotyku s kůží by mělo přijít výhradně bavlněné oblečení. Problematické mohou být i příliš horké koupele.

Kdy onemocnění odezní?

Atopický ekzém obvykle odezní s věkem dítěte, byť to může trvat i několik let. U většiny dětí však problémy končí s příchodem puberty.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments